اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در برنامه «شب نشینی» رخ داد؛

ورزش دارت از زمان پیدایش تا کسب مقام دوم دنیا توسط تیم ایران در مسابقات/ ناگفته های مریم سعادت؛ از ویژگی های اخلاقی کودکی‌اش تا خاطراتی از زی‌زی‌گولو

مریم سعادت عروسک گردان و بازیگر معروف به همراه کامبیز ایوب‌زاده رئیس انجمن دارت ایران مهمان «شب نشینی» بودند.

مریم سعادت یکی از عروسک سازهای برجسته ایرانی است که در سریال های عروسکی پرطرفدار دهه های اخیر مثل «خونه مادربزرگه» و «زی‌زی‌گولو» به ایفای نقش پرداخته و در برخی سریال ها هم جلوی دوربین رفته است. کامبیز ایوب‌زاده نیز رئیس انجمن دارت ایران است که امشب به همراه سعادت در برنامه «شب نشینی» ناگفته هایی از فعالیت های خود را مطرح کردند.

در اولین بخش برنامه کامبیز ایوب‌زاده به عنوان مهمان اول برنامه معرفی شد.

ایوب‌زاده درباره پیشینه دارت در جهان گفت: در جنگ جهانی دوم سربازان کشور آمریکا تیر و کمان کار می کردند بعد از آن هم چون به این کار علاقه مند بودند تیر ها را کوچک کردند اول به مشک و پوست درخت می زدند و بعد آن را به عنوان سرگرمی امتیاز بندی کردند. در سال ۱۹۲۴ انجمنی برای این ورزش شکل گرفت و در سال ۱۹۵۰ جهانی شد. در سال ۱۹۷۶ نیز فدراسیون جهانی دارت تشکیل شد و از سال ۸۳ کشور ما عضو این فدراسیون شد. اوایل این رشته زیر مجموعه فدراسیون تیر و کمان بود و بعد به زیر مجموعه ورزش‌های همگانی رفت و حالا زیر مجموعه انجمن‌های ورزشی است.

وی بیان کرد: امتیازدهی دارت را از صداوسیما طلبکاریم چون بعضی مواقع در برخی برنامه‌ها خودشان امتیازبندی می‌کنند درصورتی که با اصل امتیازبندی تفاوت دارد.

رئیس انجمن دارت ایران درباره امتیازبندی دارت تصریح کرد: مربع های حاشیه دارت تک امتیاز هستند یعنی امتیازی که کنار آن‌ها نوشته است خودشان محاسبه می شوند. رینگ اول دوبرابر از عدد نوشته شده امتیاز محاسبه می‌شود.

ایوب‌زاده ادامه داد: بیشترین امتیاز در رینگ سوم است که امتیاز‌های نوشته شده سه برابر محاسبه می شوند. برخلاف تصور عام هدف از دارت نفطه قرمز وسط تخته نیست؛ در برخی مسابقات باید ۵۱۰ امتیاز به صفر برسد و آخرین تیر به مرکز بخورد.

وی اظهار داشت: محاسبات چهار عمل اصلی داریم و از امتیاز ۲۳۰ به پایین پایه فینیش داریم که بسیار برای فعالیت مغزی مفید است.

رییس انجمن دارت ایران خاطر نشان کرد: در یک راند سه تا دارت بیشتر نمی توانید پرتاب کنید و بازی ۵۱۰ که تمام می شود به آن یک لگ می گویند.

ایوب‌زاده گفت: چهار حالت ایستادن داریم که بهترین آن دست موافق پای موافق با حالت دست چهل و پنج درجه، فاصله دو متر و ۳۷ ارتفاع ۱۷۳ سانتی متر از کف زمین است.

وی تصریح کرد: شکل دایره تمرکز ناخودآگاه تمرکز را بالا می برد. باعث دور کردن انرژی‌های منفی و باعث ایجاد آرامش می شود اما چون ما بازی را بلد نیستیم آن را جدی می‌گیریم و به ضد آرامش تبدیلش می کنیم.

رئیس انجمن دارت ایران افزود: پس از شیوع کرونا اولین رشته ورزشی بودیم که سریعا برنامه های آنلاینی مثل آموزش و مسابقه را آغاز کردیم؛ با ماندگار شدن کرونا برنامه ها را اصولی تر کردیم، کمیته مجازی تشکیل دادیم و فعالیت‌های خوبی انجام شد.

ایوب‌زاده عنوان کرد: در سال ۹۹ انجمن دارت ایران سی و چهار دوره مسابقه به صورت حرفه ای برگزار کرد. در مسابقات سال ۹۷ تیم نوجوانان ما دوم جهان شد.

وی ادامه داد: آنقدر به تخته دارت عادت کرده ایم که اگر جلویمان هم نباشد آن را تصور می‌کنیم. حتی چهره افراد را هم می توانم شبیه دارت ببینم.

مریم سعادت عروسک ساز و بازیگر پرسابقه کشور دومین مهمانی بود که با عبدالرضا امیراحمدی مجری برنامه «شب نشینی» به گفت‌وگو نشست. سعادت گفت: تنها دختر خانواده بودم با دو برادر و همه اطرافیانم پسردار بودند به همین خاطر زیاد بازی های دخترانه نکردم. در کودکی عروسک بازی نکردم و در عوض درسش را در دانشگاه خواندم.

سعادت ادامه داد: در کودکی بیشتر بازی‌های دویدنی کرده ام؛ بچه بسیار شاد و سرزنده‌ای نبودم چون خیلی از نظر جسمی ضعیف بودم و پدر و مادرم آنقدر نگران سلامت من بودند که زیاد در بازی ها شرکت نمیکردم. اگر چیزی را دوست نداشتم به دیگران نمی گفتم تا برنامه بقیه را بهم نریزم.

وی گفت: به شدت موذی بودم. مثلا اگر از بچه ای حرصم می گرفت جوری که هیچ کس نفهمد تلافی می کردم. اگر بچه‌ای با خانواده به خانه ما می آمد و خودش را لوس می‌کرد آن مراسم را به کام او تلخ می کردم و هیچ کس هم نمیفهمید.

عروسک‌ساز قدیمی بیان کرد: شعرهای کودکانه حتما مفهومی دارد اما برای امروز زیاد جوابگو نیست و شاید ما نمی‌دانیم.

سعادت افزود: یک تیم به همراه مسعود کرامتی، فاطمه معتمد آریا، راضیه برومند، ایرج طهماسب، حسن پورشیرازی و.. بودیم که در «خونه مادربزرگه» همراه شدیم. در آن مجموعه صداپیشه، عروسک گردان و عروسک ساز بودم. از طریق تئاترهای کودک و نوجوان، کانون پرورش فکری و تلویزیون بهم وصل شدیم.

وی درباره ورودش به عرصه بازیگری عنوان کرد: رشته‌ام تئاتر عروسکی بود و فکر نمی‌کردم یک روز بازی کنم ولی وقتی خانم برومند می‌خواست کار «آرایشگاه زیبا» را شروع کند در مرحله تصحیح متن بود و برای اجرا باهم ارتباط داشتیم؛ به برومند گفتم نقش کوچکی اگر هست بازی می کنم و بعد نقشی که در این پروژه بازی کردم را به من داد.  بعد از آن پیشنهادات زیادی داشتم ولی بازی نمی کردم چون فکر می کردم بازی را دوست ندارم. برومند به من گفت نقش بگیرم و شرط من برای قبول کردن نقش، کوتاه بودن آن بود.آدمی بودم که بیشتر عمرم را دقت کرده بودم، بازی های زیادی را دیده بودم و از بازی نمی ترسیدم.

عروسک گردان زی‌زی‌گولو اظهار داشت: در حال حاضر برومند کار عروسکی بزرگی را پیش می برد که اولین کار عروسکی بزرگسال ایران است. هنوز با تیم قبلی ارتباط داریم.

سعادت گفت: خیلی اتفاقی سراغ عروسک سازی رفتم.مرضیه برومند را خیلی دوست دارم. اگر بذر بودم و مرا می کاشتند ازگیل ژاپنی می شدم؛ چیزی را گفتم که کمتر کسی آن را خورده باشد.

وی ادامه داد: با خودم مهربانم و خودم را دوست دارم. نمی‌گذارم حس افسردگی بر من حاکم شود؛ به خودم کمک می‌کنم و روحیه می دهم که سرحال باشم، مبارزه می کنم که در دام پیری نیوفتم. خیلی حوصله دارم و انرژی دارم که خیلی کارها را انجام دهم.

بازیگر معروف کشور با اشاره به درگذشت ارشا اقدسی بدلکار مشهور بر اثر یک سانحه در لبنان گفت: ارشا دوست بچه های من بود و واقعا از اتفاق اخیر خیلی متاسفم.

سعادت درباره ایجاد کردن کنسرت حشرات برای نوجوانان تصریح کرد: کار موزیکال را از ابتدا دوست داشتم و تیمی را برای برپایی کنسرت حشرات تشکیل دادم. این برنامه یک کنسرت واقعی است که موزیسین آن حشراتی مثل ملخ، سوسک و پشه هستند. همه آهنگ های محلی شامل کردی، بندری و خراسانی را اجرا می کنند. محمد بحرانی و پسرم از بازیگران آن بودند. این کنسرت پیام خاصی نداشت آهنگ ها برای نوجوانان بود و هدف هم این بود که بچه ها شاد شوند.

وی ادامه داد: افتخارم از زی‌زی‌گولو عروسک گردانی آن است نه بازی آن که برایم کار جذابی بود اما درکارهای دیگر مثل «دردسرهای عظیم» خیلی نقشم را دوست داشتم و مردم عجیب با من ارتباط گرفتند. بعد از آن شخصیتم در «بدون شرح» با پارتنرم فتحعلی اویسی را دوست دارم و در آخر از بازی در سریال خوش رکاب خوشم می آید.

عروسک ساز معروف درباره همکارانش جملاتی توصیفی را بیان کرد: هرچه میدانم از آقای رفیعی می دانم. مرضیه برومند دوست، رفیق، بزرگتر، استاد و حامی من بود. دنیا فنی زاده دختر نازنین و عروسک گردان چیره دستی بود. حمید جبلی در کار خود آدم خاص و جالبی است. ایرج طهماسب بسیار کاربلد، جدی و اخمو است یعنی یک اخم بیخودی دارد ولی آدم خوبی است. کارگردان بسیار خوبی است و نویسندگی خوبی دارد. لیلی رشیدی هنوز برایم مثل دختر جوان نازنینی است. فتحعلی اویسی پارتنر بی نظیری بود. فیاضی هم در دوره زی‌زی‌گولو که اولین کار مشترکمان بود تجربه خوبی کنارش داشتم. امیرحسین صدیق هم بازیگرخوبی است و آینده روشنی دارد.

سعادت درباره روحیات کودکان افزود: خودم چون کار کودک زیاد داشته‌ام بچه هارا خوب می‌شناسم؛ نمی گویم بچه هارا زیاد دوست دارم بلکه معمولی هستم ولی آن ها را می فهمم بچه ها هیچ وقت در احساسشان اشتباه نمی کنند.خوب است بزرگترها هم گاهی بچگی کنند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کند و تهیه کننده این برنامه نیز کاوه امیری جاوید است.اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabnesini.irani بارگذاری می شود.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها