اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یکی از خطاطی گفت و دیگری از بازیگری

هنرمند خطاشی که 47 نمایشگاه خوشنویسی برگزار کرده است/ ناگفته های بازیگر نقش خولی «مختارنامه» درباره این سریال

برنامه «شب نشینی» 22 مرداد ماه با حضور لیلا منتظری و سید صدرالدین حجازی بر روی آنتن رفت.

اولین بخش برنامه لیلا منتظری هنرمند نقاشی خط ایرانی به عنوان اولین مهمان شب نشینی معرفی شد. منتظری درباره پیشینه هنری اش گفت: اول نقاشی کار می کردم بعدا به سراغ خوشنویسی رفتم و پس از آن به سراغ نگارگری و مینیاتور رفتم؛ حالا چند سالی است نقاشی خط  کارمی کنم که به نوعی با نگارگری رابطه عمیقی دارد.

وی با اشاره به علاقه دیرینه اش به نقاشی تصریح کرد: از دوران کودکی به نقاشی علاقه مند بودم اما در آن دوره خانواده ها چندان به هنر علاقه نداشتند به همین دلیل بعد از اتمام تحصیلاتم در دانشگاه دوباره به سراغ هنر رفتم و آن را به صورت حرفه ای ادامه دادم. شروع خوشنویسی من با استاد رسول مرادی بود که در این زمینه بسیار تشویقم کرد.

خوشنویس ماهر بیان کرد: خوشنویسی تاثیر مثبت در زندگی انسان دارد و به طور کلی هر رشته هنری لحظاتی انسان را از روزمرگی رها  می کند و یک نوع تجدید قوای درونی است. وقتی کار هنری انجام می دهم احساس می کنم اوضاع راحت تر و زندگی قابل تحمل می شود. ایام کرونا باعث شده افراد تاثیر مثبت هنر در زندگی شان را ببینند و از بسیاری از آسیب های روحی و روانی این ویروس به وسیله هنر در امان باشند. حتی بسیاری از روانشناسان از طریق هنر درمانی برای کاهش استرس روزمرگی ها استفاده می کنند.

وی افزود: چند سال پیش در فضای کار از الهام گرفن برخی هنرمندان برای خلق آثار هنری‌شان می شنیدم اما حقیقت این است که وقتی قبل از خواب به موضوعی فکر کنیم به ضمیر نا خودآگاه ما می رود و در روزهای بعدی به سراغ ما می آید و اثرگذار می شود در گذشته می گفتند الهام شده است اما حالا مشخص شده که تاثیرات ضمیر ناخودآگاه است.

وی اظهار داشت: از سنم بیشتر نمایشگاه های جمعی و فردی داشته ام. 47 نمایشگاه داشته ام که بیشتر آن ها مربوط به خوشنویسی است.

هنرمند خوشنویس ایرانی گفت: با اشعار سهراب ارتباط زیادی داشتم به خاطر اینکه مرتبط با طبیعت است. زمانی که خوش نویسی کار می کردم می خواستند از من تعریف کنند می گفتند مردانه می نویسی اما شاید به خاطر قدرت قلم بوده است. شرایط خانم ها با آقایان متفاوت است؛ به خاطر شرایط زندگی اکثرا خانم ها نمی توانند چنین اموری را ادامه دهند ولی گاهی هنر به شرایط زندگی کمک می کند و نشاط را برای خانم ها به ارمغان می آورد.

منتظری تصریح کرد: نستعلیق را بیشتر از هر خطی کار می کردم و هنوز هم بیشتر این خط را کار می کنم. هر خطی چون ریشه اش قلم و جوهر است زیبایی خاص خود را دارد.

وی افزود: خوشنویسی هم مثل مینیاتور در خدمت ادبیات ایران است؛ ادبیاتی که گنجینه نفیسی از اشعار و مفاهیم ادبی است. فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، اخوان ثالث، حافظ و مولانا شاعرانی هستند که آثار هنری خود را با استفاده از اشعار آن ها خلق کرده ام.

سید صدر الدین حجازی بازیگر پیشکسوت در دومین بخش گفت و گو مهمان برنامه شد و گفت: در سریال «روزی روزگاری» مرادبیگ یک آدم ورزیده با جثه ای تنومند بود که باید یک نفر نقش آن را بازی می کرد. وقتی با احمدجو به هماهنگی رسیدیم قرار شد آن را هاشم پور بازی کند که بنا به دلایلی نتوانست با مجموعه همکاری کند. پس از همفکری هایی که با اقای احمدجو داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید شخصیت مرادبیگ به دو قسمت تقسیم شود یکی تفکر او و دیگری ورزیدگی بدنی که به همین دلیل بنا شد بازی و صداپیشگی این شخصیت مجزا از هم شود برای همین صدای او را خسرو شکیبایی دوبله کرد. فیلمنامه خاص بود و بازیگر نمی توانست از دیالوگ ها هیچ چیز را عوض کند چون در این صورت به طور کلی مفاهیم از بین می رفت.

حجازی درباره علت علاقه مندی اش به بازی در نقش های منفی گفت: یکی از جذاب ترین شاخه های نمایش و بازیگری ضد قهرمان است چون همه آگاهیم که نقش منفی پیچیدگی خاص خود را دارد و سخت است.بازی کردن نقش مثبت چندان هم سخت نیست. همیشه حس می کردم برای یک نقش باید یک لابیرنت پیدا کنیم تا هر چه می خواهیم را بتوانیم در آن انجام دهیم.به دلیل همین پیچیدگی، نقش خولی در «مختارنامه» را دوست دارم. اگر ضد قهرمان خوب نباشد قهرمان دیده نمی شود. در پارادوکس ها است که مفاهیم معنا پیدا می کنند.

وی با اشاره به بازی اش در دو سریال مختلف به صورت همزمان افزود: زمانی که قرارداد «کوچک جنگلی» را بستیم نقش میرزا شفیع ضدقهرمان بود. تقوایی ابتدا کار «کوچک جنگلی» را پیش می برد اما آن را رها کرد و ادهمی این سریال را در دست گرفت و بعد تقوایی «ناخدا خورشید» را آغاز کرد. در آن پروژه هم به من پیشنهاد شد و نقش گرفتم اما مکان ضبط پروژه یکی در شمال کشور و دیگری جنوب کشور بود. برایم سخت بود که از شمال به جنوب بروم. به دلیل سختی تردد بین دو مکان پروژه ها، نقشم در کار تقوایی هرس شد و هنوز از این بابت حسرت می خورم چون دوست داشتم بهتر از این نقش از آب در بیاید. من و فتحعلی اویسی این مشکل را داشتیم؛ من می توانستم با هواپیما بروم ولی او از هواپیما می ترسید و همه مسیر را زمینی رفت و آمد می کرد.

بازیگر برجسته تلویزیون ناگغته هایی را درباره بازی در سریال «مختارنامه» بیان کرد و ادامه داد: روزی که میرباقری مرا دعوت کرد برای این سریال 5 نقش به من پیشنهاد شد که 4 تا سرتاسری بود یعنی در هر 41 قسمت بازی داشت اما فقط نقش خولی سرتاسری نبود. می دانستم که خولی شخصیت عجیب و غریب و خاصی است به خاطر همین خولی را پیشنهاد دادم. او گفت دستمزد دیگر نقش ها بیشتر است گفتم من دستمزدم را از مردم دریافت می کنم. به خاطر همین نقش را دوست داشتم و از آن لذت بردم. وقتی از مردم ناسزا می شنیدم فهمیدم نقش درست درآمده و نشان دهنده اعتقاد مردم بود. بابت آن نقش خیلی خوشحالم و خاک پای مردم هستم.

حجازی اظهار داشت: از فرزندانم هرکس زندگی خودش را دارد یکی در حوزه سیاست و فلسفه فعال است، یکی موسیقی یکی بیزینس و دیگری دکتر است. من به فرزندانم نگفته ام به عرصه هنر بیایند و اجازه دادم هر کس مسیر خودش را انتخاب کند.

وی در پایان گفتگو درباره پروژه فعلی اش گفت: در حال حاضر سر پروژه «جشن سربرون» آقای راعی هستم . هشت ماهی هست مرخصی هستم اما ممکن است در ماه های آینده در کاخ گلستان بازی داشته باشم. دستمزدم را بابت این هشت ماه آف دریافت نمی کنم و به تهیه کننده گفته ام پس از آغاز کارم دستمزد خواهم گرفت.

در این برنامه گروه موسیقی «قصه گوها» بر روی صحنه به صورت زنده برای مخاطبان می نوازند.

محمد سلوکی و عبدالرضا امیراحمدی، مجریان چرخشی برنامه در طول هفته (از لوکیشن تهران) هستند و مسعود روشن پژوه اجرای استانی را به عهده دارد. کاوه امیری جاوید تهیه کننده تهران و علی اصغر کاکاوند تهیه کننده برنامه های استانی شب نشینی هستد. در این برنامه گروه موسیقی قصه گوها بر روی صحنه به صورت زنده برای مخاطبان می نوازند. اطلاعات بیشتر درباره شب نشینی و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامیshabneshini.irani@ برنامه به آدرس زیر بارگذاری می شود.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید تلفن بین المللی 46812400444 + شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98 + ایمیل امور مخاطبان: mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . دهه کرامت فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی.....

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها