اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

یکی از خطاطی گفت و دیگری از بازیگری

هنرمند خطاشی که 47 نمایشگاه خوشنویسی برگزار کرده است/ ناگفته های بازیگر نقش خولی «مختارنامه» درباره این سریال

برنامه «شب نشینی» 22 مرداد ماه با حضور لیلا منتظری و سید صدرالدین حجازی بر روی آنتن رفت.

اولین بخش برنامه لیلا منتظری هنرمند نقاشی خط ایرانی به عنوان اولین مهمان شب نشینی معرفی شد. منتظری درباره پیشینه هنری اش گفت: اول نقاشی کار می کردم بعدا به سراغ خوشنویسی رفتم و پس از آن به سراغ نگارگری و مینیاتور رفتم؛ حالا چند سالی است نقاشی خط  کارمی کنم که به نوعی با نگارگری رابطه عمیقی دارد.

وی با اشاره به علاقه دیرینه اش به نقاشی تصریح کرد: از دوران کودکی به نقاشی علاقه مند بودم اما در آن دوره خانواده ها چندان به هنر علاقه نداشتند به همین دلیل بعد از اتمام تحصیلاتم در دانشگاه دوباره به سراغ هنر رفتم و آن را به صورت حرفه ای ادامه دادم. شروع خوشنویسی من با استاد رسول مرادی بود که در این زمینه بسیار تشویقم کرد.

خوشنویس ماهر بیان کرد: خوشنویسی تاثیر مثبت در زندگی انسان دارد و به طور کلی هر رشته هنری لحظاتی انسان را از روزمرگی رها  می کند و یک نوع تجدید قوای درونی است. وقتی کار هنری انجام می دهم احساس می کنم اوضاع راحت تر و زندگی قابل تحمل می شود. ایام کرونا باعث شده افراد تاثیر مثبت هنر در زندگی شان را ببینند و از بسیاری از آسیب های روحی و روانی این ویروس به وسیله هنر در امان باشند. حتی بسیاری از روانشناسان از طریق هنر درمانی برای کاهش استرس روزمرگی ها استفاده می کنند.

وی افزود: چند سال پیش در فضای کار از الهام گرفن برخی هنرمندان برای خلق آثار هنری‌شان می شنیدم اما حقیقت این است که وقتی قبل از خواب به موضوعی فکر کنیم به ضمیر نا خودآگاه ما می رود و در روزهای بعدی به سراغ ما می آید و اثرگذار می شود در گذشته می گفتند الهام شده است اما حالا مشخص شده که تاثیرات ضمیر ناخودآگاه است.

وی اظهار داشت: از سنم بیشتر نمایشگاه های جمعی و فردی داشته ام. 47 نمایشگاه داشته ام که بیشتر آن ها مربوط به خوشنویسی است.

هنرمند خوشنویس ایرانی گفت: با اشعار سهراب ارتباط زیادی داشتم به خاطر اینکه مرتبط با طبیعت است. زمانی که خوش نویسی کار می کردم می خواستند از من تعریف کنند می گفتند مردانه می نویسی اما شاید به خاطر قدرت قلم بوده است. شرایط خانم ها با آقایان متفاوت است؛ به خاطر شرایط زندگی اکثرا خانم ها نمی توانند چنین اموری را ادامه دهند ولی گاهی هنر به شرایط زندگی کمک می کند و نشاط را برای خانم ها به ارمغان می آورد.

منتظری تصریح کرد: نستعلیق را بیشتر از هر خطی کار می کردم و هنوز هم بیشتر این خط را کار می کنم. هر خطی چون ریشه اش قلم و جوهر است زیبایی خاص خود را دارد.

وی افزود: خوشنویسی هم مثل مینیاتور در خدمت ادبیات ایران است؛ ادبیاتی که گنجینه نفیسی از اشعار و مفاهیم ادبی است. فروغ فرخزاد، سهراب سپهری، اخوان ثالث، حافظ و مولانا شاعرانی هستند که آثار هنری خود را با استفاده از اشعار آن ها خلق کرده ام.

سید صدر الدین حجازی بازیگر پیشکسوت در دومین بخش گفت و گو مهمان برنامه شد و گفت: در سریال «روزی روزگاری» مرادبیگ یک آدم ورزیده با جثه ای تنومند بود که باید یک نفر نقش آن را بازی می کرد. وقتی با احمدجو به هماهنگی رسیدیم قرار شد آن را هاشم پور بازی کند که بنا به دلایلی نتوانست با مجموعه همکاری کند. پس از همفکری هایی که با اقای احمدجو داشتیم به این نتیجه رسیدیم که باید شخصیت مرادبیگ به دو قسمت تقسیم شود یکی تفکر او و دیگری ورزیدگی بدنی که به همین دلیل بنا شد بازی و صداپیشگی این شخصیت مجزا از هم شود برای همین صدای او را خسرو شکیبایی دوبله کرد. فیلمنامه خاص بود و بازیگر نمی توانست از دیالوگ ها هیچ چیز را عوض کند چون در این صورت به طور کلی مفاهیم از بین می رفت.

حجازی درباره علت علاقه مندی اش به بازی در نقش های منفی گفت: یکی از جذاب ترین شاخه های نمایش و بازیگری ضد قهرمان است چون همه آگاهیم که نقش منفی پیچیدگی خاص خود را دارد و سخت است.بازی کردن نقش مثبت چندان هم سخت نیست. همیشه حس می کردم برای یک نقش باید یک لابیرنت پیدا کنیم تا هر چه می خواهیم را بتوانیم در آن انجام دهیم.به دلیل همین پیچیدگی، نقش خولی در «مختارنامه» را دوست دارم. اگر ضد قهرمان خوب نباشد قهرمان دیده نمی شود. در پارادوکس ها است که مفاهیم معنا پیدا می کنند.

وی با اشاره به بازی اش در دو سریال مختلف به صورت همزمان افزود: زمانی که قرارداد «کوچک جنگلی» را بستیم نقش میرزا شفیع ضدقهرمان بود. تقوایی ابتدا کار «کوچک جنگلی» را پیش می برد اما آن را رها کرد و ادهمی این سریال را در دست گرفت و بعد تقوایی «ناخدا خورشید» را آغاز کرد. در آن پروژه هم به من پیشنهاد شد و نقش گرفتم اما مکان ضبط پروژه یکی در شمال کشور و دیگری جنوب کشور بود. برایم سخت بود که از شمال به جنوب بروم. به دلیل سختی تردد بین دو مکان پروژه ها، نقشم در کار تقوایی هرس شد و هنوز از این بابت حسرت می خورم چون دوست داشتم بهتر از این نقش از آب در بیاید. من و فتحعلی اویسی این مشکل را داشتیم؛ من می توانستم با هواپیما بروم ولی او از هواپیما می ترسید و همه مسیر را زمینی رفت و آمد می کرد.

بازیگر برجسته تلویزیون ناگغته هایی را درباره بازی در سریال «مختارنامه» بیان کرد و ادامه داد: روزی که میرباقری مرا دعوت کرد برای این سریال 5 نقش به من پیشنهاد شد که 4 تا سرتاسری بود یعنی در هر 41 قسمت بازی داشت اما فقط نقش خولی سرتاسری نبود. می دانستم که خولی شخصیت عجیب و غریب و خاصی است به خاطر همین خولی را پیشنهاد دادم. او گفت دستمزد دیگر نقش ها بیشتر است گفتم من دستمزدم را از مردم دریافت می کنم. به خاطر همین نقش را دوست داشتم و از آن لذت بردم. وقتی از مردم ناسزا می شنیدم فهمیدم نقش درست درآمده و نشان دهنده اعتقاد مردم بود. بابت آن نقش خیلی خوشحالم و خاک پای مردم هستم.

حجازی اظهار داشت: از فرزندانم هرکس زندگی خودش را دارد یکی در حوزه سیاست و فلسفه فعال است، یکی موسیقی یکی بیزینس و دیگری دکتر است. من به فرزندانم نگفته ام به عرصه هنر بیایند و اجازه دادم هر کس مسیر خودش را انتخاب کند.

وی در پایان گفتگو درباره پروژه فعلی اش گفت: در حال حاضر سر پروژه «جشن سربرون» آقای راعی هستم . هشت ماهی هست مرخصی هستم اما ممکن است در ماه های آینده در کاخ گلستان بازی داشته باشم. دستمزدم را بابت این هشت ماه آف دریافت نمی کنم و به تهیه کننده گفته ام پس از آغاز کارم دستمزد خواهم گرفت.

در این برنامه گروه موسیقی «قصه گوها» بر روی صحنه به صورت زنده برای مخاطبان می نوازند.

محمد سلوکی و عبدالرضا امیراحمدی، مجریان چرخشی برنامه در طول هفته (از لوکیشن تهران) هستند و مسعود روشن پژوه اجرای استانی را به عهده دارد. کاوه امیری جاوید تهیه کننده تهران و علی اصغر کاکاوند تهیه کننده برنامه های استانی شب نشینی هستد. در این برنامه گروه موسیقی قصه گوها بر روی صحنه به صورت زنده برای مخاطبان می نوازند. اطلاعات بیشتر درباره شب نشینی و مهمان های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامیshabneshini.irani@ برنامه به آدرس زیر بارگذاری می شود.

لطفا نظرات و پیشنهادات خود را، درباره برنامه های جام جم از طریق پل های ارتباطی زیر با ما در میان بگذارید تلفن بین المللی 46812400444 + شماره شبکه های اجتماعی 9108993934 98 + ایمیل امور مخاطبان: mokhatab@jjtvn.ir

آخرین اخبار

خوزستان از کارون تا هورالعظیم «شب نشینی» با نخبگان گفتگو می کند روز فردوسی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا برنامه نویس تک انگشتی که به عنوان کارآفرین برتر شناخته شد/ دروازه بان فوتبالی که از کم بودن دستمزد بانوان در این ورزش گلایه کرد شب نشینی با بانوان فوتسالیست کشور چه بازی هایی برای کودکان مناسب است اکبرزاده: فعالان میراث فرهنگی باید بیشتر از جراحان مغز درس بخوانند/ بازیگر معروفی که در ۴ سالگی باقالی میفروخت همزمان با روز غزه؛ پژوهشگر حوزه فلسطین به برنامه «صبح پارسی» دعوت شد شب نشینی میزبان بازیگر سریال "متهم گریخت" می شود. پیشینه دانشنامه در ایران به چه زمانی باز می گردد؟/ برای انتقال بهتر احساسات نوازش های کلامیمان را شخصی سازی کنیم زیتون با موضوع علل و راه های درمان بیماری های پروستات به روی آنتن رفت کریم قربانی: به عشق همسرم ۱۴ سال مجرد زندگی کردم/ ماجرای شنیدنی اولین دختری که توانست در تبریز کارت بازرگانی دریافت کرد اخوان: انتخاب صحیح باید بر اساس مراحل و اصول منطقی صورت گیرد روز دایره المعارف، موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا بازیگر شمالی تلویزیون به «شب نشینی» می آید فراخوان برگزاری مسابقه "انقلاب از دریچه هنر" در شبکه جهانی جام جم پخش بازی های لیگ برتر از جام جم انتخاب های زندگی موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مدیر عامل شرکت ملی پست ایران ، به شبکه جهانی جام‌جم می‌آید کنکاش بررسی می کند اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی با میهمانان ورزش ایران همراه باشید بازیگر سریال نیسان آبی: من در سینما ادب شدم / بازیگر معروفی که در اولین اجرای خود نقش الاغ را ایفا کرد تاب آوری، مهم ترین مولفه برای امیدوارانه زندگی کردن است شهرام عبدلی مهمان «شب نشینی» می‌شود اشتغال بانوان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا شب نشینی کنار زاینده رود پخش بازی های لیگ برتر از جام جم برای تقویت پوست و مو چه دمنوشی مناسب است؟ امیدوار باشید دارنده رکورد روپایی ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود اولین مرد ایرانی که توانست به مجلس سوئد راه پیدا کند/ حاکم زاده: کار پرستاری من روی خوانندگی ام تاثیر می‌گذارد سلامت پوست و مو از موضوعات پربیننده برنامه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و سوئد مهمان «شب نشینی» می‌شود زیتون و طرح تازه های پزشکی وقاری: ایفای نقش در تلویزیون، بازیگر را به مردم نزدیک‌تر می‌کند / نگاه متفاوت مرد حلقه‌ای جهان به نام هولاهوپ بازی های مناسب برای کودکان موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا مهدی اخوان: برای نو شدن از اهداف کوچک شروع کنیم ارباب حلقه‌های ایران مهمان «شب نشینی» می‌شود تلفیق فرهنگ و هنر با محیط زیست در جام جم امیر عبداللهیان، وزیر امور خارجه: شورای عالی ایرانیان خارج از کشور بعد از ۱۴ سال با ریاست شخص رئیس جمهور برگزارشد مستند " روز نوزدهم" از آنتن جام جم مشاور را از جام جم ببینید برنامه تلویزیونی کنکاش با حضور وزیر امور خارجه کشورمان ایثار و انفاق از برجسته ترین ویژگی های رفتاری و اخلاقی حضرت فاطمه (س) سفر به سرزمین کاج ها سیاهپوشی «شب نشینی» همزمان با شهادت حضرت زهرا (س) تربیت فرزند موضوع اصلی برنامه «صبح پارسی» فردا زنان امروز چطور می توانند حضرت زهرا (س) را اسوه خود قرار دهند؟ اسکی باز صحرانوردی استقامت به جام جم می آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها