اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعهد در زندگی از نگاه روانشناس برجسته کشور

دکتر کامبیز کامکاری دکترای روانشناسی و آموزش کودکان استتثنایی از دانشگاه تهران، با حضور در صبح پارسی، حول موضوع تعهد ، نکات بسیار مهمی بیان کرد.

دکتر کامبیز کامکاری در ابتدای صحبت‌هایش گفت:  ما در زندگی ۵ نوع تعهد داریم‌. تعهد زناشویی، تعهد خانوادگی، تعهد ملی-میهنی، تعهد شغلی و تعهد به علم و دانش.

وی در ادامه گفت:" تعهد یکی از مباحث پیچیده در روانشناسی است و باید به طور دقیق و درست به آن پرداخته شود."

کامکاری در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا تعهد کودکان متعهدی داشته باشیم گفت:" والدین باید در کودکی بذر تعهد را در کودکان بکارند، این بذر مسئولیت پذیری است. فرزندانی که در کودکی مسئولیت پذیر باشند در بزرگسالی هم افراد متعهدی می شوند. تربیت از خانواده شروع می شود. کودکان به پدر و مادر نگاه می کنند و کارهای آنان را تقلید می کنند و یاد می گیرند. اگر مادر یا پدری از دیگری بدگویی کند، کودک هم همین را یاد می گیرد و انجام می دهد."

وی در ادامه گفت:" خانواده ها باید به دنبال مفاهیمی باشند که این مسئولیت پذیری و تعهد را بالا ببرد. تعهد با تنبلی میانه خوبی ندارد. هرج و مرج و تنبلی دشمن تعهد و مسئولیت پذیری هستند. والدین هم باید نسبت به فرزندان تعهد داشته باشند و همه چیز باید دو طرفه باشد."

کامکاری گفت که تعهد شغلی هم به همین صورت است و کارمند یا کارگر نسبت به کارفرما و بالعکس نسبت به هم تعهداتی دارند. سازمان ها موظف هستند نیازهای کارکنان خودشان را تامین کنند که هم آنها راضی باشند و هم راندمان و بازدهی کار بالانتر برود.

این روانشناس در پاسخ به این سوال که چطور می توانیم به تعهد و مسئولیت پذیری برسیم، گفت:" باید برنامه شخصی برای خودسازی داشته باشیم و طبق آن زندگی کنیم. حداقل روزانه برنامه ای ۸ ساعته داشته باشیم. اگر کارها را انجام دادیم به خودمان امتیاز بدهیم و اگر انجام ندادیم، تنبیه شویم. خودمان باید خودمان را مدیریت کنیم، به جای اینکه نظارت انتظامی باشد، ارشادی می شود که خیلی خوب است."

دکتر کامبیز کامکاری در پایان صحبت هایش توصیه ای مخصوص روزهای کرونایی هم داشت و گفت:" کرونا وجود دارد، از آن نترسید و احتیاط کنید. بخشی به نام ادراک خطر در ذهن وجود دارد. خطر هست و بدن این نوسانات و اضطراب ها را می فهمد و واکنش نشان می دهد. نگران نباشید و فقط احتیاط کنید."

در ادامه بخش ورزش صبحگاهی، یکی از قسمت های ثابت برنامه صبح پارسی است که توسط مربیان مطرح تیم های ملی انجام می گیرد. در بخش میز خبر امروز هم اخبار مختلفی از گوشه و کنار دنیا، بررسی و گفته می شود.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی از دوشنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۹ صبح به وقت ایران به مدت ۷۵ دقیقه و به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی و اجرای امیرمحمد زند و آلاء خامه یار به عنوان مجریان اصلی و هدیه بیدی مجری میز خبر، با بخش های متنوع و مهمانانی از حوزه های مختلف از قاب شبکه جهانی جام جم مهمان خانه ایرانیان سراسر دنیا است.

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها