اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعهد در زندگی از نگاه روانشناس برجسته کشور

دکتر کامبیز کامکاری دکترای روانشناسی و آموزش کودکان استتثنایی از دانشگاه تهران، با حضور در صبح پارسی، حول موضوع تعهد ، نکات بسیار مهمی بیان کرد.

دکتر کامبیز کامکاری در ابتدای صحبت‌هایش گفت:  ما در زندگی ۵ نوع تعهد داریم‌. تعهد زناشویی، تعهد خانوادگی، تعهد ملی-میهنی، تعهد شغلی و تعهد به علم و دانش.

وی در ادامه گفت:" تعهد یکی از مباحث پیچیده در روانشناسی است و باید به طور دقیق و درست به آن پرداخته شود."

کامکاری در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا تعهد کودکان متعهدی داشته باشیم گفت:" والدین باید در کودکی بذر تعهد را در کودکان بکارند، این بذر مسئولیت پذیری است. فرزندانی که در کودکی مسئولیت پذیر باشند در بزرگسالی هم افراد متعهدی می شوند. تربیت از خانواده شروع می شود. کودکان به پدر و مادر نگاه می کنند و کارهای آنان را تقلید می کنند و یاد می گیرند. اگر مادر یا پدری از دیگری بدگویی کند، کودک هم همین را یاد می گیرد و انجام می دهد."

وی در ادامه گفت:" خانواده ها باید به دنبال مفاهیمی باشند که این مسئولیت پذیری و تعهد را بالا ببرد. تعهد با تنبلی میانه خوبی ندارد. هرج و مرج و تنبلی دشمن تعهد و مسئولیت پذیری هستند. والدین هم باید نسبت به فرزندان تعهد داشته باشند و همه چیز باید دو طرفه باشد."

کامکاری گفت که تعهد شغلی هم به همین صورت است و کارمند یا کارگر نسبت به کارفرما و بالعکس نسبت به هم تعهداتی دارند. سازمان ها موظف هستند نیازهای کارکنان خودشان را تامین کنند که هم آنها راضی باشند و هم راندمان و بازدهی کار بالانتر برود.

این روانشناس در پاسخ به این سوال که چطور می توانیم به تعهد و مسئولیت پذیری برسیم، گفت:" باید برنامه شخصی برای خودسازی داشته باشیم و طبق آن زندگی کنیم. حداقل روزانه برنامه ای ۸ ساعته داشته باشیم. اگر کارها را انجام دادیم به خودمان امتیاز بدهیم و اگر انجام ندادیم، تنبیه شویم. خودمان باید خودمان را مدیریت کنیم، به جای اینکه نظارت انتظامی باشد، ارشادی می شود که خیلی خوب است."

دکتر کامبیز کامکاری در پایان صحبت هایش توصیه ای مخصوص روزهای کرونایی هم داشت و گفت:" کرونا وجود دارد، از آن نترسید و احتیاط کنید. بخشی به نام ادراک خطر در ذهن وجود دارد. خطر هست و بدن این نوسانات و اضطراب ها را می فهمد و واکنش نشان می دهد. نگران نباشید و فقط احتیاط کنید."

در ادامه بخش ورزش صبحگاهی، یکی از قسمت های ثابت برنامه صبح پارسی است که توسط مربیان مطرح تیم های ملی انجام می گیرد. در بخش میز خبر امروز هم اخبار مختلفی از گوشه و کنار دنیا، بررسی و گفته می شود.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی از دوشنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۹ صبح به وقت ایران به مدت ۷۵ دقیقه و به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی و اجرای امیرمحمد زند و آلاء خامه یار به عنوان مجریان اصلی و هدیه بیدی مجری میز خبر، با بخش های متنوع و مهمانانی از حوزه های مختلف از قاب شبکه جهانی جام جم مهمان خانه ایرانیان سراسر دنیا است.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها