اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تعهد در زندگی از نگاه روانشناس برجسته کشور

دکتر کامبیز کامکاری دکترای روانشناسی و آموزش کودکان استتثنایی از دانشگاه تهران، با حضور در صبح پارسی، حول موضوع تعهد ، نکات بسیار مهمی بیان کرد.

دکتر کامبیز کامکاری در ابتدای صحبت‌هایش گفت:  ما در زندگی ۵ نوع تعهد داریم‌. تعهد زناشویی، تعهد خانوادگی، تعهد ملی-میهنی، تعهد شغلی و تعهد به علم و دانش.

وی در ادامه گفت:" تعهد یکی از مباحث پیچیده در روانشناسی است و باید به طور دقیق و درست به آن پرداخته شود."

کامکاری در پاسخ به این سوال که چه کنیم تا تعهد کودکان متعهدی داشته باشیم گفت:" والدین باید در کودکی بذر تعهد را در کودکان بکارند، این بذر مسئولیت پذیری است. فرزندانی که در کودکی مسئولیت پذیر باشند در بزرگسالی هم افراد متعهدی می شوند. تربیت از خانواده شروع می شود. کودکان به پدر و مادر نگاه می کنند و کارهای آنان را تقلید می کنند و یاد می گیرند. اگر مادر یا پدری از دیگری بدگویی کند، کودک هم همین را یاد می گیرد و انجام می دهد."

وی در ادامه گفت:" خانواده ها باید به دنبال مفاهیمی باشند که این مسئولیت پذیری و تعهد را بالا ببرد. تعهد با تنبلی میانه خوبی ندارد. هرج و مرج و تنبلی دشمن تعهد و مسئولیت پذیری هستند. والدین هم باید نسبت به فرزندان تعهد داشته باشند و همه چیز باید دو طرفه باشد."

کامکاری گفت که تعهد شغلی هم به همین صورت است و کارمند یا کارگر نسبت به کارفرما و بالعکس نسبت به هم تعهداتی دارند. سازمان ها موظف هستند نیازهای کارکنان خودشان را تامین کنند که هم آنها راضی باشند و هم راندمان و بازدهی کار بالانتر برود.

این روانشناس در پاسخ به این سوال که چطور می توانیم به تعهد و مسئولیت پذیری برسیم، گفت:" باید برنامه شخصی برای خودسازی داشته باشیم و طبق آن زندگی کنیم. حداقل روزانه برنامه ای ۸ ساعته داشته باشیم. اگر کارها را انجام دادیم به خودمان امتیاز بدهیم و اگر انجام ندادیم، تنبیه شویم. خودمان باید خودمان را مدیریت کنیم، به جای اینکه نظارت انتظامی باشد، ارشادی می شود که خیلی خوب است."

دکتر کامبیز کامکاری در پایان صحبت هایش توصیه ای مخصوص روزهای کرونایی هم داشت و گفت:" کرونا وجود دارد، از آن نترسید و احتیاط کنید. بخشی به نام ادراک خطر در ذهن وجود دارد. خطر هست و بدن این نوسانات و اضطراب ها را می فهمد و واکنش نشان می دهد. نگران نباشید و فقط احتیاط کنید."

در ادامه بخش ورزش صبحگاهی، یکی از قسمت های ثابت برنامه صبح پارسی است که توسط مربیان مطرح تیم های ملی انجام می گیرد. در بخش میز خبر امروز هم اخبار مختلفی از گوشه و کنار دنیا، بررسی و گفته می شود.

برنامه صبحگاهی صبح پارسی از دوشنبه تا جمعه هر هفته از ساعت ۹ صبح به وقت ایران به مدت ۷۵ دقیقه و به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی و اجرای امیرمحمد زند و آلاء خامه یار به عنوان مجریان اصلی و هدیه بیدی مجری میز خبر، با بخش های متنوع و مهمانانی از حوزه های مختلف از قاب شبکه جهانی جام جم مهمان خانه ایرانیان سراسر دنیا است.

آخرین اخبار

کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. در برنامه در ایران با رویدادهای هفتگی ورزش ایران هرماه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت: روز جهانی تالاسمی از پیشگیری آسان تا درمان مشکل

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها