اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

آموزش برنامه ریزی و مصرف صحیح به فرزندان، راهی برای تربیت نیروی انسانی اقتصادی

وحید چرخنده کارشناس اقتصادی با حضور در برنامه صبح پارسی درباره شیوه های بهبود وضعیت اقتصاد خانواده صحبت کرد.

برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع عادت ها و تاثیر آن ها در زندگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، آلاء خامه یار با وحید چرخنده کارشناس اقتصادی برنامه به گفت و گو نشست.

در بخش اول گفت و گو چرخنده با بیان اینکه نقش خانواده در اقتصاد بسیار مهم است گفت: نقش بانوان در اقتصاد خانوار بسیار تاثیر گذار است. بسیاری از کارهای خانم ها در خانه ریالی نیست در مدل جدید تولید نا خالص ملی ارزش ریالی برای کار خانم ها در نظر گرفته شده است و یک روش تشخیص آن این است که بر اساس زمانی که می گذارد به عنوان شاخص تولید محاسبه شود و به این روش، محاسبه از طریق داده گفته می شود. راه دیگر روش ستانده است که ببینیم اگر برون سپاری می کردیم هزینه ای که باید پرداخت می کردیم چقدر بود و از این طریق برای کار خانه داری ارزش گذاری کرد.

وی بیان کرد: در خانوار یک جنبه پس انداز و یک جنبه دیگر مصرف است که کمتر به این دو موضوع توجه می شود. چون نمی دانیم با پس انداز می توانیم چه کارهایی انجام دهیم به سمت مصرف می رویم. یکی از معضلات تورم است که بالای نرخ بهره قرار می گیرد که پس انداز بانکی را کم می کند و به سمت مصرف می رود.

کارشناس اقتصادی عنوان کرد: چشم و هم چشمی به اقتصاد خانواده بسیار لطمه وارد می کند و باعث می شود وسایل غیر ضروری خریداری شود و پولی برای پس انداز که به عنوان بخشی مهم در زندگی خانوار است باقی نماند. این روزها تجمل گرایی به مد تبدیل شده و دشمن پس انداز است؛ با توجه به اینکه اقتصاد خانواده می تواند تاثیر روی اقتصاد کلان موثر باشد، توجه به همین مسائل ریز هم در اقتصاد خانواده و به تبع اقتصاد کلان کشور موثر است.

چرخنده افزود: سه سال پیش طبق بررسی هایی که انجام دادم، هزینه سفرهای خارجی نوروزی که توسط مردم صرف شده بود معادل یک کارخانه پتروشیمی بود که این موضوع می تواند تاثیر زیادی در اقتصاد خانواده ها داشته باشد.

وی اظهار داشت: با دید ملی گرایی واقعیت این است که اگر مدل به خانواده ها بدهیم می شود جذب سرمایه مردمی را برای بسیاری از کارها در کشور داشته باشیم ولی نباید اتفاقی که در بورس افتاد تکرار شود تا مردم بی اعتماد شوند بلکه باید مدل ها واقعی باشد.

کارشناس اقتصادی صبح پارسی در ادامه صحبت هایش تاکید کرد: هرخانواده برای خود باید برنامه خاص خود را داشته باشد حداکثر ۱۰ دقیقه نیاز است تا ما نیازهایی که از آن ها آگاهیم را مرتب کرده و برای آن برنامه ریزی کنیم. باید نیازها را اولویت بندی کنیم، بودجه لازم برای نیازهارا مشخص کنیم سپس تغییرات در سبد مصرف را بررسی کرده و پس از آن مصرف را با برنامه ریزی خودمان تطبیق دهیم.

چرخنده گفت: مشکل ما این است که در مباحث مصرف کردن، اسلامی بودن را به بچه هایمان نمی آموزیم و الگوهای اسلامی مان را کنار گذاشته ایم برنامه ریزی را به فرزندانمان نیاموخته ایم این در حالی است که می توانیم از برنامه های تلویزیون اطلاعات مورد نیاز را بگیریم. خانوار منابع انسانی را تامین می کند و باید نیروی انسانی آینده کشور را تامین کند اگر خانواده نمی تواند این آموزش ها را ارائه دهد در مدرسه باید این اتفاق بیفتد.

آخرین اخبار

یلدا و یک دقیقه مهربانی بیشتر سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها