اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در برنامه «مشاور» مطرح شد؛

پرسمان تردد، امنیت خاطری برای همه ایرانیان

«علیرضا ساوری»، سیاست ­های کارگشایی برای پیشگیری از وقوع جرم در خارج از کشور پیشنهاد کرد.

«علیرضا ساوری»، مشاور ارشد و رییس دبیرخانه شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، با اشاره به اینکه تعداد بسیار کمی از ایرانیان با جرم­ های مختلف در سراسر دنیا در حبس به­ سر می­برند، گفت: بسیاری از این جرائم به دلیل عدم آگاهی و اطلاع از قوانین کشورها و فقدان فرهنگ پیشگیری از وقوع جرم رخ می­دهد؛ به گونه ­ای که گاهی با بررسی مشخص می­شود فردی که به عنوان بزهکار معرفی می­شود، قربانی ناآگاهی خود شده است! از این­رو  در راستای حفظ و کرامت ایران و ایرانی و با هدف کاهش و پیشگیری از جرائم ایرانیان خارج از کشور، کارگروهی زیر نظر شورای عالی پیشگیری قوه قضاییه تشکیل شده است که قصد دارد با تولید محتوا، نشر و بازنشر آگاهی عمومی پیشگیرانه و آگاهی­ های حقوقی و قضایی از وقوع جرم جلوگیری نماید.

ساوری در ادامه ضمن اشاره به تشکیل سامانه ­هایی چون توصیه­ های مسافرتی و پرسمان تردد، در ذیل سامانه «میخک» وزارت امور خارجه افزود: در بخش توصیه ­های مسافرتی، هشدارهای لازم با توجه به کشور مقصد، برای گردشگران و مسافران ارائه شده است و در سامانه پرسمان تردد که از هشتم دیماه سال 1400 راه اندازی شده، هموطنان می­توانند با قرار دادن کد ملی و رمز عبور از ممنوع الورود یا خروج بودن خود آگاه شده و با امنیت خاطر سفر کنند.

وی همچنین در خصوص کسانی که مقیم خارج از کشور بوده و فاقد کد ملی هستند، اذعان داشت: صدور کارت هوشمند ملی، برای ایرانیان مقیم خارج از کشور راه اندازی و وارد فاز اجرایی شده است؛ اما  آن دسته از افرادی که فاقد کارت هستند، می­توانند با مراجعه به دفاتر نمایندگی رسمی در کنسولگری ­ها، شماره ملی دریافت کرده و استعلام انجام دهند. ما توانسته­ ایم با طراحی این سامانه،  علاوه بر فراهم ساختن امنیت خاطر برای مسافران، به مقابله با هجمه­ های دشمنان پرداخته و تا حدود زیادی ایران هراسی را از بین ببریم.

ساوری در ادامه اقدامات انجام شده در شورای عالی پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه اظهار داشت: از دیگر اقدامات مثبت صورت گرفته، همسوسازی آژانس­ های مسافرتی با شورا و بهره ­گیری از ظرفیت­ های این بخش در آگاهی­ بخشی ایرانیان بوده است؛ به این شکل که با توجه به کشور مقصد، تمامی هشدارهای ضروری و توصیه­­ های لازم مسافرتی، در قالب بروشوروها و بسته ­های اطلاع رسانی، به مسافران ارائه می­شود. وی همچنین با اشاره به رایزنی با کانون­ وکلای دادگستری ایران، در راستای تسهیل و روان­سازی و بهره ­گیری از ظرفیت وکلا، عنوان کرد: هموطنان می­توانند در صورت نیاز، با مراجعه به سایت «اسکودا»، از وکلای خوشنام و مورد قبول، در حوزه ­های مختلف حقوقی و قضایی، مشاوره رایگان دریافت کرده و از خدمات آنان بهره­مند شوند.

رئیس کمیته پیشگیری از جرایم ایرانیان خارج از کشور در بخش پایانی برنامه به تمامی هموطنان توصیه کرد: با توجه به افزایش کلاهبرداری از اتباع ایرانی در کشورهای مختلف و وجود خطرات مالی و حتی جانی، از اعتماد به افراد و گروه­های ناشناس، جدا پرهیز نمایند. چرا که لازم است همه افراد با کمی دقت، فرصت را از مجرمین اطراف خود سلب نمایند!

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها