اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تاثیر افزایش شبکه‌های رادیویی بر کیفیت برنامه‌ها

تفاوت قصه‌گویی با نمایش رادیویی از نظر صداپیشه ی رادیو

حمید یزدانی ابیانه، بازیگر و صداپیشه گفت: تصویرسازی در سینما بسیار می‌تواند در ماندگاری یک داستان تاثیرگذار باشد و باعث می‌شود حرکات و رفتارها در ذهن بیننده باقی‌ بماند چرا که تصاویر در حافظه افراد بیشتر نقش می‌بندند.

یزدانی ادامه داد: یک صداپیشه باید قدرت این را داشته باشد که تمامی مفاهیم نقش خود را منتقل کند و برای مثال به شنونده بفهماند که نقش یک نابینا را بازی می‌کند. در صداپیشگی مجموعه‌ای از افراد و عوامل می‌توانند در انتقال احساس ایفای نقش داشته باشند.

وی افزود: صداپیشگی و قصه‌گویی با نمایش رادیویی بسیار متفاوت است؛ برای مثال اکنون کتابی را ضبط می‌کنم که بیش از ۶۰ نقش دارد و حدود ۲۵ نقشش را خود بازگو می‌کنم. این کار بسیار با نمایش رادیویی متفاوت است و متن در آن کارها بسیار ضروری و مهم هستند.

او اظهار داشت: برای مثال انجام فضاسازی و شناخت بازیگر در نمایش‌های رادیویی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و نویسنده باید بتواند فضا، احساسات و رفتار مختلف را به درستی بیان کند.

 اکنون در نمایش رادیویی ما چند نقش مختلف داریم و باید برای انتقال درست احساسات باید ساعت‌ها بر روی نقش خود متمرکز شویم تا شنوندگان بتوانند درک بهتری از هر نقش داشته باشند.

 متاسفانه به دلیل افزایش شبکه‌های رادیویی مشکلات برای صداپیشه‌ها بیشتر شده و کمی از کیفیت کارها کاسته شده است. این سال‌ها دیگر تمرکز بر روی سرعت پخش برنامه‌ها رفته و به همین دلیل تمرکز بر کیفیت قرار ندارد.

او ادامه داد:‌ کتاب‌های صوتی با نمایش صوتی متفاوت است و به همین دلیل می‌توان آن را بین روایت و بازیگری دانست. در کتاب‌های صوتی برای باورپذیر شدن نقش‌ها گوینده باید از گویش‌ها و صدا‌های مختلف استفاده کند تا برای مخاطب باورپذیر باشد.

وی افزود: پدربزرگ من در ابیانه مخالف‌خوان بود و این مسئله در خانواده ما ریشه دارد. من بازیگری را به خاطر دل خود پیش بردم اما شغل اصلی من در آموزش و پرورش است. من کارهای چخوف را بسیار دوست دارم و از اهدافم در صداپیشگی بازی در نقش کتاب‌های او است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز یاسر معظمی گودرزی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود

آخرین اخبار

دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها