اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ازدواج، طلاق و تابعیت فرزندان ایرانی متولد خارج کشور در گفتگو با قاضی محاکم خانواده

"دکتر سجاد صفری"، رئیس شعبه ­ی دادگاه­ خانواده­ تهران به استودیوی مشاور آمد

ازدواج، طلاق و حضانت فرزندان برای ایرانیان مقیم خارج کشور و دوگانگی دعاوی خانواده در قوانین جاری  ایران و کشور میزبان، هم­ میهنان ما را در کشورهای دیگر با مشکلات بسیاری روبرو کرده ­است. برنامه ­ی "مشاور" شبکه جام جم، با توجه به اهمیت موضوع و بر پایه­ ی پرسش­های پرتکرار ایرانیان ساکن اروپا، برنامه­ ی این هفته­ ی خود را به بررسی قوانین "احوال شخصیه" اختصاص داده­ بود. در این برنامه که یکشنبه، اول آبان به ­صورت زنده روی آنتن رفت؛ مطالبی چون دعاوی خانواده، ازدواج، طلاق، وصیت، ارث، حضانت فرزندان و مسائل مربوط به تابعیت با حضور "دکتر سجاد صفری"، رئیس شعبه ­ی دادگاه­ خانواده­ تهران مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

دکتر صفری در آغاز برنامه گفت: بر اساس حقوق جهانی، همه پذیرفته­ اند که اتباع هر کشور در احوال شخصیه تابع قوانین کشور خود هستند. بر این اساس، اتباع  ایرانی مقیم خارج نیز در اموری مانند ازدواج، طلاق، حضانت و ارث تابع قانون مدنی ایران هستند و در صورتی که در مراجع صالحه به ثبت رسمی نرسند؛ دعاوی حقوقی مربوط به آن­ها سخت و زمان­ بر خواهد بود. توصیه ­ی من این است که هم­ میهنان عزیزی که در خارج کشور مبادرت به ازدواج و طلاق می­ کنند؛ برای پرهیز از مشکلات بعدی حتمأ این موارد را در نمایندگی­های جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود به ثبت برسانند. برابر ماده ­ی 1001 قانون مدنی، ثبت و سند دریافتی از نمایندگی­ های ایران، مانند نهادهای داخل کشور دارای اعتبار است.

مهمان برنامه در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان، مشکلات مربوط به تابعیت فرزندان به ­دنیا آمده در خارج  و صدور شناسنامه برای آن­ها را امری فراگیر دانست که بیشتر حاصل عدم آگاهی یا بی­ توجهی هم ­میهنان به  قوانین جاری کشور است. با این همه، امر محالی نیست و با ثبت ازدواج در کنسولگری، طرح دعوای زوجیت و طی مراحلی مانند ارائه­ ی گواهی ولادت و تأییدیه ­هایی از این دست قابل دریافت است. از آنجا که طبق قوانین کشورهای اروپایی حضانت فرزند تا 18 سالگی بر عهده­ ی مادر است؛ این درخواست معمولأ توسط مادر و بعد از 18 سالگی توسط شخص فرزند ارائه می­شود.

در خصوص طلاق نیز دکتر صفری توصیه کرد؛ خانم­های ایرانی به ثبت طلاق خارجی اکتفا نکنند و پس از مراجعه به مساجد یا مراکز اسلامی و جاری شدن صیغه­ ی طلاق، با در دست داشتن گواهی طلاق شرعی با مراجعه به کنسولگری نسبت به ثبت قانونی طلاق برابر قوانین جاری اقدام کنند. وی دعوای طلاق در دادگاه­های داخل کشور از طریق وکیل را امکان­پذیر دانست و در ادامه مطالبی را در خصوص طلاق توافقی، شرایط ازدواج ایرانیان با اتباع خارجی­، نفقه و اجرت­ المثل بیان داشت. مهمان برنامه در پایان، مواردی از قانون اصلاح­ شده­ ی مربوط به تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی را برشمرد و بار دیگر بر لزوم ثبت ازدواج قانونی ایرانیان مقیم خارج کشور برای پرهیز از مشکلات بعدی تأکید کرد.      

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها