اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به بازی‌های پرورش خلاقیت در کودکان

چه رفتارهایی خلاقیت کودکان را سرکوب می‌کنند؟

کوثر یاوری، روانشناس کودک گفت: برای بررسی خلاقیت کودکان باید بدانیم خلاقیت چیست؛ خلاقیت به معنای مهارت بروز رفتارهای جدید در موقعیت‌های متفاوت است. در این تعریف به مهارت‌ها اشاره شده که یعنی می‌توان آن را گسترش داد.

یاوری ادامه داد: کودکان با میزان مشخصی از خلاقیت به دنیا نمی‌آیند بلکه خلاقیت به گونه‌ای است که آن‌ها می‌توانند آن را پرورش داد و یا با رفتارهای اشتباه آن را سرکوب کرد.

وی افزود: مقاله‌ها و پژوهش‌ها نشان داده‌اند که خلاقیت باعث رضایت از زندگی افراد در موقعیت‌ها می‌شود. خلاقیت خوشبختی و امید به زندگی به همراه دارد و محدود به بازی‌ها و طراحی‌ها نمی‌شوند. سرنوشت و حال خوب افراد به خصوص کودکان به خلاقیت بستگی دارد.

او اظهار داشت: بعضی از والدین با رفتارهای اشتباه خلاقیت کودکان خود را محدود می‌کنند؛ برای اینطور نبودن والدین باید از رفتارهای هلیکوپتری خودداری کنند. این رفتارها به صورت پیاپی برای کنترل‌گرایی صورت می‌گیرند و تمام کارهای کودک را دنبال می‌کنند. حل کردن مسائل به جای کودکان باعث جلوگیری از روبرویی فرزند با موقعیت‌های مختلف می‌شود و جلوی خلاقیت را می‌گیرد.

روانشناس کودک گفت: کودک باید بتواند کارهای مختلف را انجام دهد و به خودسنجی برسد؛ برای مثال کودک دو ساله باید خود غذا بخورد، کودک پنج ساله باید خود لباس بپوشد و همچنین کودک ده ساله باید به تنهایی تکالیفش را به پایان برساند.

یاوری اظهار داشت: وجود چالش‌ها در زندگی کودکان باعث می‌شود کودک از شرایط مختلف درس بگیرند و تصمیمات خلاقانه‌تری بگیرند. دنبال کردن کودکان و کنترل آن‌ها باعث سرکوب خلاقیت‌هایشان می‌شود.

او ادامه داد: والدین تنها می‌توانند تصویرگر شرایط باشند و او را راهنمایی کنند تا مسیر خود را پیدا کنند. والدین می‌توانند از کودکان خود راه‌های مورد نظر آن‌ها را بپرسند تا فرزندشان به شرایط مختلف فکر کنند و سپس انتخاب کنند.

وی افزود: والدین همچنین باید از مشخص کردن غلط‌های کودکان خودداری کنند و چارچوب‌های بسیاری را برای آن‌ها مشخص نکنند. بهتر است والدین از کودکان علت رفتار اشتباه خود را بپرسند تا بدانند دلیل رفتارهای آن‌ها چیست.

روانشناس کودک اظهار کرد: ما باید سوالات محرک از کودکان خود بپرسیم و او را به سمت رفتارهای خلاقانه ببریم. برای مثال والدین می‌توانند با کودکان خود بازی‌های خلاقانه انجام دهند و مسائل مختلف را تصور کنند تا کودک درک بهتری از شرایط داشته باشد.

یاوری گفت: یکی دیگر از بازی‌هایی که می‌توان با کودکان انجام داد قصه‌های ناتمام است که باعث می‌شود فرزند خود داستان را ادامه دهد و خلاقیت خود را به چالش بکشد.

او ادامه داد: والدین باید از سرکوب ارتباط کودکان با دوستان خیالی‌شان خودداری کنند و تنها یک سری قوانین محدود برای کنترل رفتار او داشته باشند. دوستان خیالی باعث می‌شوند کودکان خلاقیت خود را گسترش دهند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پرورش خلاقیت کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با کوثر یاوری، روانشناس کودک به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

قدردانی از خدمات اورژانس کشور در شب نشینی سفره نور به نور قرآن پربرکت می شود. اساتید عرصه شعر و سخن و بیان، میهمان شب نشینی می شوند. میهمانانی از دایره ادب و پژوهش سفره نور رنگین به روزی حلال نقش پررنگ بانوان در خدمت‌رسانی و روحیه‌بخشی به رزمندگان جنگ میهمان جمع سفره نور باشید خواننده رسمی ارکست سمفونی تهران به شب نشینی می آید اهمیت امید در زندگی انسان فرشی از عشق در نوروز امسال پهن می شود نقش امید در زندگی انسان خردمند زوج علمی مخترع  در شب نشینی دیدگاه مخاطبان شبکه جهانی جام جم در خصوص شعار سال شب نشینی با بوی قرآن و رمضان شب نشینی میزبان یکی از ارکان موج سوم شعر انقلاب و دفاع مقدس می شود گفتگوی شب نشینی با بازیگر قدیمی تلویزیون شب‌نشینی‌ در ایام نوروز در کنار شما است جام جم به استقبال ماه خدا می رود. ماه مبارک رمضان ویژه برنامه نسیم نوروزی، دو میهمان ویژه داشت. گفت‌وگو با اولین بانوی وزنه‌بردار ایرانی نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان کیفیت ساخت فیلم غریب از نگاه دختر شهید محمد بروجردی خاطره هادی عامل از وقتی که گشتی‌گیران ایرانی آمریکایی‌ها را در کشورشان شکست دادند شهیدی که تمام زندگی‌اش را شهیدانه گذراند عمارت مسعودیه تهران، میزبان گروه برنامه ساز شب نشینی پیام نوروزی مدیر شبکه جهانی جام جم ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده خدمات کنسولی و تسهیلات بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش برادر مشوق در موفقیت یک ورزشکار سفره رنگین نوروزی شبکه جهانی جام جم در نوروز 1402 شب‌نشینی‌ با موضوع ورزشی اجرا می‌شود گنجینه های ما - سری سوم، ویژه نوروز 1402 سال نو مبارک جام جم با نسیم نوروزی در سال تحویل به استقبال بهار1402 می رود. اهمیت فرهنگسازی در کاهش ظاهربینی میان مخاطبان در کنکاش خواهید دید: شب‌نشینی‌ میزبان یک کارگردان می‌شود کنترل چربی خون در آستانه ماه مبارک رمضان اهمیت حضور افراد در جمع در عید نوروز و مراسم باستانی تعریف شب‌نشینی‌ها از نگاه بهمن دان گفتگوی صبح پارسی درباره رسومات نوروزی در فرهنگ و ادب گفتگو با بازیگری که هم تکنسین رادیولوژی بود و هم کشاورزی می کرد در ورزش ایران این هفته خواهید دید: راه‌های ایجاد اطمینان از جعلی بودن یک خبر تاثیر کار با افراد با تجربه در پیشرفت یک کارگردان توصیه های نوروزی پزشک خانه مهر برای سالمندان صهیونیست ها در بحران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها