اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به بازی‌های پرورش خلاقیت در کودکان

چه رفتارهایی خلاقیت کودکان را سرکوب می‌کنند؟

کوثر یاوری، روانشناس کودک گفت: برای بررسی خلاقیت کودکان باید بدانیم خلاقیت چیست؛ خلاقیت به معنای مهارت بروز رفتارهای جدید در موقعیت‌های متفاوت است. در این تعریف به مهارت‌ها اشاره شده که یعنی می‌توان آن را گسترش داد.

یاوری ادامه داد: کودکان با میزان مشخصی از خلاقیت به دنیا نمی‌آیند بلکه خلاقیت به گونه‌ای است که آن‌ها می‌توانند آن را پرورش داد و یا با رفتارهای اشتباه آن را سرکوب کرد.

وی افزود: مقاله‌ها و پژوهش‌ها نشان داده‌اند که خلاقیت باعث رضایت از زندگی افراد در موقعیت‌ها می‌شود. خلاقیت خوشبختی و امید به زندگی به همراه دارد و محدود به بازی‌ها و طراحی‌ها نمی‌شوند. سرنوشت و حال خوب افراد به خصوص کودکان به خلاقیت بستگی دارد.

او اظهار داشت: بعضی از والدین با رفتارهای اشتباه خلاقیت کودکان خود را محدود می‌کنند؛ برای اینطور نبودن والدین باید از رفتارهای هلیکوپتری خودداری کنند. این رفتارها به صورت پیاپی برای کنترل‌گرایی صورت می‌گیرند و تمام کارهای کودک را دنبال می‌کنند. حل کردن مسائل به جای کودکان باعث جلوگیری از روبرویی فرزند با موقعیت‌های مختلف می‌شود و جلوی خلاقیت را می‌گیرد.

روانشناس کودک گفت: کودک باید بتواند کارهای مختلف را انجام دهد و به خودسنجی برسد؛ برای مثال کودک دو ساله باید خود غذا بخورد، کودک پنج ساله باید خود لباس بپوشد و همچنین کودک ده ساله باید به تنهایی تکالیفش را به پایان برساند.

یاوری اظهار داشت: وجود چالش‌ها در زندگی کودکان باعث می‌شود کودک از شرایط مختلف درس بگیرند و تصمیمات خلاقانه‌تری بگیرند. دنبال کردن کودکان و کنترل آن‌ها باعث سرکوب خلاقیت‌هایشان می‌شود.

او ادامه داد: والدین تنها می‌توانند تصویرگر شرایط باشند و او را راهنمایی کنند تا مسیر خود را پیدا کنند. والدین می‌توانند از کودکان خود راه‌های مورد نظر آن‌ها را بپرسند تا فرزندشان به شرایط مختلف فکر کنند و سپس انتخاب کنند.

وی افزود: والدین همچنین باید از مشخص کردن غلط‌های کودکان خودداری کنند و چارچوب‌های بسیاری را برای آن‌ها مشخص نکنند. بهتر است والدین از کودکان علت رفتار اشتباه خود را بپرسند تا بدانند دلیل رفتارهای آن‌ها چیست.

روانشناس کودک اظهار کرد: ما باید سوالات محرک از کودکان خود بپرسیم و او را به سمت رفتارهای خلاقانه ببریم. برای مثال والدین می‌توانند با کودکان خود بازی‌های خلاقانه انجام دهند و مسائل مختلف را تصور کنند تا کودک درک بهتری از شرایط داشته باشد.

یاوری گفت: یکی دیگر از بازی‌هایی که می‌توان با کودکان انجام داد قصه‌های ناتمام است که باعث می‌شود فرزند خود داستان را ادامه دهد و خلاقیت خود را به چالش بکشد.

او ادامه داد: والدین باید از سرکوب ارتباط کودکان با دوستان خیالی‌شان خودداری کنند و تنها یک سری قوانین محدود برای کنترل رفتار او داشته باشند. دوستان خیالی باعث می‌شوند کودکان خلاقیت خود را گسترش دهند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پرورش خلاقیت کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با کوثر یاوری، روانشناس کودک به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها