اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت سواد رسانه‌آی برای ورود به فضای مجازی

چگونه عادت بررسی پیاپی شبکه‌های مجازی را ترک کنیم؟

ناصر عباسی، کارشناس رسانه گفت: از اخبار خوبی که به تازگی در رسانه‌ها پخش می‌شود می‌توان به دستاوردهای بی‌نظیر ایران با وجود تحریم‌ها اشاره کرد؛ با وجود آن که من کارشناس رسانه هستم به هیچ وجه درگیر فضای مجازی و رسانه نیستم و تنها ساعاتی از زندگی خود را در ظهر یا بعد از ظهر به آن اختصاص می‌دهم؛ من بیشتر ترجیح می‌دهم با دیگران گفت‌وگوی حضوری داشته باشم و یا کتاب بخوانم.

او اظهار داشت: بهترین راه برای پایان دادن به عادت به بررسی گوشی همراه و فضای مجازیT پیدا کردن جایگزین است؛ فرد زمانی که از خواب پا می‌شود باید ابتدا به مسائل بهداشتی خود رسیدگی کند و سپس با خانواده‌اش ارتباط برقرار کند.

وی گفت: یکی از ویژگی‌های منفی فضای مجازی ایجاد استرس در ذهن انسان‌ها و وابسته‌ کردن آن‌ها به اخبار روزنامه است؛ انسان باید سعی کند ذهنی ساده داشته باشد و استرس‌های ذهن خود را کاهش دهد.

کارشناس رسانه گفت: ما فیلم کوتاهی به نام "چشمی برای شنیدن" ساختیم تا دغدغه‌های ناشنوایان را به نمایش جهانیان بگذاریم. ما سعی کردیم راه حلی را ارائه دهیم که به سادگی ناشنوایان بتوانند زندگی آسان‌تری داشته باشند. راه حل ما گرفتن شماره‌ای مخصوص با گوشی است که یک همیار را به کمک فرد ناشنوا می‌رساند.

عباسی ادامه داد: زندگی انسان‌ها بر پایه اخبار می‌گذرد به طوری که اخبار خوب و بد باعث تغییر زندگی افراد در جامعه می‌شود. برخی از اخبار نیز حالت چراغ خاموشی دارند چرا که موانع بسیاری دارند. برای مثال اگر ما فردی را در فضای مجازی منبع خبری خود بدانیم از بسیاری از اخبار مهم جا می‌مانیم چرا که آن فرد بر اساس سلیقه خود اخبار را منتشر می‌کند.

وی افزود: متاسفانه سواد رسانه‌ای به افراد جامعه آموزش داده نمی‌شود اما این مسئله برای ورود به فضای مجازی بسیار مهم و ضروری است. ما باید بدانیم که نشر هر خبری که می‌بینیم اشتباه است چرا که برخی از آن‌ها منبع درستی ندارند. ما همچنین باید رسانه‌های رسمی را مد نظر قرار دهیم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۳:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز یاسر معظمی گودرزی است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود

آخرین اخبار

دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها