اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

خورشیدگرفتگی سوم آبان 1401 از چه نوعی بود؟

"رصدخانه ملی" از کهکشانی در فاصله ۲۰۰ میلیون سال نوری تصویربرداری کرد.

امیرمحمد پوررجبی، کارشناس نجوم که میهمان صبح پارسی جام جم شده بود گفت: در سوم آبان خورشیدگرفتگی صورت گرفت و تاریکی نمایان شد؛ خورشید گرفتگی سوم آبان کمی با دیگر خورشیدگرفتگی‌ها متفاوت بود. در این خورشیدگرفتگی نقاط سردتر خورشید به نمایش درآمد و منجمان توانستند تحقیق بیشتری بر روی آن انجام دهند.

 با وجود آن که خورشید نزدیکترین ستاره به زمین است اما ما همچنان اطلاعات بسیاری از آن نداریم و این ستاره همچنان برای ما مانند یک راز باقی مانده است.

وی افزود: خورشیدگرفتگی سوم آبان به صورت جزئی پدیدار شد و خورشید کاملا تاریک نشد. ما همچنین خورشید گرفتگی حلقوی داریم که ماه جلوی خورشید قرار می‌گیرد اما نور از اطراف آن بیرون می‌آید.

او اظهار داشت:‌خورشید گرفتگی کامل با نمونه جزئی و حلقوی تفاوت دارد و علت‌های آن به فیزیک مربوط می‌شود. فیزیک سایه در خورشید گرفتگی خود را نشان می‌دهد و به دلیل ابعاد منبع نورانی، خورشید را چشمه نور گسترده می‌نامیم. زمانی که چشمه نور گسترده به جسم کدر می‌تابد سایه کامل و نیم‌سایه شکل می‌گیرد. نیم‌سایه‌ها نه کاملا تیره هستند نه روشنی دارند.

این کارشناس نجوم گفت: اگر زمین در نیم‌سایه قرار بگیرد، ما بخشی از خورشید را می‌بینیم اما زمانی که ماه به کلی جلوی خورشید را می‌گیرد تمامی سطح زمین تاریک می‌شود و ما خورشید را کاملا در تاریکی می‌بینیم.

پوررجبی افزود: رصد خورشید گرفتگی در ۱۹۱۹ باعث شد تا نظریه عام اینشتین به اثبات برسد؛ آرتور ادینگتون در آن زمان توانست با رصد‌های خود به داد فیزیک برسد و درگیری‌های جامعه فیزیک را برطرف کند. بر اساس تحقیقاتی که ادینگتون انجام داد، او توانست ثابت کند پرتوهای نور در کنار منبع نور بزرگی مانند خورشید خم می‌شوند.

او اظهار داشت: یکی از اخبار مهم این روزها در حوزه نجوم، رصدخانه ملی ایران است که به تازگی افتتاح شد و نورگیری‌های خود را انجام داد؛ این رصدخانه توانست کهکشانی را در فاصله ۲۰۰ میلیون سال نوری را رصد کند. در تصویربرداری رصدخانه ملی ما شاهد اقدام دو کهکشان در فاصله ۲۰۰ میلیون سال نوری هستیم.

وی ادامه داد: بیشترین فاصله‌ای که قابل رصد است ۱۳.۸ میلیارد سال نوری است اما در ایران ما توانسته‌ایم تا ۲۰۰ میلیون سال نوری را مشاهده کنیم. به طور کلی پیش بینی می‌شود رصدخانه‌ ملی بتواند در آینده فواصل دورتر را نیز بررسی کند. محققان المپیادی ایران در حوزه نجوم توانستند امسال نیز رتبه اول را کسب کنند و طی سال‌های پیش نیز همواره مقام اول را داشته‌اند و یا جزو چند رتبه اول بوده‌اند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، جمعه صبح با موضوع روز انیمیشن بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی با امیرمحمد پوررجبی، کارشناس نجوم به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

سفره نور با طعم عدالت درباره سبک زندگی سالم بیشتر بدانیم. در کنکاش 12 فروردین خواهیم دید: اهمیت الگوگیری از زندگانی حضرت خدیجه (س) در پیشرفت و درخشش بانوان شب نشینی نوروزی در یازدهمین روز سال جدید ملاقات ۶۰۰ عالم روحانی برای نوشتن یک کتاب! میهمانان سفره نور شب نشینی در شب دهم نوروز میهمانی از عرصه پزشکی گرد سفره نور قدردانی از خدمات اورژانس کشور در شب نشینی سفره نور به نور قرآن پربرکت می شود. اساتید عرصه شعر و سخن و بیان، میهمان شب نشینی می شوند. میهمانانی از دایره ادب و پژوهش سفره نور رنگین به روزی حلال نقش پررنگ بانوان در خدمت‌رسانی و روحیه‌بخشی به رزمندگان جنگ میهمان جمع سفره نور باشید خواننده رسمی ارکست سمفونی تهران به شب نشینی می آید اهمیت امید در زندگی انسان فرشی از عشق در نوروز امسال پهن می شود نقش امید در زندگی انسان خردمند زوج علمی مخترع  در شب نشینی دیدگاه مخاطبان شبکه جهانی جام جم در خصوص شعار سال شب نشینی با بوی قرآن و رمضان شب نشینی میزبان یکی از ارکان موج سوم شعر انقلاب و دفاع مقدس می شود گفتگوی شب نشینی با بازیگر قدیمی تلویزیون شب‌نشینی‌ در ایام نوروز در کنار شما است جام جم به استقبال ماه خدا می رود. ماه مبارک رمضان ویژه برنامه نسیم نوروزی، دو میهمان ویژه داشت. گفت‌وگو با اولین بانوی وزنه‌بردار ایرانی نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان کیفیت ساخت فیلم غریب از نگاه دختر شهید محمد بروجردی خاطره هادی عامل از وقتی که گشتی‌گیران ایرانی آمریکایی‌ها را در کشورشان شکست دادند شهیدی که تمام زندگی‌اش را شهیدانه گذراند عمارت مسعودیه تهران، میزبان گروه برنامه ساز شب نشینی پیام نوروزی مدیر شبکه جهانی جام جم ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده خدمات کنسولی و تسهیلات بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش برادر مشوق در موفقیت یک ورزشکار سفره رنگین نوروزی شبکه جهانی جام جم در نوروز 1402 شب‌نشینی‌ با موضوع ورزشی اجرا می‌شود گنجینه های ما - سری سوم، ویژه نوروز 1402 سال نو مبارک جام جم با نسیم نوروزی در سال تحویل به استقبال بهار1402 می رود. اهمیت فرهنگسازی در کاهش ظاهربینی میان مخاطبان در کنکاش خواهید دید: شب‌نشینی‌ میزبان یک کارگردان می‌شود کنترل چربی خون در آستانه ماه مبارک رمضان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها