اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش والدین در مسیر زندگی فرزندان از نگاه شاعر کودکان

معصومه مرادی: برای علاقه‌مند شدن کودکان به شعرخوانی و کتاب‌خوانی باید الگوی فرزندان خود باشیم

معصومه مرادی، نویسنده و مشاور تربیتی کودک و نوجوان گفت: من در ابتدای فعالیت خود، شعر بزرگ‌سالان را به صورت غزل می‌گفتم اما با گذر زمان و رشد فرزندم متوجه شدم جای اشعار در زندگی کودکان و نوجوانان خالی است.

مرادی ادامه داد: من متوجه شده بودم که سارا، دخترم آنچه را که با شعر به او می‌گویم بهتر متوجه می‌شود و به خاطر می‌سپارد در نتیجه تصمیم گرفتم موضوعات مهم را به این صورت به او بگویم.

وی افزود: زمانی که به مدرسه رفت تمامی دروس مهم را با او به صورت شعرخوانی تمرین کردم. همکلاسی‌های سارا نیز از این اقدام بسیار استقبال کردند و به همین دلیل من به کار خود در این زمینه ادامه دادم.

 بسیاری از افراد تصور می‌کنند شعر کودک آسان است اما متاسفانه این امر حقیقت ندارد چرا که در شعر کودک کلمات محدودتر هستند، باید لطافت شعر بیشتر باشد و زبان کودکانه‌ای داشته باشد.

این نویسنده و مشاور تربیتی کودک و نوجوان گفت:  زمانی که اشعار بزرگ‌سالان را می‌گفتم برای دخترم می‌خواندم، چون او علاقه ی بسیاری به شعرخوانی دارد؛ در آن زمان وقتی شعرهای غمگین می‌گفتم از من ایراد می‌گرفت . به دنبال این مسئله من تصمیم گرفتم اشعار "امید" بگویم.

خانم مرادی اظهارکرد: تکرار و تمرین در شعرخوانی باعث شده تا دختر من علاقه و فهم بسیاری در رابطه با اشعار و ادبیات داشته باشد. رفتار والدین باعث می‌شود تا فرزندان بتوانند مسیر متفاوتی در زندگی انتخاب کنند و پیشرفت داشته باشند.

وی افزود: برای علاقه‌مند شدن کودکان به شعرخوانی و کتاب‌خوانی باید الگوی فرزندان خود باشیم؛ اگر ما جلوی فرزندانمان فقط از گوشی همراه استفاده کنیم نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که آن‌ها کتاب‌خوان شوند.

او ادامه داد:  مدت طولانی برای فرزندم کتاب می‌خواندم و این امر باعث شد تا اکنون سارا همیشه در خانه مشغول به کتاب خواندن باشند. من به شدت توصیه می‌کنم تا خانواده‌ها با فرزندانشان کتاب بخوانند تا آن‌ها نیز این فرهنگ را گسترش دهند.

سارا گودرزی، نوجوان موفق گفت: مادر من شعری در رابطه با دختر‌ها داشت که در ذهن من باقی‌مانده است و از نظر من بسیار ارزش دارد. این شعر بر ارزش و جایگاه دختران تمرکز دارد و به همین دلیل بسیار دوست‌داشتنی است.

من برای مطالعه ژانر علمی تخیلی و کودکانه را دوست دارم و سعی می‌کنم بیشتر در این حوزه مطالعه کنم. روزانه با مادرم به مدت بیست دقیقه صحبت می‌کنم تا اطلاعات را با یکدیگر به اشتراک بگذاریم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ارتباط با کودکان و نوجوانان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با معصومه مرادی، نویسنده و مشاور تربیتی کودک و نوجوان به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها