اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سردار علیرضا افشار: ایستادگی در برابر آمریکا ضروری است

چرا ۱۳ آبان روز مهمی در تاریخ انقلاب اسلامی است؟

علیرضا  افشار تربتی، رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه دفاع ملی، رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران و از دانشجویان تسخیر لانه جاسوسی گفت: در روز ۱۳ آبان سه اتفاق مهم رخ داده که از اهمیت بسیار بالایی در تاریخ انقلاب برخوردار است؛‌ اول تبعید حضرت امام خمینی (ره) بود که در سال ۱۳۴۳ اتفاق افتاد.

افشار ادامه داد: در سال ۵۷ نیز در روز دانش‌آموز بسیاری از دانش‌آموزان جلوی دانشگاه تهران به اعتراضات می‌پرداختند که متاسفانه بسیاری از آن‌ها کشته شدند.

وی افزود: همچنین پس از پیروزی انقلاب در این روز دانشجویان تصمیم گرفتند تا لانه جاسوسی آمریکا را تسخیر کنند؛ آن‌ها اسنادی را کسب کردند که باعث شد جاسوسی آمریکا در ایران اثبات شود.

او اظهار کرد: متاسفانه تبلیغاتی که در سطح بین‌المللی صورت می‌گیرد اختلافات ایران و آمریکا را به خاطر تسخیر لانه جاسوسی می‌داند. اما در حقیقت ما پیش از آن نیز با آمریکا مشکل داشتیم چرا که آن‌ها با مشکل داشتند.

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه دفاع ملی، رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران و از دانشجویان تسخیر لانه جاسوسی گفت: در سال ۵۷ مردم می‌خواستند تا دولت مورد نظر خود را داشته باشند و جمهوری اسلامی نیز با انجام رفراندوم به مردم قدرت انتخاب داد؛ این اقدامی بود که در هیچ انقلاب دیگری مشاهده نمی‌شود. با وجود آن که این انقلاب کاملا مردمی بود اما آمریکا باز خواست تا با آن مخالفت کند و این مشکلات را افزایش دهد.

افشار ادامه داد: ما اموال بسیاری در آمریکا داشتیم که آمریکا پس از انقلاب آن‌ها را بلوکه کرد و نگذاشت از آن‌ها استفاده کنیم. شرایط آن زمان و دخالت‌های آمریکا باعث شد دانشجویان تصمیم بگیرند به لانه جاسوسی آمریکا حمله کنند.

وی افزود: دانشجویان تصمیم گرفتند تا راهپیمایی به سمت سفارت آمریکا داشته باشند و تنها افرادی که مشخص شده بودند در تسخیر لانه جاسوسی شرکت کنند. بر اساس قوانین بین‌المللی هیچ سفارتی حق دخالت در امور و قوانین کشوری که در آن حضور دارد را ندارد اما آمریکا این قوانین را در آن زمان زیر پا گذاشته بود.

او اظهار کرد: چهارصد و چهل و چهار روز آمریکایی‌ها در ایران گروگان بودند و در این دوران اتفاقات سیاسی بسیاری رخ داد. مهم‌ترین حادثه در این چهارصد و چهل و چهار روز حمله آمریکا به طبس بود که سعی داشت از آن طریق جاسوسان خود را آزاد کند.

رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه دفاع ملی، رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران و از دانشجویان تسخیر لانه جاسوسی گفت: این حادثه تحدیدات آمریکا در منطقه و قدرت پوشالی آن‌ها را زیر سوال برد. این حمله نظامی به هیچ جایی نرسید و آمریکا به شدت تحقیر شد.

او ادامه داد: بخش عمده‌ای از اسناد لانه جاسوسی آمریکا با رشته کن کاغذ از بین رفته بودند؛ بسیاری از دانشجویان تصمیم گرفتند با همکاری یکدیگر اسناد را به یکدیگر بچسبانند و از ماهیت آن‌ها باخبر شوند.

افشار اظهار کرد: از این اسناد ۷۶ جلد کتاب درآمد و در آن موضوعات مختلفی وجود داشت؛ در بین این اسناد حتی اطلاعات کشورهای دیگر نیز بود چرا که شاه مانند ژاندارم آمریکایی‌ها در منطقه خود را نشان می‌داد.

وی افزود: این اسناد دو سال پس از آزادی گروگان‌ها تکمیل شدند و درسی را به ما دادند که اگر پیشرفت و استقلال می‌خواهیم باید در برابر زورگویی‌های آمریکا ایستادگی کنیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، جمعه 13 آبان، با موضوع استکبار جهانی  بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی با علیرضا  افشار تربتی، رئیس اندیشکده جنگ نرم دانشگاه دفاع ملی، رئیس ستاد مشترک سپاه پاسداران و از دانشجویان تسخیر لانه جاسوسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها