اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به تاریخچه حوضه موسیقی عاشیق‌ها

بیش از ۳۵۰ عاشیق در جشنواره‌های بین‌المللی موسیقی حضور دارند

سلجوق شهبازی، سرپرست گروه موسیقی عاشیق اصیل ایرانی گفت: از دیدگاه علمی، دست‌نوشته‌ها و کتیبه‌هایی وجود دارد که توسط اساتید و محققین در حوضه موسیقی عاشیق نوشته شده و دربردارنده تاریخچه ۷۵۰۰ ساله آن هستند.

شهبازی ادامه داد: حدود ۵۳۵ سال پیش و در زمان شاه اسماعیل صفوی، وزیر وی که خود یک عاشیق بود، تحولی نوآورانه در ساختار قپوز (ساز اصلی عاشیقی) ایجاد کرده و همزمان نام آن را به "ساز عاشیق" تغییر داد. این ساز در اندازه‌های متنوع و با تعداد سیم‌های متفاوت وجود دارد.

وی درمورد ماجرای علاقه‌مند شدن خود به این سبک از موسیقی، افزود: به یاد دارم که در ۶ یا ۷ سالگی، وقتی برای اولین بار صدای ساز قپوز را شنیده و ان را لمس کردم، به شدت به آن علاقه‌مند شدم. از ۱۲ سالگی رسما شروع به نواختن کرده و از ۲۲ سالگی به بعد، عاشیقی را به عنوان شغل اصلی خود انتخاب کردم.

شهبازی ادامه داد: موسیقی عاشیقی یک مکتب کامل مانند دریایی وسیع است که ادبیات سنگین مختص به خودش را دارد. به خاطر همین وسعت و غنی بودن است که گوشه‌هایی از این موسیقی هنوز به گوش مردم ناشناخته است. خانه عاشیق‌ها برای نخستین بار درمهرماه سال ۱۳۹۴ تشکیل شد و تا کنون برگزارکننده ۸ جشنواره بین‌المللی بوده که در هر کدام ۳۰۰ تا ۳۵۰ عاشیق از نقاط مختلف جهان هنرنمایی کرده‌اند. هرکدام از این جشنواره‌ها کتابچه مخصوص به خود را دارند که شامل برنامه اجراها و اسامی هنرمندان عاشیقی هستند و امروز تصمیم گرفتم که چندتا از آن‌ها را با خود به اینجا بیاورم.

او اظهار داشت: پایه موسیقی عاشیقی در آذربایجان غربی و شرقی است. اما در ادامه می‌توان به استان‌هایی همچون اردبیل، زنجان، قزوین، گلستان یا شیراز نیز به عنوان دیگر مناطق دوستدار موسیقی عاشیقی اشاره کرد. موسیقی عاشیق شامل چهار مکتب است که هرکدام لحجه‌های مختص به خود را دارند. تنوع مناطق عاشیقی از مرزهای ایران نیز فراتر رفته و به ۱۲ کشور دیگر از جمله ترکیه، ازبکستان، ترکمنستان، داغستان و آذربایجان نیز می‌رسد که سبک آن‌ها بعضا به عاشیق‌های داخل ایران نیز خیلی نزدیک است.

وی افزود: حدود ۱۱۸ داستان عاشیقی وجود دارد که می‌توان به سه‌ مورد از آن‌ها به عنوان‌ کلاسیک عاشیقی اشاره کرد که همگی حول محور سیر و سلوک خداوند می‌چرخد. این موسیقی به شدت غنی بوده و بقای آن در کشور در خطر است و ما از سمت دولت به حمایت بیشتری نیاز داریم.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۰ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود

آخرین اخبار

کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. در برنامه در ایران با رویدادهای هفتگی ورزش ایران هرماه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت: روز جهانی تالاسمی از پیشگیری آسان تا درمان مشکل

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها