اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش قصه‌گویی در درک مفاهیم توسط مخاطب

گفت‌وگو با رتبه دوم قصه‌گویی جهان در صبح پارسی

مریم طبری، کارشناس تربیتی گفت: انسان‌ها به طور زاتی قصه را دوست دارند و مفهوم آن را بهتر می‌فهمند؛ ما از آفرینش انسان، زمین و دنیا قصه‌هایی داریم که آن‌ها را به زیبایی مطرح می‌کنیم.

طبری ادامه داد: در گذشته اگر افراد می‌خواستند اطلاعات مهم را به یکدیگر انتقال دهند یا در حرف‌های خود از پند و اندرز استفاده کنند آن‌ها را به صورت قصه بیان می‌کردند چرا که این کار تاثیرگذاری بسیاری دارد و می‌تواند در ذهن فرد باقی بماند. 

او ادامه داد: این مسئله به دلیل فرهنگ شفایی بسیار قوی ما است که امکان قصه‌گویی را برای ما افزایش داده و ما توانسته‌ایم با وجود امکاناتی مثل فضای مجازی از میراث نیاکان خود که قصه‌گویی است استفاده کنیم.

وی افزود:‌یکی از محکم‌ترین و تاثیرگذارترین ابزارهای مفید در حوزه کودکان، قصه و داستان است. موضوعات زمانی که به صورت مستقیم به کودکان گفته می‌شوند تاثیر منفی می‌گذارند اما با گفتن قصه‌ها کودک به طور غیرمستقیم مفهوم ماجرا را درک می‌کند و در زندگی خود از آن‌ها استفاده می‌کند.

سارا محکم کار، رتبه دوم قصه‌گویی جهان گفت: در مسابقات قصه‌گویی من به زبان فارسی داستان را روایت می‌کردم اما مترجمی وجود داشت که قصه را ترجمه می‌کرد؛ تمامی افراد آن‌جا مترجمی داشتند که قصه‌ها را ترجمه می‌کردند.

محکم کار اظهار کرد: من با شرکت در مسابقه‌ها تجربه کسب می‌کنم و از شرکت کردن در آن‌ها بسیار لذت می‌برم. این مسابقات در نقاط مختلف دنیا برگزار می‌شوند و شرکت در آن‌ها تصمیم شرکت کنندگان است.

وی افزود: هر قصه و شعری پندی دارد که می‌تواند به انسان درسی جدید بدهد و باعث شود افراد بیشتر به زندگی فکر کنند.

او اظهار داشت: من در مسابقات دو مرحله را پشت سر گذاشتم که در مرحله اول توانستم با خواندن خوان اول رستم موفق شوم و مرحله را پشت سر بگذارم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع قصه گویی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مریم طبری، کارشناس تربیتی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها