اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

معماری فوق‌العاده ابرکوه از سالیان گذشته در صبح پارسی

چرا ۱۷ آبان ماه به عنوان روز ابرکوه شناخته می‌شود؟

احمد آخوندی ابراهیم آبادی، مدیرکل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت: ابرکوه از شهرهای جنوب‌غربی استان یزد است و مرکز سه قطب گردشگری اصفهان، شیراز و یزد است. این منطقه به دلیل سنگی بودن به نام برکوه شناخته می‌شده که از سال ۷۳ ابرکوه نامیده می‌شود و از استان فارس به یکی از شهرستان‌های استان یزد انتقال تبدیل می‌شود.

 ابراهیم آبادی ادامه داد: آثار تاریخی و طبیعی ابرکوه از اولین آثاری هستند که در استان یزد به ثبت ملی رسیده‌اند؛ برای مثال سرو ابرکوه بین چهار تا هشت هزار سال قدمت دارد و به همین دلیل در نظر داریم آن را تا سال آینده به ثبت جهانی یونسکو برسانیم. در ابرکوه همچنین یخچال‌های خشتی وجود داشته که به صورت طبیعی در فصل‌های سرد در آن یخ درست می‌کردند تا در تابستان بتوانند از آن‌ها استفاده کنند. معماری کویر به گونه‌ای بوده که افراد بتوانند گرمای شدید کویر را پشت سر بگذارند و به همین دلیل ما معمارانی با آثار فوق‌العاده‌ای در حوزه‌های کویری داریم.

وی اظهار داشت: پس از آن که امام رضا (ع) را به خراسان فراخواندند ایشان از شلمچه وارد ایران شدند و به سمت خراسان حرکت کردند. در این مسیر مسجدی در بیرون شهر ابرکوه وجود داشته که اکنون مسجد بیرون نام دارد. در آن زمان به دلیل آن که حاکمان نمی‌خواستند مردم با امام رضا (ع) ارتباط بگیرند ایشان را دور از دیگران نگه می‌داشتند و به امام رضا (ع) خارج از شهر اقامت می‌دادند.

او افزود: امام رضا (ع) نزدیک به ده روز در مسجد بیرون اقامت داشتند و به همین دلیل مردم تصمیم گرفتند این روز را به نام روز ابرکوه نامگذاری کنند. مردم ابرکوه در ۱۷ آبان‌ماه این روز را جشن می‌گیرند و ورود حضرت امام رضا (ع) را شبیه‌سازی می‌کنند. قدمگاه‌های دیگری از امام رضا (ع) در استان یزد وجود دارد که مردم آن مناطق نیز ورود امام به آن مکان‌ها را جشن می‌گیرند.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان یزد گفت: شهر ابرکوه بر روی تخته سنگی قرار گرفته است که در عمق دو متری زمین قرار دارد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته این تخته سنگ برای جلوگیری از ایجاد سیل آب در شهر شکل گرفته شده است. یکی از آثار تاریخی دیگر ابرکوه که جذابیت بسیاری دارد خندق‌های فوق‌العاده‌ هزار متری است که بدون ابزار امروزی ایجاد شده‌اند.

 ابراهیم آبادی اظهار داشت: متاسفانه در ایران به دلیل عدم تمرکز بر تولید محتوا درباره جاذبه‌های گردشگری و نبود تبلیغات مناسب برای آن‌ها بسیاری از مردم با جاذبه‌های گردشگری دیگر آشنا نیستند و تنها چند مورد را ‌می‌شناسند.

وی افزود: همچنین در ایران تنها به موضوعات خاص پرداخته شده و راه‌ها و جاذبه‌های جدید مورد توجه قرار نگرفته‌اند. ما در استان یزد شعاری گذاشته‌ایم تا در هر هفته یک جشنواره داشته باشیم. سعی داریم با این اقدام مردم می‌دانند در هر استان چه رویدادهایی وجود دارد. با چنین برنامه‌ریزی‌هایی می‌توانیم گردشگری داخلی خود را توسعه دهیم. بحث گردشگری خارجی با داخلی بسیار متفاوت است چرا که گردشگران خارجی مسیر سفر خود را کاملا مشخص می‌کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز ابرکوه بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با احمد آخوندی ابراهیم آبادی، مدیرکل اداره میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی استان یزد به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها