اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت ساخت رصدخانه ملی برای ایران چیست؟

ساخت رصدخانه ملی باعث پیشرفت ایران در دیگر حوزه‌ها شد

  حامد الطافی، مدیر رصد و کاربری علمی رصد خانه ملی گفت: بحث رصد و نجوم از شاخه‌های علم هستند که حوزه مبتدی آن نیز بسیار دیده می‌شود؛ به طوری که دانش‌آموزان، دانش جویان و حتی کسانی که فعالیت مرتبطی با نجوم ندارند در این رابطه تحقیق می‌کنند و موضوعات جدید را به صورت مبتدی دنبال می‌کنند. خوشبختانه در ایران نیز جامعه وسیعی در حوزه نجوم آماتوری وجود دارد؛ در بخش نجوم دانشگاهی نیز افراد بسیاری هستند که به تحقیق درباره ستاره‌ و سیاره‌ها می‌پردازند. ابزار این افراد نیز رصدخانه‌هایی است که در حال فعالیت هستند.

الطافی ادامه داد؛ تا پیش از احداث رصدخانه ملی در ایران، ما پژوهش‌های نجومی داشتیم که توسط دانشمندان در سطح جهانی انجام می‌شد اما ساخت رصدخانه ملی با این امکانات رشد نجوم در ایران را به شدت افزایش می‌دهد چرا که داده‌های لازم را به صورت مستقیم دریافت می‌کنیم و خودکفا شده‌ایم. پیش از این پیشنهاد رصد به تلسکوپ‌های بزرگ دنیا داده می‌شد تا آن‌ها اطلاعات لازم را در اختیار ما بگذارند اما اکنون ما در شرایطی هستیم که می‌توانیم اطلاعات دسته اول را کسب کنیم و به طور مستقل بر روی آن‌ها تحقیق کنیم.

وی افزود: خوشبختانه مراحل لازم برای دریافت اولین نور توسط رصدخانه ملی طی یک سال اخیر انجام شد و ما توانستیم فعالیت این رصدخانه را آغاز کنیم. تلسکوپ رصدخانه ملی ۳.۵ متری است که در کلاس ۴ متر قرار دارد؛ در دنیا تلسکوپ‌های ۱۰ متری نیز وجود دارند. تلسکوپ‌های ۳ متری اکنون نسبت به گذشته فناوری بسیار قوی‌تری دارند و اطلاعات بهتری را در اختیار منجمان قرار می‌دهند.

او اظهار داشت: نکته مهم در رابطه با رصدخانه ملی ایران خاص بودن آن در منطقه است؛ به طوری که عموم تلسکوپ‌های دنیا در کشورهایی مانند شیلی، اسپانیا و آمریکا قرار دارد و در منطقه خاورمیانه تلسکوپ رصدخانه ملی منحصر به فرد است. به طور کلی تلسکوپ‌های نزدیک ما تنها در ترکیه و هند هستند که رصدخانه ترکیه اکنون در حال ساخت است و تکمیل نشده است. ما در نظر داریم استقلال خود را در تحقیقات نجومی افزایش دهیم چرا که درخواست دادن به رصدخانه‌های دیگر در دنیا دردسرهای خاص خود را دارد که زمان بسیاری را به خود اختصاص می‌دهد.

مدیر رصد و کاربری علمی رصد خانه ملی گفت: ما با ساخت تلسکوپ رصدخانه ملی توانستیم فناوری‌ها بسیار مهمی را در اختیار بگیریم و پیشرفت بسیاری داشته باشیم. ما در کنار گرفتن فواید مستقیم از ساخت رصدخانه ملی توانستیم دستاوردهای علمی قابل‌توجهی داشته باشیم.

الطافی اظهار کرد: جیمز وب از برترین تلسکوپ‌های حال حاضر جهان است که به صورت فضایی فعالیت می‌کند و محدودیت‌های تلسکوپ‌های زمینی را ندارد. این تلسکوپ توسط کد‌های صدایی را بر اساس نت‌های موسیقی تعریف کردند و هر قسمت از مشخصات تصویر را به این صدا‌ها ارتباط دادند.

وی افزود: به دنبال این مسئله زمانی که تلسکوپ نوعی از ستاره‌ها را مشاهده می‌کند صدا‌های مرتبط با آن‌ها را ایجاد می‌کند که حالت متفاوت و جالبی به خود می‌گیرد. در نتیجه صداهایی که ما از تصاویر فضایی می‌گیریم ارتباطی به صدای آن محیط ندارد بلکه تنها نتیجه صداگذاری محققان است.

او اظهار داشت: فرآیند نصب تلسکوپ از فاز انجام تنظیمات تلسکوپ کاملا جدا است؛ به طور کلی فاصله نصب تلسکوپ با نورگیری کوتاه نیست اما خوشبختانه ما توانستیم در مدت زمان کوتاهی این کار را انجام دهیم و بر خلاف رصدخانه‌های دیگر از همان ابتدا از سوژه‌های دور در فضا تصویربرداری کردیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع رصدخانه ملی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با حامد الطافی، مدیر رصد و کاربری علمی رصد خانه ملی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها