اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

جایگاه دانشمندان ایرانی درپیشرفت علم دنیا

روز جهانی علم چگونه نام‌گذاری شد؟

داود عامری ، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی اظهار داشت: با گذر زمان و پیشرفت علم، نقش آن در توسعه دنیای نوین و مواجهه با مخاطرات آن همواره پررنگ‌تر شده است. همین شد که در سال ۲۰۰۱ بر اساس انگیزه‌ای مشترک میان نخبه‌های جهان، یونسکو به همراه شورای علم و فناوری جهانی، روز ۱۰ نوامبر را به جهت ایجاد بستر فرهنگ‌سازی برای ترویج و توسعه علم، به عنوان روز علم در خدمت صلح و توسعه نامگذاری کرد.

وی افزود: امروزه ما شاهد تغییرات بزرگ اقلیمی در سطح جهانی هستیم که ناشی از عدم توجه به استفاده صحیح از علم و فناوریت به وجود آمده است. تولید گازهای گلخانه‌ای و عدم پایبندی برخی از کشورها، اکنون جهان را در حوضه‌های مختلف به مرز نگرانی کشانده است.

او اظهار کرد: با یک نگاه کلی به تاریخ زندگی بشر درمی‌یابیم که انسان همواره برای تسخیرمحیط پیرامون خود، علم را به کار گرفته است و همین نشان‌دهنده نقش بنیادی علم در زندگی بشر است. امروزه ما نمی‌توانیم فناوری را حتی از ساده‌ترین ابعاد زندگی خود حذف کنیم. این موضوع می‌تواند از طرفی انسان را از ماهیت خود دور کند و از طرف دیگر قادر است او را به اهداف بزرگ‌تر و پیشرفته‌تری برساند.

وی افزود: ما ایرانیان همواره به سمت صلح قدم برداشته‌ایم و این موضوع از لحاظ تاریخی نیز کاملا قابل استناد است. امروزه دانشمندان ایرانی در سراسر دنیا به بشر خدمت می‌کنند. به عنوان مثال در زمان اوج شیوع ویروس کورونا، ایران آماده بود تا فرمول واکسن خود را در اختیار دنیا قرار دهد، در حالی که شرکت‌های دیگر در سراسر جهان مشغول به کاسب‌کاری و سودجویی بودند.

عامری گفت: دو مساله در اینجا وجو دارد. اولا مبنا و اندیشه تولید علم باید در خدمت بشر باشد. ثانیا هنگامی که پس از تولید علم در قالب یک محصول، توانایی بهره‌مند شدن از باید در اختیار همه به صورت عادلانه قرار بگیرد. چراکه علم نه دستاورد تنها یک ملت، بلکه دستاورد کل بشر است. علم نیازمند دو مشخصه عدالت و اخلاق است. اگر این دو به علم وارد شوند، جنبه بشردوستانه آن نیز روی خود را به انسان نشان خواهد داد. مانند نقش صلح در نمود عدالت.  برای علم نیز چنین است، علم تنها در حضور شاخص‌های عادلانه و اخلاق‌مدارانه نمود بشر دوستانه خود را نشان می‌دهد.

وی همچنین اظهار کرد: در دنیا شعار همه این است که دارند علم خود را در اختیار بقیه جوامع بشری قرار می‌دهند. منتها از شعار تا عمل فاصله زیادی است. بعضا کشورهای پیشرفته از منابع موجود در کشورهای ضعیف‌تر بهره‌مند می‌شوند، اما در عوض به آن‌ها خدمتی نمی‌کنند.

عامری گفت: امروزه نظام سلطه و آمریکایی‌ها ما را برای برخورداری از دانش هسته‌ای مواخذه می‌کنند و می‌گویند شما به نیازی به آن ندارید. در حالی که خودشان بالاترین میزان ذخایر هسته‌ای را برای خود دارند. با این حال انرژی هسته‌ای تنها مربوط به بمب اتم نیست و می‌توان از آن بهره‌مندی‌های بسیار سودمندی کرد. با این حال این کشورها با وجود دسترسی به همه این امکانات، می‌خواهند جوامع دیگر را از داشتن آن حروم کنند.

وی افزود: یکی از بزرگترین تحریم‌ها علیه ملت ایران، تحریم علم و فناوری است. حتی روابط بین دانشجو‌ها و اساتید خارج از کشور نیز دچار مشکل شد. اما این کشورها همچمنان به استفاده ابزاری از علم در جهت سلطه و استعمار خود ادامه می‌دهند و به نظر نمی‌آید که قصد چشم‌پوشی از منافع خود را داشته باشند که این خود نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز جهانی علم بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و کیمیا گیلانی با داود عامری ، دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

میلاد امام هادی (ع) مبارک شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها