اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت به سرپرستی پذیرفتن بذر گیاهان برای پرورش آن‌ها

روزانه ۴ گونه گیاهی در دنیا در معرض انقراض قرار می‌گیرند

علی علیزاده علی‌آبادی، رئیس موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: ما در موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنیم. بیش از ۲۰ موسسه در حوزه‌های متفاوت زیر نظر وزارت جهاد کشاورزی فعالیت می‌کنند که موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور یکی از آن‌ها است. هدف فعالیت موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور  حل سوالات علمی بخش اجرایی است؛ برای مثال ما سازمانی به نام منابع طبیعی و آبخیزداری داریم که کارهای اجرایی انجام می‌دهد و فعالیت‌های تحقیقاتی آن‌ها را ما انجام می‌دهیم.

علیزاده علی‌آبادی ادامه داد: موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور از ترکیب دو موسسه پیش از انقلاب ایجاد شده که نام آن‌ها تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور و باغ گیاه‌شناسی ملی ایران بود؛ این دو موسسه پیش از انقلاب به صورت جداگانه فعالیت می‌کردند. بعد از انقلاب باغ گیاه‌شناسی با مرکز تحقیقاتی ترکیب شد. فعالیت موسسه جنگل‌ها و مراتع متشکل از هشت بخش تحقیقاتی است که یکی از آن‌ها بخش گیاه‌شناسی است. باغ گیاهشناسی ملی سال ۱۳۴۷ تاسیس شد که ۱۴۵ هکتار دارد. عمده این باغ بعد از انقلاب تکمیل شد و اکنون بیش از ۲۲ قطعه دارد که نشان دهنده اکوسیستم‌های مختلف دنیا است.

وی افزود: ما در این باغ انواع جنگل‌های ایران را داریم و سعی داشتیم انواع اقلیم‌های ایرانی و خارجی را در باغ جا دهیم. ما قطعاتی را به باغ‌های ژاپنی، آمریکایی و موارد دیگر اختصاص داده‌ایم. از هشت هزار گونه گیاهی کشور، چهار گونه گیاهی در این باغ نگهداری می‌شوند و ما سعی داریم از این باغ به عنوان بانک نژادی گیاه‌ها استفاده کنیم. همچنین ما از گیاهانی که در معرض انقراض هستند با دقت بسیار بیشتری محافظت می‌کنیم و آن‌ها را در اولویت خود قرار داده‌ایم.

او اظهار داشت: از ۸ هزار گونه گیاه ایرانی ۲ هزار مورد آن‌ها تنها به ایران اختصاص دارند و در هیچ جای دیگر جهان وجود ندارند؛ متاسفانه در دنیا به طور روزانه ۴ گونه گیاهی در معرض انقراض قرار می‌گیرند. بخش عمده‌ای از انقراض گیاهان از شرایط آب و هوایی است؛ متاسفانه انقراضی که اکنون وجود دارد به دلیل دستکاری‌های بشری است که به دلیل تغییراتی که در اقلیم ایجاد کرده به وجود آمده است.

رئیس موسسه جنگل‌ها و مراتع کشور گفت: مسئله تخریب جنگل‌ها به اندازه یک زمین فوتبال در هر بیست ثانیه متاسفانه در دنیا تا حد قابل توجهی صحت دارد چرا که ما روزانه تغییر کاربری، برداشت بی‌رویه، تغییر اقلیم، گسترش شهر‌ها و تخریب داریم.

بسیاری از ویژگی‌های مفید اکوسیستم به دلیل وجود درختان و گیاهان است که شامل نفوذپذیری آب، بارش باران، حفظ خاک و مباحث زیبایی‌شناسی می‌شود. به همین دلیل ما باید با تلاش بیشتر از این دارایی‌ها حفاظت کنیم و به آن‌ها اهمیت دهیم.

علیزاده علی‌آبادی ادامه داد: ما ترتیبی اتخاذ کرده‌ایم تا بتوانیم روزانه میزبان تعداد بالایی از مهمانان ایرانی و خارجی باشیم تا بتوانیم فرهنگ حفظ گیاهان را با بازدید از باغ به آن‌ها انتقال دهیم. یکی از اهداف ما فرهنگ‌سازی برای حفظ و پرورش گیاهان توسط مردم است تا بدانند نباید به گیاهان آسیبی برسانند.

وی افزود: ما بانک ژنتیکی برای بیش از چهار هزار گونه گیاهی داریم که در دمای ۲۰ درجه زیر صفر نگهداری می‌شوند؛ تامین این فضا برای نگهداری نژاد‌های مختلف بسیار دشوار است. ما برای نگهداری از باغ گیاه‌شناسی ملی به طور سالانه ۲۵ میلیارد تومان هزینه می‌کنیم و هزینه نگهداری از بانک ژنتیکی گیاهان از آن جدا است.

او اظهار داشت: در تمام دنیا برای تامین هزینه‌های این اقدامات سعی می‌شود از کمک‌های مردمی استفاده کرد؛ برای مثال در لندن باغ گیاهشناسی کیو وجود دارد که برای پرورش گیاهان، دانه‌ها و بذر آن‌ها را برای گرفتن سرپرست ارائه می‌دهند و مردم می‌توانند با پرداخت سالانه ۲۵ پوند سرپرستی‌ آن‌ها را بر عهده بگیرند. سرپرستی هر بذر به طور سالانه در ایران ۶۰ هزار تومان است و اگر مردم بذرهای خاص چندگانه را انتخاب کنند هزینه آن ۲۰۰ هزار تومان می‌شود. افراد حتی می‌توانند سرپرستی درخت‌های کاشته شده را بر عهده بگیرند تا هزینه محافظت از آن‌ها را پرداخت کنند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز علی درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها