اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت آموزش، تمرین و تکرار اصول ارتباطات برای کودکان

چگونه مهارت ارتباط موثر را به کودکانمان آموزش دهیم؟

مریم قائم‌مقامی، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودک و نوجوان گفت: ما به قدرت برقراری ارتباطات مهارت می‌گوییم چرا که انسان می‌تواند در طی زندگی خود آن را یاد بگیرد و این امر کاملا اکتسابی است. هیچ فردی نمی‌تواند مدعی شود که از ابتدای تولد این مهارت را در ژنتیک خود نداشته و در نتیجه نمی‌تواند دیگر در این زمینه پیشرفت کند.

قائم‌مقامی ادامه داد: یکی از اجزای مهارت‌های زندگی روابط بین فردی و ارتباطات موثر است؛ در این دوران کودکان و نوجوانان پس از دو سال حضور کرونا وارد محیط اجتماعی و تحصیلی شدند که می‌تواند چالش‌هایی را برای آن‌ها ایجاد کند. مهارت‌های ارتباطی سه مولفه مهم دارد که هر انسانی باید آن را بلد باشد و والدین باید آن را به فرزندان خود آموزش دهند.

وی افزود: مهم‌ترین مولفه ارتباطات بین‌فردی است؛ بسیاری از والدین تصور می‌کنند فرزندشان در یک جمع به سادگی موفق می‌شود تا ارتباط برقرار کند اما مطالعات نشان داده که تمامی انسان‌ها نیاز دارند در ارتباطات انسانی آموزش ببینند، تمرین کنند و از والدین الگوبرداری داشته باشند. ما برای آن که والدین موثری باشیم باید ابتدا خود آموزش دیده باشیم و آن‌ها را عملی کنیم تا فرزندان بتوانند از ما الگوبرداری کنند. انسان تا آخرین لحظه زندگی خود می‌تواند مهارت‌های ارتباط انسانی را کسب کند و همواره آموزش ببیند.

او اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های اصلی کودکان پیدا کردن دوست و نگه داشتن آن است؛ یکی از مهارت‌های ارتباط موثر دوست‌یابی است که باید برای آن آموزش دید. همانطور که مشخص است بسیاری از بزرگ‌سال‌ها بدون آموزش صحیح ارتباطات خود را آغاز کردند و در نتیجه در پیدا کردن دوست مناسب، خوب عمل نمی‌کنند و به همین دلیل سعی می‌کنند ارتباطات کم‌تری داشته باشند.

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودک و نوجوان گفت: والدین باید بدانند آموزش مهم‌ترین مسئله است و آن‌ها باید به فرزندان خود رفتار صحیح را یاد بدهند به گونه‌ای که او بتواند ارتباط تازه‌ای با کودکان دیگر برقرار کند. کتاب‌های بسیاری در بازار وجود دارند که والدین می‌توانند با استفاده از آن‌ها فرزندان خود را برای دوست‌یابی در مهدکودک با مدرسه آماده کنند.

قائم‌مقامی اظهار داشت: والدین همچنین می‌توانند با فرزندان خود سناریو‌های مختلف دوست‌یابی را امتحان کنند تا اضطراب‌های کودکان‌شان شناسایی شود و  فرزندشان با شرایط مختلف آشنا شود. پیش قدم شدن کودک برای دوست پیدا کردن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که هدف ما آموزش پیش قدم شدن برای ارتباط موثر است. همچنین باید به فرزندان خود آموزش دهیم که اگر فردی با آن‌ها دوست نمی‌شود از بی‌ارزشی آن‌ها نیست و تنها به دلیل تفاوت‌های ساده بین انسان‌ها است. ما باید به کودکان آموزش دهیم که افراد متفاوت در محیط‌های یکسان وجود دارند و آن‌ها باید به این مسئله عادت داشته باشند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز ارتباط موثر بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مریم قائم‌مقامی، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودک و نوجوان به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها