اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت آموزش، تمرین و تکرار اصول ارتباطات برای کودکان

چگونه مهارت ارتباط موثر را به کودکانمان آموزش دهیم؟

مریم قائم‌مقامی، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودک و نوجوان گفت: ما به قدرت برقراری ارتباطات مهارت می‌گوییم چرا که انسان می‌تواند در طی زندگی خود آن را یاد بگیرد و این امر کاملا اکتسابی است. هیچ فردی نمی‌تواند مدعی شود که از ابتدای تولد این مهارت را در ژنتیک خود نداشته و در نتیجه نمی‌تواند دیگر در این زمینه پیشرفت کند.

قائم‌مقامی ادامه داد: یکی از اجزای مهارت‌های زندگی روابط بین فردی و ارتباطات موثر است؛ در این دوران کودکان و نوجوانان پس از دو سال حضور کرونا وارد محیط اجتماعی و تحصیلی شدند که می‌تواند چالش‌هایی را برای آن‌ها ایجاد کند. مهارت‌های ارتباطی سه مولفه مهم دارد که هر انسانی باید آن را بلد باشد و والدین باید آن را به فرزندان خود آموزش دهند.

وی افزود: مهم‌ترین مولفه ارتباطات بین‌فردی است؛ بسیاری از والدین تصور می‌کنند فرزندشان در یک جمع به سادگی موفق می‌شود تا ارتباط برقرار کند اما مطالعات نشان داده که تمامی انسان‌ها نیاز دارند در ارتباطات انسانی آموزش ببینند، تمرین کنند و از والدین الگوبرداری داشته باشند. ما برای آن که والدین موثری باشیم باید ابتدا خود آموزش دیده باشیم و آن‌ها را عملی کنیم تا فرزندان بتوانند از ما الگوبرداری کنند. انسان تا آخرین لحظه زندگی خود می‌تواند مهارت‌های ارتباط انسانی را کسب کند و همواره آموزش ببیند.

او اظهار داشت: یکی از دغدغه‌های اصلی کودکان پیدا کردن دوست و نگه داشتن آن است؛ یکی از مهارت‌های ارتباط موثر دوست‌یابی است که باید برای آن آموزش دید. همانطور که مشخص است بسیاری از بزرگ‌سال‌ها بدون آموزش صحیح ارتباطات خود را آغاز کردند و در نتیجه در پیدا کردن دوست مناسب، خوب عمل نمی‌کنند و به همین دلیل سعی می‌کنند ارتباطات کم‌تری داشته باشند.

کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودک و نوجوان گفت: والدین باید بدانند آموزش مهم‌ترین مسئله است و آن‌ها باید به فرزندان خود رفتار صحیح را یاد بدهند به گونه‌ای که او بتواند ارتباط تازه‌ای با کودکان دیگر برقرار کند. کتاب‌های بسیاری در بازار وجود دارند که والدین می‌توانند با استفاده از آن‌ها فرزندان خود را برای دوست‌یابی در مهدکودک با مدرسه آماده کنند.

قائم‌مقامی اظهار داشت: والدین همچنین می‌توانند با فرزندان خود سناریو‌های مختلف دوست‌یابی را امتحان کنند تا اضطراب‌های کودکان‌شان شناسایی شود و  فرزندشان با شرایط مختلف آشنا شود. پیش قدم شدن کودک برای دوست پیدا کردن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا که هدف ما آموزش پیش قدم شدن برای ارتباط موثر است. همچنین باید به فرزندان خود آموزش دهیم که اگر فردی با آن‌ها دوست نمی‌شود از بی‌ارزشی آن‌ها نیست و تنها به دلیل تفاوت‌های ساده بین انسان‌ها است. ما باید به کودکان آموزش دهیم که افراد متفاوت در محیط‌های یکسان وجود دارند و آن‌ها باید به این مسئله عادت داشته باشند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز ارتباط موثر بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مریم قائم‌مقامی، کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی و مشاور کودک و نوجوان به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها