اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در مشاور مطرح شد؛

ارکان اصلی صحت وکالت­ نامه و توصیه­ های کاربردی در تفویض وکالت

برنامه ­ی مشاور شبکه جام جم در ادامه ­ی مباحث حقوقی مطرح ­شده در چند هفته­­ ی گذشته، برنامه­ ی این هفته را نیز بنا بر پرسش­های پرتعداد مخاطبان، به موضوع وکالت اختصاص داد. "شیوه ­ی انتخاب وکیل"، "نحوه­ ی تنظیم وکالت­ نامه" و "حدود اختیارات وکیل در امور اداری و اعتباری" از جمله مواردی بود که با حضور "دکتر فتاح ملکی" (رئیس دادگاه مجتمع عدالت اداری تهران) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مهمان برنامه در آغاز ضمن توضیح در خصوص فلسفه­ ی وجودی وکالت گفت: ماهیت و محتوای ذاتی وکالت، "اذن" است؛ به این معنا که موکل می ­تواند بخشی از توان حقوقی خود یا تمام آن را در موضوعی خاص با "عقد جایز" به وکیل تفویض کند. در این صورت عزل وکیل نیز از جمله اختیارات موکل است؛ مگر آن که ضمن "عقد لازم"، با قراردادن شرط "بلاعزل" این اختیار را از خود سلب کند.

دکتر ملکی در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان در خصوص اعتبار وکالت در صورت فوت وکیل یا موکل، توضیح داد که چگونه با "فوت"، "جنون" یا "مهجور شدن" موکل اعتبار وکالت از بین می ­رود؛ یا به تصریح قانون، وکالت منفسخ می ­شود. وی در ادامه گفت؛ از آنجا که نمایندگی قائم به شخص است و وکیل به نیابت از موکل دارای اختیار می­ شود؛ هنگامی که موکل نباشد یا به دلیل جنون و هجر اجازه­ ی استفاده از حقوق خود را نداشته باشد؛ اختیار از وکیل او نیز سلب می ­شود و این وکالت در مقابل ورثه قابل اعتنا و استناد نیست.

"چگونگی گزینش وکیل و صدور وکالت­نامه برای ایرانیان مقیم خارج کشور از طریق سامانه ­ی میخک" پرسش مهم دیگری بود که بخشی از پاسخ آن به "محمدرضا نیلی"، مسئول بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم واگذار شد. وی که از طریق تلفن با برنامه تماس داشت؛ استفاده از پیش­ فرض­های مطرح­ شده در فرم وکالت این سامانه را ضروری ندانست و توضیح داد که حک و اصلاح موارد، پیش از امضا و تأیید مجاز است و موکل می­ تواند حتی با حذف کل پیش­فرض، وکالت­ نامه ­ی مورد نظر را به خواست خود تنظیم کند. وی دقت کافی در  انتخاب موارد را ضروری دانست و تأکید کرد که پس از امضاء موکل و تأیید وکالت­ نامه، تغییر و اصلاح آن ممکن نیست و باید وکالت­ نامه­ ی جدیدی صادر شود.

در فرصت باقی­مانده، دکتر فتاح ملکی مطالب دیگری را مطرح کرد و پیش از خداحافظی سخنان خود را با دو توصیه­ و یک پیشنهاد  به پایان رساند. وی گفت:   "وکالت عام و مطلق ندهید. حدود اختیارات را دقیق تعیین کنید و پیشنهاد می­ کنم که به­ هیچ عنوان وکالت بلا عزل به وکیل ندهید.                    

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها