اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

در مشاور مطرح شد؛

ارکان اصلی صحت وکالت­ نامه و توصیه­ های کاربردی در تفویض وکالت

برنامه ­ی مشاور شبکه جام جم در ادامه ­ی مباحث حقوقی مطرح ­شده در چند هفته­­ ی گذشته، برنامه­ ی این هفته را نیز بنا بر پرسش­های پرتعداد مخاطبان، به موضوع وکالت اختصاص داد. "شیوه ­ی انتخاب وکیل"، "نحوه­ ی تنظیم وکالت­ نامه" و "حدود اختیارات وکیل در امور اداری و اعتباری" از جمله مواردی بود که با حضور "دکتر فتاح ملکی" (رئیس دادگاه مجتمع عدالت اداری تهران) مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

مهمان برنامه در آغاز ضمن توضیح در خصوص فلسفه­ ی وجودی وکالت گفت: ماهیت و محتوای ذاتی وکالت، "اذن" است؛ به این معنا که موکل می ­تواند بخشی از توان حقوقی خود یا تمام آن را در موضوعی خاص با "عقد جایز" به وکیل تفویض کند. در این صورت عزل وکیل نیز از جمله اختیارات موکل است؛ مگر آن که ضمن "عقد لازم"، با قراردادن شرط "بلاعزل" این اختیار را از خود سلب کند.

دکتر ملکی در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان در خصوص اعتبار وکالت در صورت فوت وکیل یا موکل، توضیح داد که چگونه با "فوت"، "جنون" یا "مهجور شدن" موکل اعتبار وکالت از بین می ­رود؛ یا به تصریح قانون، وکالت منفسخ می ­شود. وی در ادامه گفت؛ از آنجا که نمایندگی قائم به شخص است و وکیل به نیابت از موکل دارای اختیار می­ شود؛ هنگامی که موکل نباشد یا به دلیل جنون و هجر اجازه­ ی استفاده از حقوق خود را نداشته باشد؛ اختیار از وکیل او نیز سلب می ­شود و این وکالت در مقابل ورثه قابل اعتنا و استناد نیست.

"چگونگی گزینش وکیل و صدور وکالت­نامه برای ایرانیان مقیم خارج کشور از طریق سامانه ­ی میخک" پرسش مهم دیگری بود که بخشی از پاسخ آن به "محمدرضا نیلی"، مسئول بخش کنسولی سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم واگذار شد. وی که از طریق تلفن با برنامه تماس داشت؛ استفاده از پیش­ فرض­های مطرح­ شده در فرم وکالت این سامانه را ضروری ندانست و توضیح داد که حک و اصلاح موارد، پیش از امضا و تأیید مجاز است و موکل می­ تواند حتی با حذف کل پیش­فرض، وکالت­ نامه ­ی مورد نظر را به خواست خود تنظیم کند. وی دقت کافی در  انتخاب موارد را ضروری دانست و تأکید کرد که پس از امضاء موکل و تأیید وکالت­ نامه، تغییر و اصلاح آن ممکن نیست و باید وکالت­ نامه­ ی جدیدی صادر شود.

در فرصت باقی­مانده، دکتر فتاح ملکی مطالب دیگری را مطرح کرد و پیش از خداحافظی سخنان خود را با دو توصیه­ و یک پیشنهاد  به پایان رساند. وی گفت:   "وکالت عام و مطلق ندهید. حدود اختیارات را دقیق تعیین کنید و پیشنهاد می­ کنم که به­ هیچ عنوان وکالت بلا عزل به وکیل ندهید.                    

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها