اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ایران در آستانه­ ی پیوستن به معاهده ­ی لغو تصدیق اسناد رسمی خارجی (آپوستیل)

ناصر محبتی: زیرساخت­ها و برنامه­ ی نرم­ افزاری برای آپوستیل آماده شده و طی چند هفته­ ی آینده بخش اول آن به بهره ­برداری می ­رسد.

اعتبار اسناد رسمی هر کشور در کشورهای دیگر تابع مقرراتی­ است که ساز و کار آن  بر اساس توافق دو جانبه یا بر پایه­ ی معاهدات بین­ المللی تعیین و اجرا می ­شود. سال 1961 میلادی به منظور ایجاد پل ارتباطی میان نظام­ های حقوقی متفاوت، سندی در چارچوب حقوق بین ­الملل خصوصی در "لاهه" تدوین شد که کنوانسیون­های متعددی داشت. یکی از کنوانسیون­های آن، معاهده­ ی "آپوستیل" بود که در آغاز به تأیید سه کشور رسید و در حال حاضر 124 کشور جهان عضویت در آن را پذیرفته­ اند.

این مطلب، توضیح جامعی بود که "ناصر محبتی" (کارشناس معاونت کنسولی مجلس و امور ایرانیان خارج از کشور وزارت خارجه) سخنان خود در برنامه ­ی "مشاور" شبکه جام جم را با آن آغاز کرد. وی در جایگاه "دبیر اجرایی معاهده آپوستیل" در خصوص عضویت ایران در این معاهده چنین توضیح داد:

"با این که آیین­ نامه اجرایی قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون لغو ضرورت تصدیق رسمی اسناد دولتی بیگانه مصوب 1340 هجری شمسی در تاریخ 29/1/1391 به تصویب مجلس شورای اسلامی  رسیده و پیش ­نویس آن جهت بررسی و تصویب  به هیأت وزیران تقدیم شده؛ به دلیل این که سند الحاق نزد امین این معاهده تودیع نشده؛ ایران عضو این کنوانسیون نیست و تأیید اسناد رسمی همچنان به روش سنتی اجرا می ­شود."

در بخش دیگری از برنامه، "یوسف نوری کیا" (رایزن حقوقی جمهوری اسلامی ایران در لاهه) در تماس تلفنی خود پیوستن ایران به این کنوانسیون را منوط به تودیع سند الحاق  و پذیرش همه ­ی اعضا دانست. نوری کیا گفت: "از زمانی که سند الحاق به امین کنوانسیون، یعنی وزارت امور خارجه هلند تودیع می­ شود؛ دولت­های عضو کنوانسیون 6 ماه فرصت اظهار نظر دارند. هر کشوری که عضویت ایران را نپذیرد؛ از شمول برقراری رابطه خارج می ­شود و اگر هیچ مخالفتی نباشد؛ 60 روز پس از اتمام فرصت 6 ماهه، ایران عضو این کنوانسیون می­شود و اسناد رسمی ممهور به مهر آپوستیل در همه­ ی کشورهای عضو دارای اعتبار است."

در بخش پایانی برنامه، ناصر محبتی پیوستن به این کنوانسیون را زودهنگام خواند و اعلام کرد؛ زیرساخت­ها و برنامه­ ی نرم­ افزاری برای آپوستیل آماده شده و طی چند هفته­ ی آینده بخش اول آن به بهره ­برداری  می ­رسد. این سامانه در گام اول برای تأیید اسناد به روش فعلی از طریق سامانه­ ی میخک در بخشی به نام "تأیید اسناد و آپوستیل" آغاز به کار می­ کند و در ماه­های آینده، بعد از پیوستن ایران به معاهده، روند سنتی به آپوستیل تغییر خواهد کرد. تا آن زمان تأیید اسناد با ثبت درخواست متقاضی در این برنامه و بارگذاری اسناد در سامانه، بدون نیاز به مراجعه­ ی حضوری انجام خواهد شد.       

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها