اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به جایگاه کتابخانه‌های ایران در سطح جهانی

پس از مدارس، نهاد کتابخانه‌های عمومی؛ بزرگترین مرکز فرهنگی است.

مهدی رمضانی، دبیر کل نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: نهاد ‌کتابخانه‌های عمومی کشور نهادی غیر دولتی است که از حمایت‌های دولت بهره‌مند می‌شود؛ ما همچنین انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی در استان‌ها داریم که ریاست‌ آن بر عهده استاندار است. در شهرستان‌ها نیز این ترکیب با ریاست فرماندار پیش می‌رود.

رمضانی ادامه داد: مدل مدیریت کتابخانه‌های ایران ترکیبی از روش اروپایی و آمریکایی است به طوری که ما انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی را به همراه حمایت دولتی داریم. ما شبکه‌ای ۳۷۰۰ کتابخانه‌ای را در ایران داریم که زیر نظر نهاد کتابخانه‌ها اداره می‌شوند که از بین آن‌ها ۲۷۰۰ به صورت مستقیم با نهاد کتابخانه‌ها ارتباط دارند و ۱۰۰۰ مورد آن‌ها به صورت خصوصی‌تر فعالیت می‌کنند.

وی افزود: از نظر قدرت و توسعه کتابخانه‌ها کشور برتر در منطقه و جهان اسلام هستیم؛ همچنین در آسیا جزو پنج کشور برتر هستیم که شبکه کتابخانه‌ای داریم. از کشورهای توسعه‌یافته در ایران می‌توان به چین و ژاپن اشاره کرد که به صورت پیشرفته در این زمینه فعالیت کرده‌اند.

او اظهار کرد:‌کتابخانه‌های عمومی برای همه اقشار با هر سلیقه و سنی باید فراهم باشند یعنی افراد از ابتدای زندگی تا انتهای آن می‌توانند از کتابخانه عمومی استفاده کنند و هیچ تبعیضی نباید مانع دسترسی افراد به کتابخانه شود. به دنبال این مسئله حتی کتابخانه‌های مساجد و دانشگاه‌ها یا کتابخانه‌های تخصصی شامل کتابخانه‌های عمومی نمی‌شوند.

دبیر کل نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور بخش کودک و نوجوان دارند و معمولا نیمی از اعضای کتابخانه‌ها نیز کودکان و نوجوانان هستند. کتابخانه‌های عمومی در دنیا خدمات بسیاری به صورت فرهنگی و اجتماعی ارائه می‌دهند و به طور کلی اطلاع‌رسانی توسط کتابخانه‌های عمومی ارائه می‌شود.

رمضانی ادامه داد: اکنون نیز در نسل جدید کتابخانه‌های عمومی ایران بیش از ۶۰ خدمت ارائه می‌شود؛ این خدمات شامل ارائه خدمت به گروه‌های خاص مانند ناشنوایان و نابینایان، پایگاه اطلاعاتی، گالری‌ها و ارائه خدمت به کودکان و نوجوانان می‌شود.

وی افزود: افراد می‌توانند از پایگاه‌های اطلاعاتی استفاده کنند و به اطلاعات در سراسر دنیا دسترسی پیدا کنند و با ارائه درخواست‌هایشان به نهاد کتابخانه‌ها آن‌ها را دریافت کنند. اکنون نهاد کتابخانه‌های کشور پس از مدارس بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی کشور هستند. ما در سراسر کشور ۸۰۰ کتابخانه روستایی و ۴۰ کتابخانه سیار داریم.

او اظهار کرد: فرآیند تولید کتاب‌های الکتریکی تاثیری بر فروش یا تولید کتاب‌های مکتوب نداشته است و همچنان بیش از ۹۰ درصد از زمان مطالعه افراد با کتاب‌های مکتوب صورت می‌گیرد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع کتابخانه‌های عمومی ایران بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مهدی رمضانی، دبیر کل نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها