اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به جایگاه کتابخانه‌های ایران در سطح جهانی

پس از مدارس، نهاد کتابخانه‌های عمومی؛ بزرگترین مرکز فرهنگی است.

مهدی رمضانی، دبیر کل نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: نهاد ‌کتابخانه‌های عمومی کشور نهادی غیر دولتی است که از حمایت‌های دولت بهره‌مند می‌شود؛ ما همچنین انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی در استان‌ها داریم که ریاست‌ آن بر عهده استاندار است. در شهرستان‌ها نیز این ترکیب با ریاست فرماندار پیش می‌رود.

رمضانی ادامه داد: مدل مدیریت کتابخانه‌های ایران ترکیبی از روش اروپایی و آمریکایی است به طوری که ما انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی را به همراه حمایت دولتی داریم. ما شبکه‌ای ۳۷۰۰ کتابخانه‌ای را در ایران داریم که زیر نظر نهاد کتابخانه‌ها اداره می‌شوند که از بین آن‌ها ۲۷۰۰ به صورت مستقیم با نهاد کتابخانه‌ها ارتباط دارند و ۱۰۰۰ مورد آن‌ها به صورت خصوصی‌تر فعالیت می‌کنند.

وی افزود: از نظر قدرت و توسعه کتابخانه‌ها کشور برتر در منطقه و جهان اسلام هستیم؛ همچنین در آسیا جزو پنج کشور برتر هستیم که شبکه کتابخانه‌ای داریم. از کشورهای توسعه‌یافته در ایران می‌توان به چین و ژاپن اشاره کرد که به صورت پیشرفته در این زمینه فعالیت کرده‌اند.

او اظهار کرد:‌کتابخانه‌های عمومی برای همه اقشار با هر سلیقه و سنی باید فراهم باشند یعنی افراد از ابتدای زندگی تا انتهای آن می‌توانند از کتابخانه عمومی استفاده کنند و هیچ تبعیضی نباید مانع دسترسی افراد به کتابخانه شود. به دنبال این مسئله حتی کتابخانه‌های مساجد و دانشگاه‌ها یا کتابخانه‌های تخصصی شامل کتابخانه‌های عمومی نمی‌شوند.

دبیر کل نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور گفت: کتابخانه‌های عمومی در سراسر کشور بخش کودک و نوجوان دارند و معمولا نیمی از اعضای کتابخانه‌ها نیز کودکان و نوجوانان هستند. کتابخانه‌های عمومی در دنیا خدمات بسیاری به صورت فرهنگی و اجتماعی ارائه می‌دهند و به طور کلی اطلاع‌رسانی توسط کتابخانه‌های عمومی ارائه می‌شود.

رمضانی ادامه داد: اکنون نیز در نسل جدید کتابخانه‌های عمومی ایران بیش از ۶۰ خدمت ارائه می‌شود؛ این خدمات شامل ارائه خدمت به گروه‌های خاص مانند ناشنوایان و نابینایان، پایگاه اطلاعاتی، گالری‌ها و ارائه خدمت به کودکان و نوجوانان می‌شود.

وی افزود: افراد می‌توانند از پایگاه‌های اطلاعاتی استفاده کنند و به اطلاعات در سراسر دنیا دسترسی پیدا کنند و با ارائه درخواست‌هایشان به نهاد کتابخانه‌ها آن‌ها را دریافت کنند. اکنون نهاد کتابخانه‌های کشور پس از مدارس بزرگ‌ترین مرکز فرهنگی کشور هستند. ما در سراسر کشور ۸۰۰ کتابخانه روستایی و ۴۰ کتابخانه سیار داریم.

او اظهار کرد: فرآیند تولید کتاب‌های الکتریکی تاثیری بر فروش یا تولید کتاب‌های مکتوب نداشته است و همچنان بیش از ۹۰ درصد از زمان مطالعه افراد با کتاب‌های مکتوب صورت می‌گیرد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع کتابخانه‌های عمومی ایران بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مهدی رمضانی، دبیر کل نهادهای کتابخانه‌های عمومی کشور به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها