اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به اهمیت درس گرفتن از حکایات مختلف

داستان‌ها چه نقشی در زندگی ما دارند؟

دکتر حبیب مهرجو، کارشناس ادبی گفت: نقش قصه و داستان در زندگی ما همواره انکارناپذیر بوده است. قصه‌ها می‌توانند انسان را از خطرات محفوظ نگه دارند. چراکه دانستن آن‌ها ضمن آگاهی‌بخشی به ما، باعث می‌شود که بتوانیم مصداق شخصیت‌های آن‌ها را در زندگی روزمره خود مشاهده کنیم.

وی افزود: قصه و داستان به دو بخش پارابل و فابل تقسیم‌ می‌شود. فابل قصه‌هایی است که از زبان حیوانات بیان می‌شود. نمونه فاخر این دسته از داستان‌ها کلیله‌ و دمنه است. پارابل اما داستان‌هایی است که از زبان انسان بیان می‌شود. داستان‌هایی که بعضا دربردارنده پندهای مذهبی نیز هستند.

مهرجو افزود: ما همواره در مواجهه با شخصیت‌های منفی داستان‌ها، آن‌ها را مورد انتقاد قرار داده و سرزنش می‌کنیم. در صورتی که با کمی دقت، می‌توانیم این ویژگی‌های قابل انتقاد را در وجود خودمان نیز ببینیم. لذا مهم است که هنگام خواندن داستان‌های متفاوت، بیشتر بر روی شناخت و اصلاح خودمان متمرکز شویم.

او گفت: یکی از داستان‌های جالب در قالب پارابل، داستان هزار و یک شب است. شخصیت اصلی این داستان یعنی شهرزاد، به مدت هزار و یک شب برای دیوی که قصد جان او را دارد قصه می‌گوید و اینطور می‌تواند جان خود را نجات دهد. در اینجا نکته جالب، تاثیر داستان بر دیو است که در نهایت او را به یک انسان تبدیل می‌کند.

مهرجو اظهار داشت: بسیاری از مفاهیم در قالب داستان‌های پارابل به انسان منتقل می‌شود.  بحث حسادت و تحقیر و تاثیر آن‌ها بر زندگی انسان از این دست از مفاهیم هستند. مثلا ما در داستان یوسف پیامبر می‌بینیم که برادرانش به خاطر حسادتشان او را به چاه می‌اندازند. مهم است که سعی کنیم از تک تک این داستان‌ها درس بگیریم و آموزه‌های حاصل از آن را در زندگی خود به کار ببریم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع مفاهیم در داستان‌ها بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و سارا شاکری با دکتر حبیب مهرجو، کارشناس ادبی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دستاوردهای فاخر دفاع مقدس شهادت امام حسن عسگری (ع) هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها