اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به فعالیت‌‌های بسیجی در موقعیت‌های مختلف کشور

تفکر بسیجی چیست و چه تاثیری در کمک به دیگران دارد؟

سردار حسن حسن‌زاده، فرمانده سپاه حضرت رسوا الله (ص) تهران گفت: امروز روز تولد بسیج، این نهاد مردمی است و من به همین دلیل به تمامی مردم ایران تبریک می‌گویم.

بسیج نهادی مردمی از مردم و برای مردم است؛ ما در صحنه‌های مختلف شاهد آن هستیم که مردم حاضر می‌شوند و با بسیج شدن به یکدیگر کمک می‌کنند.

حسن‌زاده اظهار کرد: ما یک سازمان بسیج داریم که افراد زیادی در عضو آن هستند و کارت عضویت دارند؛ در کنار آن تفکر و منش بسیجی بودن نیز وجود دارد که در خیرخواهی برای مردم، کشور و دین خلاصه می‌شود. هر فردی که دغدغه‌ای برای مشکلات مردم و انسان‌ها دارد دارای تفکری بسیجی است.

وی افزود: در سر پل ذهاب شاهد آن بودم که یک زوج پزشک به طور داوطلبانه ۲۱ روز در منطقه حضور داشتند و هر روز در یک روستا حاضر می‌شدند تا به مردم کمک کنند. این زوج، دکتر چشم و کودکان بودند که با خودروی خود به آن منطقه آمده بودند و همچنین به طور مستقل داروهای لازم را نیز خریداری کرده‌ بودند و در اختیار مردم قرار می‌دادند. این کاملا یک اندیشه بسیجی است که در طی آن بسیار عاشقانه به هم نوعان کمک می‌کنند.

او ادامه داد: همچنین در منطقه پل دختر شاهد آن بودم که یک زوج وسایل مخصوص کودکان با خود آورده بودند و آن‌ها را به کودک‌های آن منطقه ارائه می‌دادند. یکی از ویژگی‌های بسیج آن است که بدون دریافت هیچ هزینه‌ای بار را از دوش مردم بر می‌دارد.  هر زمان که نیازی در کشور وجود داشته باشد بسیج در آنجا حاضر می‌شود و تفکر بسیجی باعث این رفتار می‌شود.

فرمانده سپاه  رسول الله (ص) تهران گفت: ما همواره شاهد آن بودیم که مردم ایران در شرایط سیل، زلزله و دیگر مشکلات با یکدیگر متحد شده‌اند و کمک‌های بسیاری را به افراد نیازمند ارائه داده‌اند. در سیل‌هایی که سال‌های پیش آمد، سیل کمک‌های مردمی قدرت بیشتری از خود نشان داد و مشکلات آسیب‌دیدگان به سادگی برطرف شد.

حسن‌زاده ادامه داد: خوشبختانه در ایران تفکر بسیجی فراگیر شده و ما در صحنه‌های مختلف شاهد آن بوده‌ایم. ویژگی‌های بسیج حضور در صحنه‌های سخت و کنار مردم است؛ مردم بسیج را در پشت خاکریزهای جنگ، به هنگام سیل و زلزله، در دوران کرونا و در مناطق محروم دیده‌اند. به طور کلی اولین کسانی که در شرایط سخت کشور حاضر می‌شوند بسیجیان و افراد با تفکر بسیجی هستند. آخرین افراد نیز هستند که از کنار نیازمندان می‌روند چرا که می‌خواهند از بی‌نیاز شدن دیگران مطمئن شوند.

وی افزود: بسیج در عرصه‌های ورزشی، اجتماعی، علمی و موارد متنوع دیگر فعالیت داشته است؛ ما پایگاه‌های علمی بسیاری داریم که اعضای بسیج با اقدامات گسترده مشکلات را برطرف می‌کنند و به دستاوردهای مهمی دست پیدا می‌کنند.  مراکز رشد در بسیج داریم به گونه‌ای که افرادی که مکان یا ابزار لازم را برای انجام تحقیقات ندارند می‌توانند از کمک بسیج استفاده کنند و ایده‌های خود را به نقطه تولید برسانند. بسیج و بسیجی امیدآفرین است و به همین دلیل می‌تواند باعث پیشرفت اعضا شود.

او اظهار داشت: شهدای ما نیز تفکر بسیجی داشتند؛ شهید شهریاری و شهید فخری‌زاده مظهر قدرت کشور و تفکر بسیجی بودند که دشمن طاقت دیدن پیشرفت آن‌ها را نداشت و آن دو را به شهادت رساند.

فرمانده سپاه رسول الله (ص) تهران گفت: ما در اقشار مختلف بسیج داریم و در تهران ۱۷ سازمان بسیج قشری مانند بسیج پزشکی، ادارات و حقوق‌دانان وجود دارد؛ یکی از  مهم‌ترین بخش‌هایی که بسیج در آن می‌درخشد گروه‌های جهادی هستند که با تخصص‌های مختلف عمرانی، پزشکی، فرهنگی، آموزش و عرصه‌های مختلف فعالیت می‌کنند.

حسن‌زاده افزود: ما همچنین قرارگاه‌های جهادی داریم که متشکل از چندین گروه جهادی هستند؛ زمانی که این گروه‌های جهادی در مناطق محروم حاضر می‌شوند می‌توانند از چند جهت به منطقه کمک کنند و تاثیرگذار باشند. ما همچنین پزشکانی داریم که تکلیف خود می‌دانند چندماهی یک بار در مناطق محروم حاضر شوند و خدمت کنند.

او ادامه داد: نگاه بسیجی یعنی نگاهی فداکارانه و ایثارگرانه، بسیجی کسی است که خود را نمی‌بیند اما دیگران را می‌بیند. در دوران دفاع مقدس ما کسانی را داشتیم که فداکاری می‌کردند تا دیگران در سلامت باشند. این‌ها همه نشان‌دهنده تفکر بسیجی هستند که جامعه را رشد می‌دهد.

وی افزود: ما در بحث کرونا شاهد آن بودیم که بانوان فعال بسیجی شروع به تولید ماسک کردند؛‌ بسیجی‌ها در همه صحنه‌های کرونا فعالیت می‌کردند به طوری که در دوره‌ای از کرونا پیک‌های موتوری حاج قاسم شکل گرفت که کارهای نیازمندان را برطرف می‌کردند و خرید‌هایشان را انجام می‌دادند.

او در پایان گفت: بسیجیان متخصص همچنین توانستند در مناطق محروم در طی ۲۷ روز خانه‌های مستحکم و مطمئن بسازند که باعث تعجب بسیاری از افراد شد.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها