اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

روز همبستگی با مردم فلسطین موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

نگاهی بر حمایت همیشگی مراجع شیعه از برادران اهل سنت

صفاءالدین تبرائیان، مشاور عالی مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: سرزمین فلسطین به عنوان کنعان شناخته می‌شد که مهد ظهور پیامبرانی مانند حضرت یعقوب، حضرت سلیمان، حضرت داود، حضرت موسی و حضرت عیسی بود. با این حال داستان فلسطین به سال ۱۹۴۸ برمی‌گردد که رژیم صهیونیستی شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت.

تبرائیان ادامه داد: اگر بخواهیم از قبل‌تر آغاز کنیم باید به سال ۱۹۱۷ میلادی برگردیم که اعلامیه بالفور رسما آژانس ملی یهود معرفی شد. پیش از آن در زمان سلطان عبدالحمید دوم عثمانی یهودیان به او پیشنهاد داده بودند که دولت یهود را در عراق تشکیل دهند اما سلطان عبدالحمید این پیشنهاد را قبول نکرد. اسنادی که از آن زمان باقی مانده حاکی از آن است که علت سقوط این سلطان نیز مخالفت او با یهودیان بوده است.

وی افزود: در آن دوره زمان سه امپراتوری تزار‌ها، قاجاریه و خلافت عثمانی هستیم؛ پس از آن جنگ جهانی دوم اوضاع را به هم ریخت و سپس در ۱۹۲۰ متفقین قدرتی به انگلیس دادند تا بر سرزمین فلسطین سلطه داشته باشد. این ماجرا تا سال ۱۹۴۷ ادامه پیدا می‌کند، در آن سال سازمان ملل فلسطین را به دو بخش عربی و یهودی تقسیم کرد که باعث شکل‌گیری اختلافات بسیاری شد.

او اظهار داشت: عالمان شیعه در گذشته موضع‌گیری‌های سختی نسبت به شرایط فلسطین داشتند اما به دلیل حکومت پهلوی این موضع‌گیری‌ها کمتر به گوش می‌رسیدند. در ایران حتی پیش از تشکیل رژیم صهیونیستی مخالفتی با شکل‌گیری این رژیم وجود داشت. یکی از اولین کسانی که مخالفت خود را نشان داد شیخ عبدالکریم جزایری بود که به فلسطین سفر کرد و فتوا داد تا فروش زمین به یهودیان در منطقه فلسطین صورت نگیرد.

مشاور عالی مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: در ایران به دلیل حاکمیت رژیم پهلوی موضع‌گیری‌های سخت کمتر صورت می‌گرفت اما با این حال حضرت امام خمینی (ره) در این رابطه نیز انتقاد سختی به حکومت پهلوی داشت. حتی یک سال پیش از شکل‌گیری رژیم صهیونیستی روزی را به عنوان روز فلسطین مشخص کردند و در عراق گرد هم آمدند.

تبرائیان ادامه داد: مراجع عالیقدر شیعه همواره در اعلام فتوای جهاد علیه ظلم کوتاهی نکرده‌اند و هر زمان دشمنان به مسلمانان اهل سنت حمله کرده‌اند ما شاهد فتواهای مراجع شیعه بوده‌ایم. همانطور که اکنون در فلسطین شاهد حمایت شیعیان هستیم و در زمان حمله خارجی‌ها به عراق عثمانی نیز شاهد این مسئله بودیم.

وی افزود: پس از جنگ جهانی اول ما شاهد آن هستیم که گروه‌های مسلح صهیونیست به سرزمین فلسطین آمدند و ایجاد وحشت کردند. آن‌ها توانستند با سیاست ایجاد ترس و آسیب فلسطینی‌ها را از سرزمین خود دور کنند و رژیم صهیونیستی را تشکیل دهند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روزهمبستگی با مردم فلسطین بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با صفاءالدین تبرائیان، مشاور عالی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها