اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

روز همبستگی با مردم فلسطین موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

نگاهی بر حمایت همیشگی مراجع شیعه از برادران اهل سنت

صفاءالدین تبرائیان، مشاور عالی مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: سرزمین فلسطین به عنوان کنعان شناخته می‌شد که مهد ظهور پیامبرانی مانند حضرت یعقوب، حضرت سلیمان، حضرت داود، حضرت موسی و حضرت عیسی بود. با این حال داستان فلسطین به سال ۱۹۴۸ برمی‌گردد که رژیم صهیونیستی شکل و شمایل جدیدی به خود گرفت.

تبرائیان ادامه داد: اگر بخواهیم از قبل‌تر آغاز کنیم باید به سال ۱۹۱۷ میلادی برگردیم که اعلامیه بالفور رسما آژانس ملی یهود معرفی شد. پیش از آن در زمان سلطان عبدالحمید دوم عثمانی یهودیان به او پیشنهاد داده بودند که دولت یهود را در عراق تشکیل دهند اما سلطان عبدالحمید این پیشنهاد را قبول نکرد. اسنادی که از آن زمان باقی مانده حاکی از آن است که علت سقوط این سلطان نیز مخالفت او با یهودیان بوده است.

وی افزود: در آن دوره زمان سه امپراتوری تزار‌ها، قاجاریه و خلافت عثمانی هستیم؛ پس از آن جنگ جهانی دوم اوضاع را به هم ریخت و سپس در ۱۹۲۰ متفقین قدرتی به انگلیس دادند تا بر سرزمین فلسطین سلطه داشته باشد. این ماجرا تا سال ۱۹۴۷ ادامه پیدا می‌کند، در آن سال سازمان ملل فلسطین را به دو بخش عربی و یهودی تقسیم کرد که باعث شکل‌گیری اختلافات بسیاری شد.

او اظهار داشت: عالمان شیعه در گذشته موضع‌گیری‌های سختی نسبت به شرایط فلسطین داشتند اما به دلیل حکومت پهلوی این موضع‌گیری‌ها کمتر به گوش می‌رسیدند. در ایران حتی پیش از تشکیل رژیم صهیونیستی مخالفتی با شکل‌گیری این رژیم وجود داشت. یکی از اولین کسانی که مخالفت خود را نشان داد شیخ عبدالکریم جزایری بود که به فلسطین سفر کرد و فتوا داد تا فروش زمین به یهودیان در منطقه فلسطین صورت نگیرد.

مشاور عالی مرکز اسناد انقلاب اسلامی گفت: در ایران به دلیل حاکمیت رژیم پهلوی موضع‌گیری‌های سخت کمتر صورت می‌گرفت اما با این حال حضرت امام خمینی (ره) در این رابطه نیز انتقاد سختی به حکومت پهلوی داشت. حتی یک سال پیش از شکل‌گیری رژیم صهیونیستی روزی را به عنوان روز فلسطین مشخص کردند و در عراق گرد هم آمدند.

تبرائیان ادامه داد: مراجع عالیقدر شیعه همواره در اعلام فتوای جهاد علیه ظلم کوتاهی نکرده‌اند و هر زمان دشمنان به مسلمانان اهل سنت حمله کرده‌اند ما شاهد فتواهای مراجع شیعه بوده‌ایم. همانطور که اکنون در فلسطین شاهد حمایت شیعیان هستیم و در زمان حمله خارجی‌ها به عراق عثمانی نیز شاهد این مسئله بودیم.

وی افزود: پس از جنگ جهانی اول ما شاهد آن هستیم که گروه‌های مسلح صهیونیست به سرزمین فلسطین آمدند و ایجاد وحشت کردند. آن‌ها توانستند با سیاست ایجاد ترس و آسیب فلسطینی‌ها را از سرزمین خود دور کنند و رژیم صهیونیستی را تشکیل دهند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روزهمبستگی با مردم فلسطین بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با صفاءالدین تبرائیان، مشاور عالی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها