اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مروری بر اهداف و برنامه های بنیاد ایران‌شناسی برای ترویج فرهنگ و تمدن کشور

تلاش بنیاد ایران شناسی برای تاسیس موزه تاریخ تمدن تمامی ادوار سرزمین ایران

 محمدحسین رجبی دوانی، رئیس بنیاد ایران‌شناسی گفت: بنیاد ایران‌شناسی در سال ۱۳۷۶ توسط معاون اول ریاست جمهوری وقت، با هدف شناساندن و ترویج فرهنگ و تمدن ایرانی در سطح ملی و بین‌المللی تاسیس شد. این بنیاد یک موسسه علمی، فرهنگی، پژوهشی و آموزشی است که به تمامی این حوزه‌ها در تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران می‌پردازد. بنیاد ایران‌شناسی همچنین پیشبرد تحقیقات فرهنگ ایران را از دیرباز تاکنون صورت می‌دهد.

 رجبی دوانی افزود: فعالیت‌های فرهنگی در ابعاد گوناگون توسط بنیاد ارائه می‌شود و بیشتر این مسئله در قالب جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها در مجموعه بنیاد انجام می‌شود. مجموعه بنیاد ایران‌شناسی موزه و نمایشگاه‌های متفاوتی برای تاریخ، هنر و حتی طبیعت است که در آن‌ها دستاوردهای متفاوت ایران از گذشته تاکنون به نمایش گذاشته می‌شوند.

او ادامه داد: ما همچنین کتاب‌ها و نشریات متفاوتی برای ترویج فرهنگ و تمدن وجود دارند؛ ما اکنون در حال ایجاد معاونت ترویج و توسعه فرهنگ ایرانی اسلامی هستیم تا بتوانیم هویت ایرانی اسلامی مردم این سرزمین را به صورت علمی و بصری برای جوانان بازگو کنیم. ما همچنین پیگیر هستیم تا بتوانیم درس‌هایی را در دوره‌های تحصیلی به عنوان «ایران‌شناسی» وارد کنیم تا دانش‌جویان و دانش‌آموزان بتوانند از این راه با تمدن ایرانی آشنا‌تر شوند.

وی اظهار داشت: از گذشته در رابطه با تمدن و فرهنگ ایران تحقیقات بسیاری در مراکز ایران‌شناسی سراسر دنیا صورت گرفته است؛ یکی از وظایف بنیاد ایران‌شناسی ارتباط با این مراکز و دانشگاه‌ها است چرا که ما بیش از هرکسی شایستگی شناساندن ایران را داریم و باید بر روی تحقیقات دیگران نظارت داشته باشیم تا تحلیل‌ها و برداشت‌های محققان اشتباهی در خود نداشته باشند.

او گفت: برای مثال دانشگاهی در رم با ما تفاهم‌نامه‌ای دارد که تحقیقات مشترک با ما انجام می‌دهند تا ایران‌شناسی را توسعه دهند؛ چندی پیش نیز از کشورهای دیگر مانند چین، عراق و برخی دیگر از کشورهای آسیایی برای ایجاد ارتباط و فعالیت‌های علمی در این زمینه با بنیاد ایران‌شناسی ارتباط برقرار کردند. ما در نظر داریم تا ارتباطات را توسعه دهیم و بتوانیم در آینده نزدیک نتایج قابل توجهی را پدید بیاوریم.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی ادامه داد: یکی از اهداف مهم بنیاد تاسیس موزه تاریخی در رابطه با تمامی ادوار تاریخ و تمدن ایران است؛ این سرزمین عظیم با سابقه طولانی دوران‌های مختلفی را به خود دیده که از پیش از اسلام تا اکنون ادامه داشته است. ما به ادوار مختلف در این موزه با دستاوردهای آن می‌پردازیم و آن‌ها را در معرض نمایش می‌گذاریم. برای ایجاد این نمایشگاه دوره‌ای مجسم از تمام تاریخ ایران را به نمایش می‌گذارد. برای ایجاد این نمایشگاه نیاز به تحقیقات بسیاری وجود دارد و همچنین باید به مسائلی مانند هنر به نمایش در آوردن تاریخ توجه بسیار داشته باشیم. ما از تمامی علاقه‌مندان به این مسائل دعوت می‌کنیم تا در این حوزه با ما مشارکت داشته باشند.

وی افزود: ما همچنین در بنیاد ایران‌شناسی مدیریت تحصیلات تکمیلی داریم که دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد در آنجا تربیت می‌شوند؛ ما در نظر داریم تا این حوزه را توسعه دهیم و گرایش‌های مختلف را به این مرکز اضافه کنیم. ما تلاش داریم برای ترویج فرهنگ تمدن ایران دانشجویان خارجی بیشتری را در مراکز خود تربیت کنیم و تعداد آن‌ها را افزایش دهیم.

او ادامه داد: ما بنیاد ایران‌شناسی را خانه تمامی مردم تعریف کردیم و افراد می‌توانند برای بازدید یا اظهار نظر به مرکز بیایند و با ما همکاری کنند؛ ما همچنین در نظر داریم تا اساتید بزرگ ایران‌شناسی را به بنیاد بیاوریم تا در جهت پژوهش‌ها به ما کمک کنند. بنیاد ایران‌شناسی مرکز اصلی برای پژوهش و تحصیل در رابطه با ایران‌شناسی است و من امیدوارم با برنامه‌ریزی صورت گرفته بتوانیم تمامی منابع اصلی مربوط به فرهنگ و تمدن ایران را به تولید داخلی تبدیل کنیم. ما وظیفه خود می‌دانیم تا هنرهای ایرانی مانند تذهیب را زنده نگه داریم و آن را ترویج دهیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ایران‌شناسی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با محمدحسین رجبی دوانی، رئیس بنیاد ایران‌شناسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها