اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مروری بر اهداف و برنامه های بنیاد ایران‌شناسی برای ترویج فرهنگ و تمدن کشور

تلاش بنیاد ایران شناسی برای تاسیس موزه تاریخ تمدن تمامی ادوار سرزمین ایران

 محمدحسین رجبی دوانی، رئیس بنیاد ایران‌شناسی گفت: بنیاد ایران‌شناسی در سال ۱۳۷۶ توسط معاون اول ریاست جمهوری وقت، با هدف شناساندن و ترویج فرهنگ و تمدن ایرانی در سطح ملی و بین‌المللی تاسیس شد. این بنیاد یک موسسه علمی، فرهنگی، پژوهشی و آموزشی است که به تمامی این حوزه‌ها در تاریخ، فرهنگ و تمدن ایران می‌پردازد. بنیاد ایران‌شناسی همچنین پیشبرد تحقیقات فرهنگ ایران را از دیرباز تاکنون صورت می‌دهد.

 رجبی دوانی افزود: فعالیت‌های فرهنگی در ابعاد گوناگون توسط بنیاد ارائه می‌شود و بیشتر این مسئله در قالب جشنواره‌ها و نمایشگاه‌ها در مجموعه بنیاد انجام می‌شود. مجموعه بنیاد ایران‌شناسی موزه و نمایشگاه‌های متفاوتی برای تاریخ، هنر و حتی طبیعت است که در آن‌ها دستاوردهای متفاوت ایران از گذشته تاکنون به نمایش گذاشته می‌شوند.

او ادامه داد: ما همچنین کتاب‌ها و نشریات متفاوتی برای ترویج فرهنگ و تمدن وجود دارند؛ ما اکنون در حال ایجاد معاونت ترویج و توسعه فرهنگ ایرانی اسلامی هستیم تا بتوانیم هویت ایرانی اسلامی مردم این سرزمین را به صورت علمی و بصری برای جوانان بازگو کنیم. ما همچنین پیگیر هستیم تا بتوانیم درس‌هایی را در دوره‌های تحصیلی به عنوان «ایران‌شناسی» وارد کنیم تا دانش‌جویان و دانش‌آموزان بتوانند از این راه با تمدن ایرانی آشنا‌تر شوند.

وی اظهار داشت: از گذشته در رابطه با تمدن و فرهنگ ایران تحقیقات بسیاری در مراکز ایران‌شناسی سراسر دنیا صورت گرفته است؛ یکی از وظایف بنیاد ایران‌شناسی ارتباط با این مراکز و دانشگاه‌ها است چرا که ما بیش از هرکسی شایستگی شناساندن ایران را داریم و باید بر روی تحقیقات دیگران نظارت داشته باشیم تا تحلیل‌ها و برداشت‌های محققان اشتباهی در خود نداشته باشند.

او گفت: برای مثال دانشگاهی در رم با ما تفاهم‌نامه‌ای دارد که تحقیقات مشترک با ما انجام می‌دهند تا ایران‌شناسی را توسعه دهند؛ چندی پیش نیز از کشورهای دیگر مانند چین، عراق و برخی دیگر از کشورهای آسیایی برای ایجاد ارتباط و فعالیت‌های علمی در این زمینه با بنیاد ایران‌شناسی ارتباط برقرار کردند. ما در نظر داریم تا ارتباطات را توسعه دهیم و بتوانیم در آینده نزدیک نتایج قابل توجهی را پدید بیاوریم.

رئیس بنیاد ایران‌شناسی ادامه داد: یکی از اهداف مهم بنیاد تاسیس موزه تاریخی در رابطه با تمامی ادوار تاریخ و تمدن ایران است؛ این سرزمین عظیم با سابقه طولانی دوران‌های مختلفی را به خود دیده که از پیش از اسلام تا اکنون ادامه داشته است. ما به ادوار مختلف در این موزه با دستاوردهای آن می‌پردازیم و آن‌ها را در معرض نمایش می‌گذاریم. برای ایجاد این نمایشگاه دوره‌ای مجسم از تمام تاریخ ایران را به نمایش می‌گذارد. برای ایجاد این نمایشگاه نیاز به تحقیقات بسیاری وجود دارد و همچنین باید به مسائلی مانند هنر به نمایش در آوردن تاریخ توجه بسیار داشته باشیم. ما از تمامی علاقه‌مندان به این مسائل دعوت می‌کنیم تا در این حوزه با ما مشارکت داشته باشند.

وی افزود: ما همچنین در بنیاد ایران‌شناسی مدیریت تحصیلات تکمیلی داریم که دانشجویان مقطع دکترا و کارشناسی ارشد در آنجا تربیت می‌شوند؛ ما در نظر داریم تا این حوزه را توسعه دهیم و گرایش‌های مختلف را به این مرکز اضافه کنیم. ما تلاش داریم برای ترویج فرهنگ تمدن ایران دانشجویان خارجی بیشتری را در مراکز خود تربیت کنیم و تعداد آن‌ها را افزایش دهیم.

او ادامه داد: ما بنیاد ایران‌شناسی را خانه تمامی مردم تعریف کردیم و افراد می‌توانند برای بازدید یا اظهار نظر به مرکز بیایند و با ما همکاری کنند؛ ما همچنین در نظر داریم تا اساتید بزرگ ایران‌شناسی را به بنیاد بیاوریم تا در جهت پژوهش‌ها به ما کمک کنند. بنیاد ایران‌شناسی مرکز اصلی برای پژوهش و تحصیل در رابطه با ایران‌شناسی است و من امیدوارم با برنامه‌ریزی صورت گرفته بتوانیم تمامی منابع اصلی مربوط به فرهنگ و تمدن ایران را به تولید داخلی تبدیل کنیم. ما وظیفه خود می‌دانیم تا هنرهای ایرانی مانند تذهیب را زنده نگه داریم و آن را ترویج دهیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ایران‌شناسی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با محمدحسین رجبی دوانی، رئیس بنیاد ایران‌شناسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها