اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

پیشرفت ایران در توسعه روستا‌ها از پیش از انقلاب تا کنون

برنامه دولت و مجلس برای توسعه کشور چیست؟

محمد خدابخشی، نماینده مردم الیگودرز در مجلس گفت: نقش مجلس در نظام جمهوری اسلامی ریل‌گذاری و آماده‌سازی راه برای توسعه کشور و همچنین نظارت و تصویب قوانین است؛ قوانین می‌توانند دائمی یا موقت باشند که بنا به نوع آن بودجه‌های متفاوتی را در کنار احکام لازم می‌طلبند. شناسنامه هر مجلس برنامه‌های توسعه کشور است که مصوب می‌کند. ما اکنون در راستای ورود به برنامه هفتم توسعه کشور هستیم؛ احکامی که در برنامه توسعه می‌آیند با توجه به ظرفیت‌های بودجه‌ای کشور مصوب می‌شوند و به آن‌ها رای داده می‌شود. ما برای توسعه کشور منابع را به سه دسته درآمدهای مالیاتی و گمرکی، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و واگذاری دارایی‌های مالی تقسیم می‌کنیم. واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای به معنای فروش نفت و گاز است که سرمایه‌های کشور به حساب می‌آیند.

خدابخشی ادامه داد: بخش مهمی از درآمد‌های بودجه عمومی کشور که از فروش نفت و گاز است اکنون با فروش کمتر از یک میلیون بشکه صورت می‌گیرد. پیش از انقلاب شش میلیون بشکه نفت در روز به فروش می‌رسید، در حالی که جمعیت کشور یک سوم بود و ۷۰ درصد آن‌ها در روستاها قرار داشتند که آن‌ها نیز از خدمات شهرها برخوردار نبودند؛ اما اکنون ما با منابع محدودی که داریم و فروش پایین‌تر نفت توانسته‌ایم برنامه‌های بسیاری برای توسعه کشور صورت دهیم.

وی افزود: ما برنامه‌های توسعه را در تمامی شهر‌ها و حتی روستا‌های کشور پیش برده‌ایم و زیرساخت‌های مهمی مانند شبکه‌های آب رسانی و خطوط ارتباطی را پیاده‌سازی کردیم. برای مثال شهرستان الیگودرز ۴۲۰ روستا دارد و ما توانسته‌ایم دکل مخابراتی را به دورترین نقاط و روستاهای این منطقه قرار دهیم. ما در تمامی روستاهای کشور اکنون یا مدرسه ایجاد کرده‌ایم یا در حال ساخت آن‌ها هستیم و توانستیم در حوزه بهداشت و درمان نیز پیشرفت بسیاری داشته باشیم که در منطقه حرف اول را بزنیم.

او اظهار داشت: در حوزه‌های مختلف شاخص‌ها و آمارها ما را راهنمایی می‌کنند؛ برای مثال شاخصه‌های بهداشت و درمان مبنای ارزیابی ما با دیگر کشورها هستند. با وجود توسعه فوق‌العاده‌ای که در کشور صورت گرفته ما برنامه‌ای پنج ساله در برنامه توسعه هفتم کشور داریم که باید روی آن متمرکز شویم. اکنون  ایجاد مشاغل و آموزش دانشجویان برای ورود به بازار کار برای ما اولویت است.

نماینده مردم الیگودرز در مجلس گفت: در برنامه هفتم توسعه ما باید به موضوعاتی مانند کاهش نرخ بیکاری است؛ با هدف‌گذاری درست تمامی مسئولان باید در جهت کاهش نرخ بیکاری قدم بردارند. ما نیاز به احکامی داریم تا مشاغل بیشتری ایجاد شوند و شرایط را برای رسیدن به اهداف بهبود بخشند. ما در کنار این مسئله باید به موضوع تنش آبی بپردازیم و آن را مدیریت کنیم تا شبکه‌های آبرسانی و ذخیره آب صورت بگیرد. ما همچنین باید مکانیزمی شکل دهیم تا بتوانیم در شرایط تحریم مدیریت بهتری بر شرایط داشته باشم. کشور باید بتواند توسعه سراسری داشته باشیم و به تمامی نقاط کشور توجه کنیم.ایرانیان خارج از کشور نیز می‌توانند در این مسیر به ما کمک کنند و سرمایه‌گذاری مالی و تحصیلی داشته باشند. افراد می‌توانند با تخصص‌هایی که دارند به ما در مسیر توسعه کشور کمک کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی حسین قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز مجلس بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با محمد خدابخشی، نماینده مردم الیگودرز به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها