اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت فراهم‌سازی زمینه رشد خلاقیت برای پرورش آن

خلاقیت چیست و پرورش آن برای کودکان چگونه صورت می‌گیرد؟

شیما عمیدی، معلم و مدرس خلاقیت و دانشجوی دکترای دانشگاه تهران گفت: ما برای درک جایگاه خلاقیت در نظام آموزشی باید به هدف اصلی نظام آموزشی و علت مدرسه رفتن کودکان برگردیم؛ اگر فرزندان قرار است تا آموزش‌هایی برای ورود به جامعه را بیاموزند باید ابتدا به نیازهای اصلی جامعه فکر بکنیم. در حال حاضر ما در عصر تغییرات قرار داریم که سرعت رشد بسیار بالا است و طی پنج سال اخیر بیش از هزار درصدر رشد در دنیای دیجیتال صورت گرفته است. به دنبال این مسئله فرزندان ما در آینده شغل‌هایی را خواهند داشت که هنوز شکل پیدا نکرده‌اند در نتیجه ما باید آن‌ها را با دنیایی آماده کنیم که همواره رو به رشد است و تغییر پیدا می‌کند.

عمیدی ادامه داد: دوره رشد و تربیت به دو دسته قبل از شروع نظام آموزشی و پس از آغاز آن است؛ پیش از شروع نظام آموزشی عهده تربیت فرزندان با خانواده است اما پس از شروع آموزش‌های نظام آموزشی بخش عمده آموزش و تربیت فرزندان توسط مدارس و نظام آموزشی صورت می‌گیرد.

وی افزود: تعاریف مختلفی در خصوص خلاقیت وجود دارد که آن را توانایی ذهنی برای ایجاد مفاهیم جدید می‌شناسند اما تعریف عامیانه آن تعریف ایده‌های جدید و بکر است. خوشبختانه تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که خلاقیت آموزش پذیر و قابل پرورش است در نتیجه ما می‌توانیم در نظام آموزشی چنین چیزی را قرار دهیم.

او اظهار داشت: با این وجود باید بدانیم اجبار با خلاقیت در تضاد است در نتیجه نمی‌توانیم افراد را مجبور به تفکر خلاقانه کنیم. معلمان در نظام آموزشی جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند چرا که هم می‌توانند باعث شکوفایی خلاقیت در فرزندان شوند و هم می‌توانند باعث نابودی آن شوند.

عمیدی ادامه داد: همانطور که یک کشاورز نمی‌تواند یک جوانه را به اجبار رشد دهد معلمان و والدین نمی‌توانند خلاقیت را با اجبار پرورش دهند بلکه باید زمینه‌های آن را فراهم کنند؛ تامین امنیت روانی و آزادی بیان برای انسان‌ها مهمترین بحث برای فراهم‌سازی زمینه خلاقیت است. همه انسان‌ها خلاقیت را در خود دارند و برخی از آن‌ها در مواردی بیشتر خلاقیت دارند اما به طور کلی برای رشد آن نیاز به زمینه مناسبی برای پرورش خلاقیت است. فرزندان برای خلاق شدن نیاز دارند مسخره یا تحقیر نشوند.

او گفت: ما باید تجدید نظر در نظام آموزشی متمرکز حال حاضر کشور داشته باشیم اما جدا از آن معلمان به تنهایی نیز می‌توانند فعالیت‌هایی داشته باشند که خلاقیت فرزند را افزایش می‌دهد. معلمان در عمل باید بگذارند که دانش‌آموز ایده‌های خود را ارائه دهند تا بتوانند تفکر خلاقانه‌تری داشته باشند. معلمان نباید کاملا بر محتوای درسی متمرکز باشند و باید آن‌ها را جوری مطرح کنند که زمینه خلاقیت فرزندان فراهم شود.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز معلولان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با شیما عمیدی، معلم و مدرس خلاقیت و دانشجوی دکترای دانشگاه تهران به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

میلاد امام هادی (ع) مبارک شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها