اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت فراهم‌سازی زمینه رشد خلاقیت برای پرورش آن

خلاقیت چیست و پرورش آن برای کودکان چگونه صورت می‌گیرد؟

شیما عمیدی، معلم و مدرس خلاقیت و دانشجوی دکترای دانشگاه تهران گفت: ما برای درک جایگاه خلاقیت در نظام آموزشی باید به هدف اصلی نظام آموزشی و علت مدرسه رفتن کودکان برگردیم؛ اگر فرزندان قرار است تا آموزش‌هایی برای ورود به جامعه را بیاموزند باید ابتدا به نیازهای اصلی جامعه فکر بکنیم. در حال حاضر ما در عصر تغییرات قرار داریم که سرعت رشد بسیار بالا است و طی پنج سال اخیر بیش از هزار درصدر رشد در دنیای دیجیتال صورت گرفته است. به دنبال این مسئله فرزندان ما در آینده شغل‌هایی را خواهند داشت که هنوز شکل پیدا نکرده‌اند در نتیجه ما باید آن‌ها را با دنیایی آماده کنیم که همواره رو به رشد است و تغییر پیدا می‌کند.

عمیدی ادامه داد: دوره رشد و تربیت به دو دسته قبل از شروع نظام آموزشی و پس از آغاز آن است؛ پیش از شروع نظام آموزشی عهده تربیت فرزندان با خانواده است اما پس از شروع آموزش‌های نظام آموزشی بخش عمده آموزش و تربیت فرزندان توسط مدارس و نظام آموزشی صورت می‌گیرد.

وی افزود: تعاریف مختلفی در خصوص خلاقیت وجود دارد که آن را توانایی ذهنی برای ایجاد مفاهیم جدید می‌شناسند اما تعریف عامیانه آن تعریف ایده‌های جدید و بکر است. خوشبختانه تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که خلاقیت آموزش پذیر و قابل پرورش است در نتیجه ما می‌توانیم در نظام آموزشی چنین چیزی را قرار دهیم.

او اظهار داشت: با این وجود باید بدانیم اجبار با خلاقیت در تضاد است در نتیجه نمی‌توانیم افراد را مجبور به تفکر خلاقانه کنیم. معلمان در نظام آموزشی جایگاه بسیار ویژه‌ای دارند چرا که هم می‌توانند باعث شکوفایی خلاقیت در فرزندان شوند و هم می‌توانند باعث نابودی آن شوند.

عمیدی ادامه داد: همانطور که یک کشاورز نمی‌تواند یک جوانه را به اجبار رشد دهد معلمان و والدین نمی‌توانند خلاقیت را با اجبار پرورش دهند بلکه باید زمینه‌های آن را فراهم کنند؛ تامین امنیت روانی و آزادی بیان برای انسان‌ها مهمترین بحث برای فراهم‌سازی زمینه خلاقیت است. همه انسان‌ها خلاقیت را در خود دارند و برخی از آن‌ها در مواردی بیشتر خلاقیت دارند اما به طور کلی برای رشد آن نیاز به زمینه مناسبی برای پرورش خلاقیت است. فرزندان برای خلاق شدن نیاز دارند مسخره یا تحقیر نشوند.

او گفت: ما باید تجدید نظر در نظام آموزشی متمرکز حال حاضر کشور داشته باشیم اما جدا از آن معلمان به تنهایی نیز می‌توانند فعالیت‌هایی داشته باشند که خلاقیت فرزند را افزایش می‌دهد. معلمان در عمل باید بگذارند که دانش‌آموز ایده‌های خود را ارائه دهند تا بتوانند تفکر خلاقانه‌تری داشته باشند. معلمان نباید کاملا بر محتوای درسی متمرکز باشند و باید آن‌ها را جوری مطرح کنند که زمینه خلاقیت فرزندان فراهم شود.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز معلولان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با شیما عمیدی، معلم و مدرس خلاقیت و دانشجوی دکترای دانشگاه تهران به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها