اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی دقیق به دلاوری های هوانیروز در جنگ تحمیلی

هوانیروز در چه حوزه‌هایی فعالیت می‌کند و چه تفاوتی با نیروی‌هوایی دارد؟

  امیر سرتیپ محمدکریم عابدی، خلبان هوانیروز گفت: هوانیروز به معنای هواپیما‌های نیروی زمینی است که نقش بسیار پررنگی در عملیات دارد؛ و امروز به دلیل شهادت سرلشگر کشوری روز هوانیروز نام گرفته است. هوانیروز بیشتر نقشی مانند هلیکوپترها در جنگ ویتنام را بازی کرده‌اند چرا که معمولا جنگنده‌ها بمباران را انجام می‌دهند و می‌گذرند اما هلیکوپترها حملات پیچیده‌تر و دقیق‌تری را انجام می‌دهند.

امیر؛ عابدی ادامه داد: هوانیروز ایران در سال ۱۳۳۹ تشکیل شد و در سال ۱۳۵۲ به اوج خود رسید که بیش از هزار فروند از انواع هلیکوپتر را در اختیار داشت. از شاهکارهای هوانیروز آن است که از سالیان قبل از انقلاب همراه ملت بود و در تثبیت انقلاب نقش بسیار مهمی بازی کرد. هوانیروز پیش از انقلاب ۵ پایگاه اصلی داشت اما اکنون تنها پایگاه‌های عظیم آن ۱۰ مورد در سراسر ایران هستند؛ خوشبختانه ما توانسته‌ایم با افتخار بیشترین نیازهای حوزه هوانیروز را به صورت خودکفا تهیه کنیم و تجهیزات بروز داشته باشم. در جنگ تحمیلی بهترین موشکی که داشتیم تنها چهار کیلومتر برد داشت اما اکنون ما موشک‌هایی با دقت بالا برای هلیکوپترها داریم که تا ۱۰ کیلومتر برد دارند.

وی افزود: من در سال ۱۳۴۷ از اولین استخدامی‌های هوانیروز بودم و برای پرواز با هلیکوپترهای جدید به آمریکا رفتم؛ پس از آمدن آن هلیکوپترها به کشور ما نسخه‌های ایرانی آن‌ها را مونتاژ کردیم. سپس در سال ۱۳۵۳ رسما خلبان شدم و افتخار آن را پیدا کردم که از همان روزها به مردم ایران خدمت کنم. در بحث ناآرامی‌های داخلی و دفاع مقدس هوانیروز همواره نقش‌آفرینی کرده اما به طور کلی هوانیروز در حوادث و بحران‌ها نیز از مردم حمایت می‌کند و در زلزله‌های بم، رودبار و مناطق مختلف حاضر شده است. در سیل‌ها و بهمن‌ها نیز هوانیروز حاضر می‌شود تا مشکلات مردم را برطرف سازد.

او اظهار داشت: هلیکوپترهای هوانیروز چندکاره هستند و برای مثال ما هلیکوپترهایی داریم که می‌توانند ۲۴ مجروح را با خود به نقطه‌ای دیگر ببرند.  عملیات‌هایی داشتیم که توانسته‌ایم ۳ هزار مجروح را به منطقه امن منتقل کنیم یا حتی در شرایطی پل هوایی بین مناطق ایجاد کنیم تا بتوانیم عملیات را اجرایی کنیم. بیش از ۱۰ هزار ساعت پرواز توسط هوانیروز برای بحران‌ها صورت گرفته است.

خلبان هوانیروز گفت: نیروی هوایی در بالای ۲۰ هزار پا فعالیت دارد و تمرکز در آن نقطه یا حتی بالای ۵۰ هزار پا است؛ اما هوانیروز در ارتفاعات کمتر عملیات را انجام می‌دهد و تمرکز بیشتری بر جنگ‌های زمینی دارد. هوانیروز در انتقال مهمات، غذا و نیرو نقش آفرینی می‌کند. هوانیروز در مدیریت استراتژیک جنگ توسط فرمانده‌ها و همچنین رخنه کردن به پشت دشمنان نقش‌ آفرینی دارد.

سرتیپ عابدی اظهار کرد:‌ هوانیروز در جنگ نقشی را در عملیات خیبر انجام داد که آمریکا نتوانست در ویتنام اجرا کند. ما هزاران نیرو را در پیچیده‌ترین شرایط به نقطه مقصد انتقال دادیم. مهم‌ترین عملیات هوانیروز در چهارده روز ابتدایی جنگ صورت گرفت چرا که نیروهای زمینی منسجم نبودند و ما توانستیم به عملیات هوانیروز جلوی برنامه‌ریزی‌های دشمن را بگیریم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع روز هوانیزور بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با امیر سرتیپ محمدکریم عابدی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها