اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی مهم‌ترین گزاره‌های ذهنی جامعه که نیاز به پیشرفت دارند

محمدحسین ساعی عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی: مهم‌ترین دستاوردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته در حوزه نهضت نرم‌افزاری و تولید علم بوده است

محمدحسین ساعی، عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: زمانی که یک انقلاب پیروز می‌شود اولویت‌های کشور به مسائل امنیتی تبدیل می‌شوند اما در زمان انقلاب اسلامی با وجود آن که کشور درگیر شرایط مختلفی مانند جنگ و ترور بودیم، حضرت امام خمینی (ره) این ایده را مطرح کردند که باید در حوزه‌های فرهنگ و دانش پیشرفت کنیم.

در اولین جلسه‌ای که در سال ۶۳ اعضای شورای عالی فرهنگی به نزد امام (ره) رفتند؛ امام خمینی به چند مسئله می‌پردازند تا ایرانیان احساس جاماندگی از پیشرفت فرهنگی نداشته باشند. در دیدارهای اخیر ما  با رهبر معظم انقلاب نیز، ایشان تاکید کردند که ایرانیان باید احساس توانا بودن داشته باشند و بدانند در هیچ زمینه علمی و فرهنگی کم ندارند و می‌توانند در قله‌های جهان باشند.

وی ادامه داد: مهم‌ترین دستاوردی که شورای عالی انقلاب فرهنگی داشته در حوزه نهضت نرم‌افزاری و تولید علم بوده است؛ ما در زمان انقلاب زیر ۱۵۰ هزار دانشجو داشتیم اما اکنون این تعداد به بالای ۴ میلیون نفر رسیده است و می‌توانیم بگوییم بیش از ۱۵ الی ۲۰ میلیون فارغ‌التحصیل دانشگاهی داریم. این یعنی از جامعه‌ای با ۵۱ درصد بی‌سواد به جامعه‌ای رسیده‌ایم که بیش از ۲۰ میلیون نفر تحصیلات دانشگاهی دارند و این تنها در یک نسل اتفاق افتاده‌ است. این تحصیلات خود را در حوزه بهداشت و تولیدات فناورانه نیز نشان می‌دهد، ما در گذشته از هر هزار نفر ۱۵۰ خانم را در حین زایمان از دست می‌دادیم اما اکنون این آمار به زیر ۱۰ نفر رسیده که در جایگاه بین‌المللی نیز بسیار پر اهمیت است.

او اظهار کرد: شاخص توسعه انسانی که شامل مجموعه‌ای از شاخص‌های توسعه انسان در حوزه‌های مختلف می‌شود طی سال‌های اخیر نشان داده که شاخص توسعه انسانی ایران از همه کشورها بالاتر بوده به گونه‌ای که در بدترین شرایط ما رتبه سوم در رشد را داشته‌ایم. برای مثال امید به زندگی ایرانیان پیش از انقلاب  ۵۰ سال بوده است و اکنون این عدد به ۸۰ سال رسیده است.

ساعی گفت: رهبر معظم انقلاب فرمودند ما باید به چهار گزاره ذهنی در سطح کشوری توجه کنیم و آن‌ها را اصلاح کنیم تا بتوانیم پیشرفت و توسعه فرهنگی داشته باشیم. اولین و مهم‌ترین گزاره توانایی است چرا که مردم باید بدانند که می‌توانند پیشرفت داشته باشند. دومین گزاره علاقه مردم به فرهنگ کشور خود و جلوگیری از حجوم فرهنگ‌های غیر سازنده کشورهای دیگر است. نکته سوم نیز غرور فردی مردم نسبت به کشور است تا افراد آماده فداکاری و ایثار باشند. در مرحله نهایی نیز بحث کنترل استفاده از منابع و انرژی کشور است که اکنون در بسیاری از آن‌ها اسراف می‌شود؛ اگر هموطنان در کنار هم از اسراف خودداری کنند و همه برای پیشرفت کشور تلاش کنند ما با رشد قابل‌توجهی مواجه خواهیم شد.

وی افزود: ما بیش از صد گزاره داریم که این چهار گزاره از مهم‌ترین آن‌ها هستند؛ ما می‌توانیم از ظرفیت‌هایی مانند نظام آموزشی استفاده کنیم تا فرهنگ‌های لازم را در ذهن دانش‌آموزان قرار دهیم. ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا از نظام آموزشی، رسانه‌ها و پلتفرم‌های مختلف استفاده کنیم تا گزاره‌های ذهنی صحیح را در بین مردم شکل دهیم.

او ادامه داد: ما همچنین تلاش داریم تا ایرانیان نخبه خارج از کشور را به بازگشت تشویق کنیم و به همین دلیل ما بنیاد نخبگان را نیز تاسیس کرده‌ایم. با برنامه‌ریزی‌های درست ما می‌توانیم از حوزه نخبگان خارج از کشور نیز استفاده کنیم تا باعث پیشرفت ایران شویم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعپیشرفت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و آلاء خامه‌یار بامحمدحسین ساعی، عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها