اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار راه ساده برای راستی‌آزمایی اخبار

تکنیک مواجه شدن با اخبار منفی موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران گفت: اگر به کارکرد مغز توجه‌کنیم متوجه می‌شویم که مغز به دلیل بقاجو بودن توجه بیشتری به اطلاعات منفی دارد؛ برای مثال اگر انسان تابلویی از چند فرد با لبخند را در کنار یک فرد که اخم کرده است مشاهده کند، توجه‌ او به فرد اخم کرده جلب می‌شود.

 زمانی که انسان اطلاعات منفی را می‌شنود به سرعت آن‌ها را جذب می‌کند اما برای جذب اطلاعات مثبت ۱۲ ثانیه زمان لازم است. علت این مسئله به همان بقاجو بودن انسان باز می‌گردد چرا که افراد به طور ذاتی سعی دارند از اوضاع اطراف خود مطلع شوند. زندگی انسان سرشار از اخبار مختلف از نقاط متفاوت است؛ یکی از راه‌های مقابله با سیل اخبار در زندگی تکنیک سیفت کردن است که معنای قربال‌گری می‌دهد؛ با این تکنیک می‌توان اخبار را بررسی کرد و به صحت آن‌ها پی برد.

وی اظهار داشت: تکنیک سیفت چهار مرحله توقف، بررسی، منبع‌یابی و ردیابی را در خود جای می‌دهد. اگر افراد بتوانند در مقابله با تمامی اخبار از این چهار مرحله استفاده کنند موفق می‌شوند تا اخبار اشتباه را شناسایی کنند. افراد وقتی محتوایی را می‌بینند باید ابتدا توقف کنند و واکنشی به آن نشان ندهند چرا که در آن لحظه هیچ سند برای اثبات آن خبر در دسترس فرد نیست. اخبار می‌توانند با هدف تاثیرگذاری بر ذهن و احساسات انسان منتشر شده باشند و اگر افراد نتوانند احساسات خود را کنترل کنند نمی‌توانند از ماهیت و صحت اخبار مطلع شوند.

او گفت: پس از توقف در مقابل خبر باید به دنبال بررسی اخبار بپردازیم؛ برای بررسی درست یک خبر نمی‌توان به یک منبع مانند گوگل یا در برخی موارد به کتاب‌ها اکتفا کرد چرا که راه‌های بسیاری برای گنجاندن اطلاعات اشتباه در هر منبعی وجود دارد. افراد باید پس از انجام بررسی، منبع اصلی خبر را پیدا کنند و قابل اعتماد و اطمینان بودن آن را بسنجند. افراد باید درباره مباحث مختلف چنین دقتی داشته باشند و در مورد موضوعات علمی نیز چنین روشی را پیش ببرند.

اخوان ادامه داد: سپس زمان بررسی منابع مختلف می‌شود تا افراد مطمئن شوند خبر مورد نظر به طور عالی و کامل پوشش داده شده باشد. حتی در قرآن آمده بعضی افراد در اخبار اختلاف ایجاد می‌کنند و انسان باید جویای منبع و راستی آن باشد. بر اساس گفته‌های ائمه نمی‌توان کاملا به دیده‌ها و شنیده‌ها اعتماد کرد و افراد باید بررسی و ردیابی لازم را انجام دهند.

وی افزود: پس از رسیدن به منابع مختلف افراد باید به ردیابی آن بپردازند؛ اگر انسانی نمی‌تواند چنین مراحلی را طی کند و راستی‌آزمایی اخبار را صورت دهد نباید سمت هیچ خبری برود و به چیزی گوش فرا دهد. در کتاب‌های تحلیلی آمده ذات اخبار سرد است و مغز انسان را سرد می‌کند و بر ساختار روان را تغییر می‌دهد چرا که آدم آن چیزی است که می‌بیند، به آن توجه و آن را می‌پذیرد می‌کند. بررسی اخبار نه تنها باعث صحت‌سنجی می‌شود بلکه دانش علمی افراد را نیز افزایش می‌دهد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبیزاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع تکنیک مواجه شدن با اخبار منفی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتمها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد امین نبیاللهی و آلاء خامهیار با مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران به گفت و گو نشستند

آخرین اخبار

سفره نور با طعم عدالت درباره سبک زندگی سالم بیشتر بدانیم. در کنکاش 12 فروردین خواهیم دید: اهمیت الگوگیری از زندگانی حضرت خدیجه (س) در پیشرفت و درخشش بانوان شب نشینی نوروزی در یازدهمین روز سال جدید ملاقات ۶۰۰ عالم روحانی برای نوشتن یک کتاب! میهمانان سفره نور شب نشینی در شب دهم نوروز میهمانی از عرصه پزشکی گرد سفره نور قدردانی از خدمات اورژانس کشور در شب نشینی سفره نور به نور قرآن پربرکت می شود. اساتید عرصه شعر و سخن و بیان، میهمان شب نشینی می شوند. میهمانانی از دایره ادب و پژوهش سفره نور رنگین به روزی حلال نقش پررنگ بانوان در خدمت‌رسانی و روحیه‌بخشی به رزمندگان جنگ میهمان جمع سفره نور باشید خواننده رسمی ارکست سمفونی تهران به شب نشینی می آید اهمیت امید در زندگی انسان فرشی از عشق در نوروز امسال پهن می شود نقش امید در زندگی انسان خردمند زوج علمی مخترع  در شب نشینی دیدگاه مخاطبان شبکه جهانی جام جم در خصوص شعار سال شب نشینی با بوی قرآن و رمضان شب نشینی میزبان یکی از ارکان موج سوم شعر انقلاب و دفاع مقدس می شود گفتگوی شب نشینی با بازیگر قدیمی تلویزیون شب‌نشینی‌ در ایام نوروز در کنار شما است جام جم به استقبال ماه خدا می رود. ماه مبارک رمضان ویژه برنامه نسیم نوروزی، دو میهمان ویژه داشت. گفت‌وگو با اولین بانوی وزنه‌بردار ایرانی نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان کیفیت ساخت فیلم غریب از نگاه دختر شهید محمد بروجردی خاطره هادی عامل از وقتی که گشتی‌گیران ایرانی آمریکایی‌ها را در کشورشان شکست دادند شهیدی که تمام زندگی‌اش را شهیدانه گذراند عمارت مسعودیه تهران، میزبان گروه برنامه ساز شب نشینی پیام نوروزی مدیر شبکه جهانی جام جم ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده خدمات کنسولی و تسهیلات بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش برادر مشوق در موفقیت یک ورزشکار سفره رنگین نوروزی شبکه جهانی جام جم در نوروز 1402 شب‌نشینی‌ با موضوع ورزشی اجرا می‌شود گنجینه های ما - سری سوم، ویژه نوروز 1402 سال نو مبارک جام جم با نسیم نوروزی در سال تحویل به استقبال بهار1402 می رود. اهمیت فرهنگسازی در کاهش ظاهربینی میان مخاطبان در کنکاش خواهید دید: شب‌نشینی‌ میزبان یک کارگردان می‌شود کنترل چربی خون در آستانه ماه مبارک رمضان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها