اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

چهار راه ساده برای راستی‌آزمایی اخبار

تکنیک مواجه شدن با اخبار منفی موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران گفت: اگر به کارکرد مغز توجه‌کنیم متوجه می‌شویم که مغز به دلیل بقاجو بودن توجه بیشتری به اطلاعات منفی دارد؛ برای مثال اگر انسان تابلویی از چند فرد با لبخند را در کنار یک فرد که اخم کرده است مشاهده کند، توجه‌ او به فرد اخم کرده جلب می‌شود.

 زمانی که انسان اطلاعات منفی را می‌شنود به سرعت آن‌ها را جذب می‌کند اما برای جذب اطلاعات مثبت ۱۲ ثانیه زمان لازم است. علت این مسئله به همان بقاجو بودن انسان باز می‌گردد چرا که افراد به طور ذاتی سعی دارند از اوضاع اطراف خود مطلع شوند. زندگی انسان سرشار از اخبار مختلف از نقاط متفاوت است؛ یکی از راه‌های مقابله با سیل اخبار در زندگی تکنیک سیفت کردن است که معنای قربال‌گری می‌دهد؛ با این تکنیک می‌توان اخبار را بررسی کرد و به صحت آن‌ها پی برد.

وی اظهار داشت: تکنیک سیفت چهار مرحله توقف، بررسی، منبع‌یابی و ردیابی را در خود جای می‌دهد. اگر افراد بتوانند در مقابله با تمامی اخبار از این چهار مرحله استفاده کنند موفق می‌شوند تا اخبار اشتباه را شناسایی کنند. افراد وقتی محتوایی را می‌بینند باید ابتدا توقف کنند و واکنشی به آن نشان ندهند چرا که در آن لحظه هیچ سند برای اثبات آن خبر در دسترس فرد نیست. اخبار می‌توانند با هدف تاثیرگذاری بر ذهن و احساسات انسان منتشر شده باشند و اگر افراد نتوانند احساسات خود را کنترل کنند نمی‌توانند از ماهیت و صحت اخبار مطلع شوند.

او گفت: پس از توقف در مقابل خبر باید به دنبال بررسی اخبار بپردازیم؛ برای بررسی درست یک خبر نمی‌توان به یک منبع مانند گوگل یا در برخی موارد به کتاب‌ها اکتفا کرد چرا که راه‌های بسیاری برای گنجاندن اطلاعات اشتباه در هر منبعی وجود دارد. افراد باید پس از انجام بررسی، منبع اصلی خبر را پیدا کنند و قابل اعتماد و اطمینان بودن آن را بسنجند. افراد باید درباره مباحث مختلف چنین دقتی داشته باشند و در مورد موضوعات علمی نیز چنین روشی را پیش ببرند.

اخوان ادامه داد: سپس زمان بررسی منابع مختلف می‌شود تا افراد مطمئن شوند خبر مورد نظر به طور عالی و کامل پوشش داده شده باشد. حتی در قرآن آمده بعضی افراد در اخبار اختلاف ایجاد می‌کنند و انسان باید جویای منبع و راستی آن باشد. بر اساس گفته‌های ائمه نمی‌توان کاملا به دیده‌ها و شنیده‌ها اعتماد کرد و افراد باید بررسی و ردیابی لازم را انجام دهند.

وی افزود: پس از رسیدن به منابع مختلف افراد باید به ردیابی آن بپردازند؛ اگر انسانی نمی‌تواند چنین مراحلی را طی کند و راستی‌آزمایی اخبار را صورت دهد نباید سمت هیچ خبری برود و به چیزی گوش فرا دهد. در کتاب‌های تحلیلی آمده ذات اخبار سرد است و مغز انسان را سرد می‌کند و بر ساختار روان را تغییر می‌دهد چرا که آدم آن چیزی است که می‌بیند، به آن توجه و آن را می‌پذیرد می‌کند. بررسی اخبار نه تنها باعث صحت‌سنجی می‌شود بلکه دانش علمی افراد را نیز افزایش می‌دهد.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبیزاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع تکنیک مواجه شدن با اخبار منفی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتمها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد امین نبیاللهی و آلاء خامهیار با مهدی اخوان، دکترای روانشناسی و عضو هیت علمی دانشگاه تهران به گفت و گو نشستند

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها