اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی علت شکل‌گیری بارش‌های شهابی

آیا بارش‌های شهابی باعث برخورد شهاب‌سنگ به زمین می‌شوند؟

احسان مهرجو، دکترای نجوم و ستاره شناسی گفت: بارش‌های شهابی به دلیل قطع مدار زمین توسط ستاره‌های دنباله‌دار در جهت حرکت به دور خورشید شکل می‌گیرند؛ زمین یک مدار فرضی دارد که به دور خورشید می‌گردد. زمانی که مدار ستاره‌های دنباله‌دار مدار زمین را قطع می‌کنند بارش‌های شهابی شکل می‌گیرند.

مهرجو ادامه داد: از آنجایی که ستاره‌های دنباله‌دار توده‌های سنگی و یخی هستند به هنگام نزدیک شدن به خورشید تبخیر می‌شوند و به همین دلیل دنباله‌ای از آن‌ها به وجود می‌آید و به آن‌ها ستاره‌های دنباله‌دار می‌گویند. همچنین ذره‌های سنگی آن‌ها به هنگام عبورشان پخش و پراکنده می‌شوند و در مسیر مدار زمین قرار می‌گیرند؛‌ زمانی که زمین به حرکت خود به دور خورشید ادامه می‌دهد با سرعت بالا به خرده سنگ‌های باقی‌مانده از ستاره‌های دنباله دار برخورد می‌کند.

وی افزود: سرعت حرکت زمین به دور خورشید ۳۰ کیلومتر بر ثانیه است و به همین دلیل برخورد با خرده سنگ‌های ستاره‌های دنباله دار یک شرایط زیبا را به نمایش می‌گذارد که از نیم ثانیه تا دو ثانیه ادامه دارد. وقتی زمین از مسیری که بیشترین خرده سنگ‌ها در آن وجود دارند عبور می‌کنند بارش شهابی به اوج خود می‌رسد. این بارش‌ها معمولا از ۱۶ آذر ماه تا ۲۴ آذر ماه وجود دارند. بارش‌های شهابی بدون نیاز به ابزار نجومی قابل رویت هستند و از آنجایی که در نقاط مختلف آسمان هستند بهتر است افراد با چشم غیر مسلح به آن‌ها نگاه کنند. توصیه می‌شود علاقه‌مندان به این بارش‌ها چنین فرآیندی را خارج از شهر مشاهده کنند.

او ادامه داد: رنگ شهاب‌ها بیانگر عناصر تشکیل‌دهنده سنگ‌های برخورد کننده با جو زمین هستند. بارش جوزایی امشب به دلیل گذر سیارک فایتون ۳۲۰۰ شکل گرفته است. بارشی هم در مرداد ماه وجود دارد که جزو بارش‌های پر شهاب به حساب می‌آید. هر کدام از شهاب‌ها از یک کانون بارش می‌آیند و نام بارش‌های شهابی بر اساس مبدا صورت فلکی هر شهاب انتخاب می‌شود. اکنون شهاب‌هایی که از مدار گذر کردند از صورت فلکی جوزا آمده‌اند و به همین دلیل بارش شهابی جوزایی نام دارند. به طور میانگین هر روز ۱۷ الی ۲۰ شهاب در آسمان قابل مشاهده است اما ما به مواردی اهمیت می‌دهیم که در یک ساعت می‌شود تعداد بسیاری از آن‌ها را مشاهده کنیم.

مهرجو گفت: سنگ‌هایی که به جو زمین برخورد می‌کنند اگر کوچک باشند می‌سوزند اما اگر بزرگ‌تر باشند خرد می‌شوند و در برخی موارد به سطح زمین می‌رسند. اگر سنگ‌های برخورد کننده به زمین بزرگ باشند می‌توانند آسیب‌های بسیار شدیدی به زمین برسانند.ساختار هر شهاب سنگ متفاوت است و معمولا از جنس آهنی، فلزی یا سنگی برخوردارند؛ این شهاب‌ها بسیار سنگین هستند و حالتی مات و کدری دارند. بهترین راه به هنگام پیدا کردن شهاب سنگ بردن آن به سازمان زمین شناسی است تا آزمایش ترکیبات آن صورت بگیرد. شهاب سنگ‌ها به ما کمک می‌کنند تا بفهمیم چه عناصری در شکل‌گیری منظومه شمسی نقش داشته‌اند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع بارش‌های شهابی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد امین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با احسان مهرجو، دکترای نجوم و ستاره شناسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها