اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت شکل ارائه کتاب‌ها در جایگاه بین‌المللی نشر ایران

مخاطبان خارجی چه واکنشی نسبت به آثار فرهنگی ایران دارند؟

علی زارعی نجفدری، دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان گفت: اگر بخواهیم وضعیت، قابلیت و حقیقت نشر ایران را بیان کنیم باید به نشر بین‌الملل نگاهی داشته باشیم؛ نشر بین‌الملل از منطقه و فرامنطقه تشکیل می‌شود. ایران از کشورهایی است که فرهنگ نشر را از بیش از دو هزار سال قبل در خود داشته است. با توجه به این قدمت ما موقعیت برجسته‌ای در حوزه نشر داریم.

زارعی نجفدری افزود: وضعیت نشر در ایران پس از ورود اسلام رشد کرد و این رشد با پیروزی جمهوری اسلامی ایران افزایش پیدا کرد؛‌ بر اساس آمار سازمان بین‌المللی نشر وضعیت ایران از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. نشر از دو نگاه محتوایی و قالب و شکل بررسی می‌شود.

او اظهار داشت: نشر ایران در حوزه قالب و شکل نشر در بین‌الملل جای پیشرفت دارد اما از نگاه محتوایی ایران خوشبختانه بسیار قدرتمند عمل کرده و همواره جایگاه والایی داشته است. تعامل بین نشر ایران و بین‌الملل از اتفاقاتی است که باید گسترش پیدا کند و پویاتر از قبل پیش برود.

وی ادامه داد: در بحث تعامل فرهنگی واژگان مهمی مانند تعاطی فرهنگی و تقابل فرهنگی وجود دارد؛ متاسفانه در حوزه نشر دنیا بین تقابل فرهنگی و تعاطی فرهنگی شفافیت وجود ندارد و همه این موارد را تعامل می‌داند. آن چه باعث رشد فرهنگ و نشر می‌شود تعاطی فرهنگی است.

زارعی نجفدری گفت: اگر ما بتوانیم تمرکز بیشتری بر تعاطی فرهنگی داشته باشیم می‌توانیم حوزه نشر را گسترش دهیم و پیشرفت بیشتری داشته باشیم. در حال حاضر استقبال مردم کشورهای خارجی از نشر ایرانی بسیار بالا است؛ به عنوان نمونه در نمایشگاه‌های فرانکفورت ما توانستیم شاهد استقبال بسیار اروپایی‌ها از غرفه ایرانی‌ها باشیم. مردم جهان تشنه فرهنگ پارسی هستند و بسیار برای آشنایی با آن مشتاق هستند.

وی افزود: نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب فرصت‌های بسیار خوبی برای ناشران است که می‌توانند در آن‌ها حضور پیدا کنند. نمایشگاه‌هایی مانند فرانکفورت و بولونیا از مهم‌ترین نمونه‌های حاضر در جمع نمایشگاه‌ها هستند. متاسفانه ما در بحث ترجمه ضعیف عمل می‌کنیم و ناشران ما نیاز دارند در این بخش علمی‌تر عمل کنند. همچنین شکل کتاب‌ها باید توسعه پیدا کنند چرا که محتوای بسیار خوبی داریم اما آن را در شکل خوبی ارائه نمی‌دهیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع جایگاه نشر ایران در جهان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار با علی زارعی نجفدری، دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

سفره نور با طعم عدالت درباره سبک زندگی سالم بیشتر بدانیم. در کنکاش 12 فروردین خواهیم دید: اهمیت الگوگیری از زندگانی حضرت خدیجه (س) در پیشرفت و درخشش بانوان شب نشینی نوروزی در یازدهمین روز سال جدید ملاقات ۶۰۰ عالم روحانی برای نوشتن یک کتاب! میهمانان سفره نور شب نشینی در شب دهم نوروز میهمانی از عرصه پزشکی گرد سفره نور قدردانی از خدمات اورژانس کشور در شب نشینی سفره نور به نور قرآن پربرکت می شود. اساتید عرصه شعر و سخن و بیان، میهمان شب نشینی می شوند. میهمانانی از دایره ادب و پژوهش سفره نور رنگین به روزی حلال نقش پررنگ بانوان در خدمت‌رسانی و روحیه‌بخشی به رزمندگان جنگ میهمان جمع سفره نور باشید خواننده رسمی ارکست سمفونی تهران به شب نشینی می آید اهمیت امید در زندگی انسان فرشی از عشق در نوروز امسال پهن می شود نقش امید در زندگی انسان خردمند زوج علمی مخترع  در شب نشینی دیدگاه مخاطبان شبکه جهانی جام جم در خصوص شعار سال شب نشینی با بوی قرآن و رمضان شب نشینی میزبان یکی از ارکان موج سوم شعر انقلاب و دفاع مقدس می شود گفتگوی شب نشینی با بازیگر قدیمی تلویزیون شب‌نشینی‌ در ایام نوروز در کنار شما است جام جم به استقبال ماه خدا می رود. ماه مبارک رمضان ویژه برنامه نسیم نوروزی، دو میهمان ویژه داشت. گفت‌وگو با اولین بانوی وزنه‌بردار ایرانی نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان کیفیت ساخت فیلم غریب از نگاه دختر شهید محمد بروجردی خاطره هادی عامل از وقتی که گشتی‌گیران ایرانی آمریکایی‌ها را در کشورشان شکست دادند شهیدی که تمام زندگی‌اش را شهیدانه گذراند عمارت مسعودیه تهران، میزبان گروه برنامه ساز شب نشینی پیام نوروزی مدیر شبکه جهانی جام جم ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده خدمات کنسولی و تسهیلات بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش برادر مشوق در موفقیت یک ورزشکار سفره رنگین نوروزی شبکه جهانی جام جم در نوروز 1402 شب‌نشینی‌ با موضوع ورزشی اجرا می‌شود گنجینه های ما - سری سوم، ویژه نوروز 1402 سال نو مبارک جام جم با نسیم نوروزی در سال تحویل به استقبال بهار1402 می رود. اهمیت فرهنگسازی در کاهش ظاهربینی میان مخاطبان در کنکاش خواهید دید: شب‌نشینی‌ میزبان یک کارگردان می‌شود کنترل چربی خون در آستانه ماه مبارک رمضان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها