اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

اهمیت شکل ارائه کتاب‌ها در جایگاه بین‌المللی نشر ایران

مخاطبان خارجی چه واکنشی نسبت به آثار فرهنگی ایران دارند؟

علی زارعی نجفدری، دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان گفت: اگر بخواهیم وضعیت، قابلیت و حقیقت نشر ایران را بیان کنیم باید به نشر بین‌الملل نگاهی داشته باشیم؛ نشر بین‌الملل از منطقه و فرامنطقه تشکیل می‌شود. ایران از کشورهایی است که فرهنگ نشر را از بیش از دو هزار سال قبل در خود داشته است. با توجه به این قدمت ما موقعیت برجسته‌ای در حوزه نشر داریم.

زارعی نجفدری افزود: وضعیت نشر در ایران پس از ورود اسلام رشد کرد و این رشد با پیروزی جمهوری اسلامی ایران افزایش پیدا کرد؛‌ بر اساس آمار سازمان بین‌المللی نشر وضعیت ایران از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. نشر از دو نگاه محتوایی و قالب و شکل بررسی می‌شود.

او اظهار داشت: نشر ایران در حوزه قالب و شکل نشر در بین‌الملل جای پیشرفت دارد اما از نگاه محتوایی ایران خوشبختانه بسیار قدرتمند عمل کرده و همواره جایگاه والایی داشته است. تعامل بین نشر ایران و بین‌الملل از اتفاقاتی است که باید گسترش پیدا کند و پویاتر از قبل پیش برود.

وی ادامه داد: در بحث تعامل فرهنگی واژگان مهمی مانند تعاطی فرهنگی و تقابل فرهنگی وجود دارد؛ متاسفانه در حوزه نشر دنیا بین تقابل فرهنگی و تعاطی فرهنگی شفافیت وجود ندارد و همه این موارد را تعامل می‌داند. آن چه باعث رشد فرهنگ و نشر می‌شود تعاطی فرهنگی است.

زارعی نجفدری گفت: اگر ما بتوانیم تمرکز بیشتری بر تعاطی فرهنگی داشته باشیم می‌توانیم حوزه نشر را گسترش دهیم و پیشرفت بیشتری داشته باشیم. در حال حاضر استقبال مردم کشورهای خارجی از نشر ایرانی بسیار بالا است؛ به عنوان نمونه در نمایشگاه‌های فرانکفورت ما توانستیم شاهد استقبال بسیار اروپایی‌ها از غرفه ایرانی‌ها باشیم. مردم جهان تشنه فرهنگ پارسی هستند و بسیار برای آشنایی با آن مشتاق هستند.

وی افزود: نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب فرصت‌های بسیار خوبی برای ناشران است که می‌توانند در آن‌ها حضور پیدا کنند. نمایشگاه‌هایی مانند فرانکفورت و بولونیا از مهم‌ترین نمونه‌های حاضر در جمع نمایشگاه‌ها هستند. متاسفانه ما در بحث ترجمه ضعیف عمل می‌کنیم و ناشران ما نیاز دارند در این بخش علمی‌تر عمل کنند. همچنین شکل کتاب‌ها باید توسعه پیدا کنند چرا که محتوای بسیار خوبی داریم اما آن را در شکل خوبی ارائه نمی‌دهیم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع جایگاه نشر ایران در جهان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ آلاء خامه‌یار با علی زارعی نجفدری، دبیرکل اتحادیه جهانی ناشران مسلمان به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها