اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تفاوت جوامع پویا و ایستا چیست؟

ویژگی‌ جوامع پویا موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

 علیرضا شریفی، کارشناس جامعه شناسی گفت: جامعه ایستا و پویا از ابتدایی‌ترینرمباحث جامعه‌شناسی است؛ جامعه ایستا و پویا به طور مطلق وجود ندارند و جوامع ایستا رگه‌هایی از پویایی را در خود دارند و برعکس آن نیز وجود دارد.از مهمترین ویژگی‌های بارز جامعه پویا مسئله باز بودن یک جامعه از نظر تحرک اجتماعی است؛ در جامعه پویا نیز طبقه‌بندی، قشربندی و لایه‌بندی پویا وجود دارد. در یک جامعه پویا امکان این که افراد بتوانند از لایه‌های زیرین اجتماعی خود را بالا بکشند و در لایه‌های بالاتر قرار بگیرند وجود دارد.

شریفی ادامه داد: در این جوامع امکاناتی فراهم شده که افراد می‌تواند با برقراری ارتباط، تلاش، تحصیل و پیشرفت از آن‌ها استفاده کنند و در لایه‌های بالاتر اجتماعی قرار بگیرند. به عبارت ساده در جامعه ایستا و پویا دو پایگاه وجود دارد؛ در جامعه ایستا جایگاه‌ اجتماعی یک انسان پیش از تولد تعیین شده است و امکان تغییر آن در طول زندگی تقریبا غیر ممکن است. در مقابل جامعه پویا تلاش افراد برای پیشرفت آن‌ها را به نتیجه می‌رساند.

وی افزود: تحرک اجتماعی و امکان رشد و پیشرفت در زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در جوامع پویا بسیار فراهم است. معمولا جوامع پویا به طور مداوم در حال تغییر هستند و به صورت آهسته و پیوسته به سمت پیشرفت حرکت می‌کند.

او اظهار داشت: از دیگر ویژگی‌های جوامع پویا، چرخش نخبگان است. این یعنی بر خلاف جوامع ایستا که گروه معدودی از افراد مدیریت کلان را بر عهده می‌گیرند و بین یکدیگر تقسیم می‌کنند، در جوامع پویا تمامی افراد جامعه می‌توانند به پست‌های بالای مدیریتی کشور برسند و در جامعه تاثیر گذار باشند.

شریفی گفت: جوامع پویا بر خلاف جوامع ایستا جوانگرا هستند؛ جوان‌ها در جوامع پویا می‌توانند از تجربه گذشتگان خود استفاده کنند و در جامعه تاثیر بگذارند. تصمیم‌گیری‌های کلان در جوامع پویا به صورت عادلانه بین کل مردم پخش شده و مردم می‌توانند در سرنوشت آینده کشور خود تاثیرگذار باشند.

او اظهار کرد: مطالعات نشان داده که در بسیار نقاط دنیا حاکمیت‌ها برای حفظ قدرت‌های خود به سمت تشکیل جوامع ایستایی تمایل دارند اما وقتی عمده افراد یک جامعه بخواهند به حالت پویا زندگی کنند حاکمیت‌ها نمی‌توانند جلوی آن‌ها را بگیرند. وقتی پویایی یک جامعه به قانون اساسی تبدیل می‌شود، حرکت آن جامعه به سمت پویایی سریع‌تر می‌شود.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعویژگی‌ جوامع پویا بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و سارا شاکری باعلیرضا شریفی، کارشناس جامعه شناسی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها