اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تفاوت شایعات با اخبار جعلی چیست؟

سواد رسانه‌ای موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

لیلا وصالی، کارشناس سواد رسانه‌ای در برنامه صبح پارسی گفت: برای داشتن سواد رسانه‌ای صحیح باید از شش نکته مهم مطلع باشیم؛ اول آنکه رسانه‌ها هیچکدام بی‌طرف نیستند و به همین دلیل اخبار منتشر شده از تمام رسانه‌ها با جهت‌گیری خاص آن‌ها صورت می‌گیرد. آنچه به ما در تشخیص مسیر هر رسانه کمک می‌کند شناخت منافع اقتصادی آن‌ها است.

 رسانه‌های خصوصی و عمومی هر دو توسط یک منبعی از لحاظ مالی تامین می‌شوند در نتیجه شناخت مرکز یا فرد تامین کننده به این رسانه‌ها نیز می‌تواند در شناخت خط فکری رسانه کمک کننده باشد.

وی افزود: برای تشخیص اعتبار پیام‌های فضای مجازی نیز باید آن‌ها را از نظر تخصصی و خبرگزاری مورد بررسی قرار دهیم؛ اعتبار تخصصی یعنی آنکه فرد منتشر کننده خبر در حوزه مربوطه تخصص داشته باشد و با تجربه در این زمینه اظهار نظر کند. بر این اساس اظهار نظر در حوزه‌ای که تخصصی در آن‌ها نداریم به معنای موثق نبودن و غیر حرفه‌ای بودن خبر است.

او ادامه داد: معمولا اخبار فضای مجازی توسط افراد معروف صورت می‌گیرد تا مردم تحت تاثیر اعتبار اجتماعی آن‌ها قرار بگیرند اما افراد باید در این شرایط چند نکته را در نظر بگیرند؛ برای مثال در ابتدا باید به این نکته پی ببریم که آیا  فرد مورد نظر وجود خارجی دارد و آیا واقعا چنین اظهار نظری داشته است یا همه این‌ها ساختگی هستند. پی بردن به حقیقت این کار با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت ممکن است. اخبار موثق توسط خبرگزاری‌های قابل اعتماد یا صفحه رسمی فرد مورد نظر مورد تایید هستند.

وصالی گفت: نکته مهم دیگر بررسی تفاوت بین شایعات و اخبار جعلی هستند؛ شایعات همواره از ابهامات سرچشمه می‌گیرند و معمولا به دلیل کمبود اطلاعات به وجود می‌آیند. در مقابل اخبار جعلی به صورت عامدانه درست شده‌اند.

وی اظهار داشت:‌ شایعات نشانه‌های قابل تشخیصی مانند ادبیات عامیانه و غلط املایی دارند اما اخبار جعلی اهداف خاصی دارند که منابع واقعی و ناشناس دارند. اگر خبری واقعیت داشته باشد حتما منبع درستی دارد در نتیجه هر زمان یک خبرگزاری یک منبع را به صورت ناشناس بنامد، آن خبر به احتمال بسیار زیاد منبع موثقی ندارد چرا که خبرگزاری‌ها همواره سعی دارند حرف خود را ثابت کنند و به همین دلیل هر موقع که بتوانند منبع اصلی خود را ذکر می‌کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعسواد رسانه‌ای بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و سارا شاکری بالیلا وصالی، کارشناس سواد رسانه‌ای به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها