اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تفاوت شایعات با اخبار جعلی چیست؟

سواد رسانه‌ای موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود.

لیلا وصالی، کارشناس سواد رسانه‌ای در برنامه صبح پارسی گفت: برای داشتن سواد رسانه‌ای صحیح باید از شش نکته مهم مطلع باشیم؛ اول آنکه رسانه‌ها هیچکدام بی‌طرف نیستند و به همین دلیل اخبار منتشر شده از تمام رسانه‌ها با جهت‌گیری خاص آن‌ها صورت می‌گیرد. آنچه به ما در تشخیص مسیر هر رسانه کمک می‌کند شناخت منافع اقتصادی آن‌ها است.

 رسانه‌های خصوصی و عمومی هر دو توسط یک منبعی از لحاظ مالی تامین می‌شوند در نتیجه شناخت مرکز یا فرد تامین کننده به این رسانه‌ها نیز می‌تواند در شناخت خط فکری رسانه کمک کننده باشد.

وی افزود: برای تشخیص اعتبار پیام‌های فضای مجازی نیز باید آن‌ها را از نظر تخصصی و خبرگزاری مورد بررسی قرار دهیم؛ اعتبار تخصصی یعنی آنکه فرد منتشر کننده خبر در حوزه مربوطه تخصص داشته باشد و با تجربه در این زمینه اظهار نظر کند. بر این اساس اظهار نظر در حوزه‌ای که تخصصی در آن‌ها نداریم به معنای موثق نبودن و غیر حرفه‌ای بودن خبر است.

او ادامه داد: معمولا اخبار فضای مجازی توسط افراد معروف صورت می‌گیرد تا مردم تحت تاثیر اعتبار اجتماعی آن‌ها قرار بگیرند اما افراد باید در این شرایط چند نکته را در نظر بگیرند؛ برای مثال در ابتدا باید به این نکته پی ببریم که آیا  فرد مورد نظر وجود خارجی دارد و آیا واقعا چنین اظهار نظری داشته است یا همه این‌ها ساختگی هستند. پی بردن به حقیقت این کار با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت ممکن است. اخبار موثق توسط خبرگزاری‌های قابل اعتماد یا صفحه رسمی فرد مورد نظر مورد تایید هستند.

وصالی گفت: نکته مهم دیگر بررسی تفاوت بین شایعات و اخبار جعلی هستند؛ شایعات همواره از ابهامات سرچشمه می‌گیرند و معمولا به دلیل کمبود اطلاعات به وجود می‌آیند. در مقابل اخبار جعلی به صورت عامدانه درست شده‌اند.

وی اظهار داشت:‌ شایعات نشانه‌های قابل تشخیصی مانند ادبیات عامیانه و غلط املایی دارند اما اخبار جعلی اهداف خاصی دارند که منابع واقعی و ناشناس دارند. اگر خبری واقعیت داشته باشد حتما منبع درستی دارد در نتیجه هر زمان یک خبرگزاری یک منبع را به صورت ناشناس بنامد، آن خبر به احتمال بسیار زیاد منبع موثقی ندارد چرا که خبرگزاری‌ها همواره سعی دارند حرف خود را ثابت کنند و به همین دلیل هر موقع که بتوانند منبع اصلی خود را ذکر می‌کنند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوعسواد رسانه‌ای بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و سارا شاکری بالیلا وصالی، کارشناس سواد رسانه‌ای به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها