اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کدام رفتارهای کودکان پرخاشگری تلقی می‌شوند؟

از اهمیت درک رفتار کودکان توسط والدین نباید غافل شد

مهناز عسکریان، دکترای روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: بسیاری از اوقات ما از اصطلاحاتی برای توصیف رفتار فرزندانمان استفاده می‌کنیم که از بار معنایی درستی برخوردار نیستند؛ برای مثال جرأت داشتن یک کودک ارتباطی با پرخاشگری ندارد و اگر کودکی به دلیل گرفته شدن اسباب‌بازی‌اش ناراحت می‌شود و این ناراحتی را بروز می‌دهد به خاطر آن است که جسارت و جرأت دفاع کردن از حق خودش را دارد اما متاسفانه عموم والدین آن را به پرخاشگری ارتباط می‌دهند.

 پرخاشگری رفتاری است که ریشه در خشم دارد که می‌تواند به دلیل تعارض دیدگاه کودک با والدین به وجود بیاید. پرخاشگری تنها به مواردی گفته می‌شود که هدف کودک از ابراز آن آسیب رساندن به دیگران باشد. رفتارهایی مانند ضربه زدن، گاز گرفتن، توهین کردن و استفاده از الفاظ رکیک از نشانه‌های پرخاشگری هستند چرا که به فرد مقابل آسیب می‌رسانند. زمانی که نیت کودکان برای انجام رفتارش نادرست باشد و بخواهد به دیگران آسیب برساند آن عمل پرخاشگری است اما اگر کودکی در اتاق خود را محکم ببندد و دست یک مادر لای در گیر کند این به معنای پرخاشگری نیست چرا که آسیب وارد شده ناخواسته بوده است.

وی افزود: مشکل آن است که بسیاری از افراد تمامی رفتارهای کودک را به یک چشم می‌بینند و واکنشی یکسان به آن‌ها دارند؛ چنین رفتاری باعث می‌شود چالش‌هایی برای شخصیت فرزندان شکل بگیرد. اولین گام برای والدین آن است که ماهیت رفتار فرزند خود را درک کنند تا بتوانند واکنش صحیحی به آن داشته باشند. پرخاشگری انواع مختلفی دارد. برای مثال برخی از کودکان برای رسیدن به اهداف خود پرخاشگری می‌کنند که به آن پرخاشگری وسیله‌ای می‌گویند. در کنار آن پرخاشگری آسیب‌زننده، مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

او اظهار داشت: اگر یک کودک رفتارهای پرخاشگرانه دارد باید ابتدا ریشه‌های آن را بشناسیم؛ در بسیاری از موارد پرخاشگری‌ها به دلیل رفتار ارثی، شرایط هورمونی و یا ضعف جسمانی است. در کنار آن مواردی وجود دارند که علت پرخاشگری به عدم مدیریت خشم است. برخی از پرخاشگری‌ها نیز منطقی هستند و والدین باید آن‌ها را در نظر بگیرند؛ برای مثال اگر کودکی احساس دریافت محبت کمتر از خانواده را پس از تولد فرزندی دیگر حس کند، می‌تواند پرخاشگر شود و خانواده‌اش باید این موضوع را درک کنند.

او در پایان گفت: اگر ریشه پرخاشگری فرزند به نحوه فرزندپروری ما مربوط باشد ما مقصر هستیم؛ ما باید بدانیم که چه قوانینی را برای فرزندان اعمال بکنیم به گونه‌ای که این مسئله غیرمنطقی نباشد و به رفتارهای فرزند آسیب نزند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پرخاشگری کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مهناز عسکریان، دکترای روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها