اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کدام رفتارهای کودکان پرخاشگری تلقی می‌شوند؟

از اهمیت درک رفتار کودکان توسط والدین نباید غافل شد

مهناز عسکریان، دکترای روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: بسیاری از اوقات ما از اصطلاحاتی برای توصیف رفتار فرزندانمان استفاده می‌کنیم که از بار معنایی درستی برخوردار نیستند؛ برای مثال جرأت داشتن یک کودک ارتباطی با پرخاشگری ندارد و اگر کودکی به دلیل گرفته شدن اسباب‌بازی‌اش ناراحت می‌شود و این ناراحتی را بروز می‌دهد به خاطر آن است که جسارت و جرأت دفاع کردن از حق خودش را دارد اما متاسفانه عموم والدین آن را به پرخاشگری ارتباط می‌دهند.

 پرخاشگری رفتاری است که ریشه در خشم دارد که می‌تواند به دلیل تعارض دیدگاه کودک با والدین به وجود بیاید. پرخاشگری تنها به مواردی گفته می‌شود که هدف کودک از ابراز آن آسیب رساندن به دیگران باشد. رفتارهایی مانند ضربه زدن، گاز گرفتن، توهین کردن و استفاده از الفاظ رکیک از نشانه‌های پرخاشگری هستند چرا که به فرد مقابل آسیب می‌رسانند. زمانی که نیت کودکان برای انجام رفتارش نادرست باشد و بخواهد به دیگران آسیب برساند آن عمل پرخاشگری است اما اگر کودکی در اتاق خود را محکم ببندد و دست یک مادر لای در گیر کند این به معنای پرخاشگری نیست چرا که آسیب وارد شده ناخواسته بوده است.

وی افزود: مشکل آن است که بسیاری از افراد تمامی رفتارهای کودک را به یک چشم می‌بینند و واکنشی یکسان به آن‌ها دارند؛ چنین رفتاری باعث می‌شود چالش‌هایی برای شخصیت فرزندان شکل بگیرد. اولین گام برای والدین آن است که ماهیت رفتار فرزند خود را درک کنند تا بتوانند واکنش صحیحی به آن داشته باشند. پرخاشگری انواع مختلفی دارد. برای مثال برخی از کودکان برای رسیدن به اهداف خود پرخاشگری می‌کنند که به آن پرخاشگری وسیله‌ای می‌گویند. در کنار آن پرخاشگری آسیب‌زننده، مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

او اظهار داشت: اگر یک کودک رفتارهای پرخاشگرانه دارد باید ابتدا ریشه‌های آن را بشناسیم؛ در بسیاری از موارد پرخاشگری‌ها به دلیل رفتار ارثی، شرایط هورمونی و یا ضعف جسمانی است. در کنار آن مواردی وجود دارند که علت پرخاشگری به عدم مدیریت خشم است. برخی از پرخاشگری‌ها نیز منطقی هستند و والدین باید آن‌ها را در نظر بگیرند؛ برای مثال اگر کودکی احساس دریافت محبت کمتر از خانواده را پس از تولد فرزندی دیگر حس کند، می‌تواند پرخاشگر شود و خانواده‌اش باید این موضوع را درک کنند.

او در پایان گفت: اگر ریشه پرخاشگری فرزند به نحوه فرزندپروری ما مربوط باشد ما مقصر هستیم؛ ما باید بدانیم که چه قوانینی را برای فرزندان اعمال بکنیم به گونه‌ای که این مسئله غیرمنطقی نباشد و به رفتارهای فرزند آسیب نزند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پرخاشگری کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مهناز عسکریان، دکترای روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

رحلت حضرت امام خمینی (ره) را تسلیت می گوییم . کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز خانه مهر در قاب جام جم هنرمندی از خطه بلوچ در خانه مهر فراخوان مسابقه کتاب و کتابخوانی در خانه مهر می بینید. کارشناس مشاور گفت:

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها