اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

کدام رفتارهای کودکان پرخاشگری تلقی می‌شوند؟

از اهمیت درک رفتار کودکان توسط والدین نباید غافل شد

مهناز عسکریان، دکترای روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: بسیاری از اوقات ما از اصطلاحاتی برای توصیف رفتار فرزندانمان استفاده می‌کنیم که از بار معنایی درستی برخوردار نیستند؛ برای مثال جرأت داشتن یک کودک ارتباطی با پرخاشگری ندارد و اگر کودکی به دلیل گرفته شدن اسباب‌بازی‌اش ناراحت می‌شود و این ناراحتی را بروز می‌دهد به خاطر آن است که جسارت و جرأت دفاع کردن از حق خودش را دارد اما متاسفانه عموم والدین آن را به پرخاشگری ارتباط می‌دهند.

 پرخاشگری رفتاری است که ریشه در خشم دارد که می‌تواند به دلیل تعارض دیدگاه کودک با والدین به وجود بیاید. پرخاشگری تنها به مواردی گفته می‌شود که هدف کودک از ابراز آن آسیب رساندن به دیگران باشد. رفتارهایی مانند ضربه زدن، گاز گرفتن، توهین کردن و استفاده از الفاظ رکیک از نشانه‌های پرخاشگری هستند چرا که به فرد مقابل آسیب می‌رسانند. زمانی که نیت کودکان برای انجام رفتارش نادرست باشد و بخواهد به دیگران آسیب برساند آن عمل پرخاشگری است اما اگر کودکی در اتاق خود را محکم ببندد و دست یک مادر لای در گیر کند این به معنای پرخاشگری نیست چرا که آسیب وارد شده ناخواسته بوده است.

وی افزود: مشکل آن است که بسیاری از افراد تمامی رفتارهای کودک را به یک چشم می‌بینند و واکنشی یکسان به آن‌ها دارند؛ چنین رفتاری باعث می‌شود چالش‌هایی برای شخصیت فرزندان شکل بگیرد. اولین گام برای والدین آن است که ماهیت رفتار فرزند خود را درک کنند تا بتوانند واکنش صحیحی به آن داشته باشند. پرخاشگری انواع مختلفی دارد. برای مثال برخی از کودکان برای رسیدن به اهداف خود پرخاشگری می‌کنند که به آن پرخاشگری وسیله‌ای می‌گویند. در کنار آن پرخاشگری آسیب‌زننده، مستقیم و غیر مستقیم وجود دارد.

او اظهار داشت: اگر یک کودک رفتارهای پرخاشگرانه دارد باید ابتدا ریشه‌های آن را بشناسیم؛ در بسیاری از موارد پرخاشگری‌ها به دلیل رفتار ارثی، شرایط هورمونی و یا ضعف جسمانی است. در کنار آن مواردی وجود دارند که علت پرخاشگری به عدم مدیریت خشم است. برخی از پرخاشگری‌ها نیز منطقی هستند و والدین باید آن‌ها را در نظر بگیرند؛ برای مثال اگر کودکی احساس دریافت محبت کمتر از خانواده را پس از تولد فرزندی دیگر حس کند، می‌تواند پرخاشگر شود و خانواده‌اش باید این موضوع را درک کنند.

او در پایان گفت: اگر ریشه پرخاشگری فرزند به نحوه فرزندپروری ما مربوط باشد ما مقصر هستیم؛ ما باید بدانیم که چه قوانینی را برای فرزندان اعمال بکنیم به گونه‌ای که این مسئله غیرمنطقی نباشد و به رفتارهای فرزند آسیب نزند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پرخاشگری کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با مهناز عسکریان، دکترای روانشناسی و عضو هیئت علمی دانشگاه به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها