اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

سند تک ­برگ ملک و ممنوعیت ارائه­ ی خدمات به اسناد دفترچه ­ای قدیمی

عبدالحمید مرادی (مدیر کل املاک این سازمان) در برنامه مشاور به تشریح وظایف سازمان ثبت اسناد و املاک کشور پرداخت

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، نهادی دولتی، زیرمجموعه­ ی قوه ­ی قضائیه است که وظایف پنج­گانه ­ی "ثبت املاک"، "ثبت و اجرای اسناد رسمی"، "ثبت شرکت­ها"، "امور ثبتی مربوط به مالکیت معنوی" و "دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق" را بر عهده دارد؛ نهادی که به تعبیر "عبدالحمید مرادی" (مدیر کل املاک این سازمان)، همه­ ی شهروندان ایران، از تولد تا مرگ با آن سر و کار دارند. "مرادی" که به­ عنوان کارشناس، مهمان برنامه ­ی "مشاور" شبکه جام جم بود؛ سخنان خود را با بیان این کلیات آغاز کرد و در ادامه توضیح داد که "اداره­ ی کل املاک" و "اداره کل کاداستر" در جایگاه دو نهاد زیرمجموعه­ ی "معاونت املاک"،  مسئول تعیین حدود و هویت املاک کشور هستند. وی همچنین گفت:

"آنچه هویت ملک را تعیین و تأیید می ­کند؛ اطلاعاتی ­است که علاوه بر هویت مالک، به­ عنوان مشخصات ملک در سند رسمی قید می­ شود؛ مشخصاتی مانند پلاک اصلی و فرعی، بخش، مساحت، حقوق ارتفاقی، منافع و شروط معاملات، محدودیت­ ها، رهن، واگذاری منافع و آیتم­ هایی از این دست که به صورت توضیحی در سند قید می ­شود."

مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک ، وجود سند تک­برگ را برای صیانت از اموال غیرمنقول ضروری دانست و به خریداران ملک توصیه کرد که هنگام انتقال مالکیت، حتمأ سند تک ­برگ را مطالبه کنند. او همچنین توضیح داد؛ با آن­که برابر قانون، ادارات املاک و دفاتر اسناد رسمی از ارائه­ ی خدمات به اسناد دفترچه­ ای قدیمی منع شده­ اند؛ بر پایه­ ی تبصره­ ی تمدیدی مربوط به دوران همه ­گیری کرونا، ارائه­ ی خدمات به این اسناد تا اطلاع ثانوی منع قانونی ندارد و صدور سند تک­برگ با درخواست مالک در ادارات املاک یا هنگام انتقال مالکیت در دفترخانه ­های اسناد رسمی انجام می­شود.

مهمان برنامه در پاسخ به پرسش یکی از مخاطبان ایرانی مقیم آلمان گفت: در حال رایزنی با وزارت امورخارجه هستیم؛ برای این که بتوانیم در آینده بخشی از این خدمات را در کنسولگری­ ها نیز ارائه بدهیم؛ اما در حال حاضر صدور اسنادی که نیاز به تشریفات قانونی دارد؛ تنها در داخل کشور انجام م ی­شود و کنسولگری­ ها برابر اختیار قانونی، تنها اجازه­ ی صدور اسنادی مانند وکالت­نامه، اقرارنامه و موارد مشابه را دارند. به این ترتیب، انتقال اسناد ملکی برای ایرانیان مقیم خارج کشور، توسط وکیل قانونی آن­ها در داخل کشور انجام می ­شود. می ­دانید که نقل و انتقال مالکیت به سه صورت "ارادی"، "قهری" (ارث) و با "حکم مرجع قضایی" انجام می ­شود. ما مجری و ضابط قانون هستیم و اقدام در خصوص هر نوع اختلافی منوط به حکم دادگاه است.       

مرادی با معرفی "سامانه­ ی سازمان ثبت اسناد و املاک"، از این سامانه به­ عنوان بستر مناسبی برای ارائه­ ی خدمات غیرحضوری یاد کرد و توضیح داد که بر این بستر خدماتی چون "ثبت درخواست صدور سند مالکیت"، "تصدیق اسناد مالکیت"، "استعلام ممنوع ­الخروجی"، "ثبت شرکت و مؤسسه"، "درخواست کد فراگیر" و "ثبت اختراع، طرح صنعتی و علامت تجاری" به ­آسانی و بدون نیاز به مراجعه­ ی حضوری به شهروندان ارائه می­ شود.       

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها