اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش محیط در پرورش خلاقیت کودکان

ذهن کودکان را برای دنیای آینده‌ آماده کنیم

پرورش خلاقیت کودکان موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود. دکترشیما عمیدی، مدرس خلاقیت و دکترای دانشگاه تهران گفت: ما اکنون در عصری زندگی می‌کنیم که ویژگی رشد پر سرعتی دارد و باید فرزندان را برای مشاغلی آماده کنیم که هنوز به وجود نیامده‌اند؛ برای این کار باید شیوه درست فکر کردن را به فرزندان خود بیاموزیم. رسیدن به خلاقیت در واقع بیان ایده‌های نو و بکر است که باید شکل بگیرند. برای این کار کودکان باید امنیت روانی و آزادی داشته باشند. همچنین آن‌ها نباید در روال عادی زندگی باشند و همواره باید بتوانند در رابطه با چالش‌ها فکر کنند. دکتر عمیدی ادامه داد: محیط در ابعاد شخصیتی فرزند بسیار تاثیر می‌گذارد؛ فضا باید به گونه‌ای باشد که ابعاد مختلف شخصیتی بتوانند رشد کنند. ما باید بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم که انواع شیوه‌های یادگیری در اختیار کودک قرار گیرند تا آن کودک بتواند شیوه یادگیری مورد نظر خود را انتخاب کند.

وی افزود: ما نباید ساختار آماده فراهم کنیم و کودک را مجبور به حرکت در آن بکنیم. اگر می‌خواهیم کودک رشد خلاقیتی داشته باشد باید صرفا چالش‌هایی را ایجاد کنیم و در انتظار ایده‌های نو از سمت کودکان داشته باشیم. به این صورت ما کودکان را برای دنیای آینده آماده می‌کنیم که چیزی در آن مشخص نیست. مهارت‌های کلیدی مهمی مانند همکاری، تفکر انتقادی و خلاقیت مواردی هستند که در کنار هم می‌توانند ذهن کودکان را پرورش دهند و آن‌ها را برای آینده آماده کنیم.

او گفت: شیوه‌های آموزشی در کنار ابزار درست می‌توانند بیشترین تاثیر را در پرورش و شکوفایی کودکان داشته باشند اما یک استاد و معلم خلاق می‌تواند بدون ابزار نیز آن‌ها را در مسیر درست قرار دهد. اگر ما بحث خلاقیت را در طراحی محیط، فعالیت‌ها و شرایط در نظر بگیریم می‌توانیم تاثیر بسیاری بر تفکر کودکان بگذاریم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پرورش خلاقیت کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با شیما عمیدی، مدرس خلاقیت و دکترای دانشگاه تهران دانشگاه به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

یلدا و یک دقیقه مهربانی بیشتر سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها