اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش محیط در پرورش خلاقیت کودکان

ذهن کودکان را برای دنیای آینده‌ آماده کنیم

پرورش خلاقیت کودکان موضوع برنامه امروز صبح پارسی بود. دکترشیما عمیدی، مدرس خلاقیت و دکترای دانشگاه تهران گفت: ما اکنون در عصری زندگی می‌کنیم که ویژگی رشد پر سرعتی دارد و باید فرزندان را برای مشاغلی آماده کنیم که هنوز به وجود نیامده‌اند؛ برای این کار باید شیوه درست فکر کردن را به فرزندان خود بیاموزیم. رسیدن به خلاقیت در واقع بیان ایده‌های نو و بکر است که باید شکل بگیرند. برای این کار کودکان باید امنیت روانی و آزادی داشته باشند. همچنین آن‌ها نباید در روال عادی زندگی باشند و همواره باید بتوانند در رابطه با چالش‌ها فکر کنند. دکتر عمیدی ادامه داد: محیط در ابعاد شخصیتی فرزند بسیار تاثیر می‌گذارد؛ فضا باید به گونه‌ای باشد که ابعاد مختلف شخصیتی بتوانند رشد کنند. ما باید بتوانیم محیطی را ایجاد کنیم که انواع شیوه‌های یادگیری در اختیار کودک قرار گیرند تا آن کودک بتواند شیوه یادگیری مورد نظر خود را انتخاب کند.

وی افزود: ما نباید ساختار آماده فراهم کنیم و کودک را مجبور به حرکت در آن بکنیم. اگر می‌خواهیم کودک رشد خلاقیتی داشته باشد باید صرفا چالش‌هایی را ایجاد کنیم و در انتظار ایده‌های نو از سمت کودکان داشته باشیم. به این صورت ما کودکان را برای دنیای آینده آماده می‌کنیم که چیزی در آن مشخص نیست. مهارت‌های کلیدی مهمی مانند همکاری، تفکر انتقادی و خلاقیت مواردی هستند که در کنار هم می‌توانند ذهن کودکان را پرورش دهند و آن‌ها را برای آینده آماده کنیم.

او گفت: شیوه‌های آموزشی در کنار ابزار درست می‌توانند بیشترین تاثیر را در پرورش و شکوفایی کودکان داشته باشند اما یک استاد و معلم خلاق می‌تواند بدون ابزار نیز آن‌ها را در مسیر درست قرار دهد. اگر ما بحث خلاقیت را در طراحی محیط، فعالیت‌ها و شرایط در نظر بگیریم می‌توانیم تاثیر بسیاری بر تفکر کودکان بگذاریم.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع پرورش خلاقیت کودکان بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و آلاء خامه‌یار با شیما عمیدی، مدرس خلاقیت و دکترای دانشگاه تهران دانشگاه به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم عید سعید قربان مبارک برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت توصیف شهید امیرعبداللهیان از زبان دیپلمات باسابقه کشور قاضی زاده هاشمی: آقای رییسی، با شکستن خط قرمزها، اعتماد را به مردم بازگرداند. خداحافظ رئیس!!!! ویژه برنامه شهادت رییس جمهور و همراهان در سانحه هوایی از شبکه جام جم شهادت آیت الله رئیسی و همراهان ایشان را تسلیت می گوییم . فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد.

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها