اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی تفاوت شب چله و یلدا در فرهنگ ایرانیان

معنای یلدا چیست و چگونه در آیین ایرانی شکل گرفته است؟

حمیدرضا طاهری، کارشناس ادبی گفت: ادبیات فارسی پهنه گسترده‌ای در زمینه مفاهیم مختلف دارد و یلدا یکی از مفاهیمی است که از دیرباز مورد توجه شاعران و نویسندگان ایرانی بوده است. متاسفانه هرچه از گذشته به سمت شاعران و نویسندگان معاصر حرکت می‌کنیم کمتر اثر یلدا را در آثار می‌بینیم. یلدا در شاهنامه به عنوان شب اورمزد یاد شده است. 

طاهری ادامه داد: یلدا ریشه‌ای معنایی در تولد و ولادت دارد و از زبان سریانی وارد زبان فارسی شده است؛ از آنجایی که آن دوران با تولد حضرت مسیح همزمانی داشت این واژه مصداق پیدا کرد. از طرف دیگر بر اساس مدارک و لوح‌های پیدا شده ایرانیان از ۱۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح آیین مهر دوستی و میتراییسم را داشته‌اند و به آن اهمیت ویژه‌ای می‌دادند. شاعران و نویسندگان بسیار از این مضمون استفاده کرده‌اند و در آثار خود به آن پرداختند. 

او اظهار داشت: با تغییر سبک ادبی از دوره باستان به دوره‌های جدید مفاهیم شب یلدا برخی زمینه‌های این آیین کمی ضعیف‌تر شده‌اند اما آنچه در ادبیات فارسی گذشته تا به امروز وجود داشته طولانی بودن و جشن مهرورزی و مهردوستی در این شب است.

وی افزود: در اساطیر ایران هرچیزی نیمه‌ای کاملا تاریک دارد که اهریمنی است و نیمه‌ای روشن دارد که کاملا ماهیت پاکی دارد. شب نیز در نیمه تاریک قرار می‌گیرد و از آنجایی که شب یلدا با انقلاب زمستانی همراه می‌شود، ایرانیان این شب را همواره بزرگ شمرده‌اند چرا که از فردای شب یلدا خورشید بر تاریکی پیروز می‌شود و روزها طولانی‌تر می‌شوند. این‌ها نشان می‌دهد ایرانیان از ابتدا به معنویت‌ها اهمیت می‌دادند و آن‌ها را بزرگ می‌شماردند.

طاهری گفت: آنچه از یلدا و مضامین یلدایی در ادبیات فارسی داریم در دو سه منظر در ادبیات کلاسیک مطرح شده است که تمرکز بر طولانی بودن شب، دوری از یار و همچنین تاریکی آن دارد. تفاوتی بین شب یلدا و چله وجود ندارد و تمامی بحث آن صرفا بر اساس نامگذاری است. ما در آیینمان چله بزرگ و کوچک داریم؛ شب یلدا آغاز شروع چله بزرگ است و به همین دلیل شب چله نامگذاری شده‌ است. همچنین به دلیل گره خوردگی این شب در آیین ایرانیان با تولد حضرت مسیح، این شب نام یلدا را به خود گرفته است.
 
برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع شب یلدا بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و سارا شاکری با حمیدرضا طاهری، کارشناس ادبی به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها