اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی اصول و راه‌های افزایش کیفیت ارتباطات با دیگران

کارشناس خانواده: باید در ارتباطاتمان با دیگران، تفر زنبور عسلی داشته باشیم و بر ویژگی‌های مثبت دیگران تمرکز کنیم

/ تفکر زنبور عسلی چیست و چه تاثیری در ارتباطات ما دارد؟

حمید شکری خانقاه، کارشناس خانواده گفت: انسان به واسطه اجتماعی بودن و علاقه به احساس تعلق داشتن به یک گروه همواره در طلب آن بوده که گروهی از دوستان و اقوام برای خود بسازد و این یک طبیعت انسانی است.  بی‌شک این مسئله تاثیر بسیاری در روح و روان انسان خواهد داشت. فرهنگ ایرانی، از گذشته، به دورهم بودن اهمیت می‌داده و این برای ایرانیان بسیار با ارزش است؛  شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد فاصله عمیقی در بین خانواده‌ها شد. فناوری‌ها، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با افزایش ارتباط مجازی با دیگران باعث شده‌اند که ارتباطات چهره به چهره کاهش پیدا کنند. 

وی افزود: ارتباط چهره به چهره اساس ارتباطات است و در هر ارتباط گفت‌وگو اهمیت بسیار بالایی دارد. با این وجود باید بدانیم که هر دورهمی مفید نیست و هر فاصله‌ای دوری به حساب نمی‌آید چرا که افراد در کنار یکدیگر می‌توانند همچنان غیبت یکدیگر را کنار دیگری کنند و در مقابل افرادی که از یکدیگر دور هستند می‌توانند درک بالایی از یکدیگر داشته باشند و نزدیکی را در قلبشان حس کنند. 

او اظهار داشت: اگر بتوانیم کیفیت گفت‌وگو را در جمع دوستان افزایش دهیم می‌توانیم ارتباطات خود را بهبود بخشیم. راهکار اول پذیرش اطرافیان است؛ این یعنی دیگران را با هر نوع شخصیت و سلیقه‌ای بپذیریم و گزینش‌گری نکنیم. نپذیرفتن دیگران یک مشکل ارتباطی است که باعث جلوگیری از برقراری ارتباط می‌شود. 

شکری خانقاه گفت: ما باید تفکر زنبور عسلی داشته باشیم و همواره به دنبال شیرینی‌های زندگی باشیم؛ انسان‌هایی که تفکر زنبور عسلی دارند خوبی را در دیگران می‌بینند. ما باید در ارتباطاتمان با دیگران بر ویژگی‌های مثبت دیگران تمرکز کنیم. همچنین در یک جمع باید بتوانیم حمایت‌های کلامی داشته باشیم. 

وی افزود: تایید کردن و تحسین کردن ویژگی‌های مثبت دیگران نیز از اصول مهم یک رابطه صحیح است؛ با بیان خوبی‌های دیگران می‌توانیم صمیمیت خود با آن‌ها را افزایش دهیم و این مسئله باعث می‌شود آن‌ها نیز به ما حس بهتری داشته باشند.

او تاکید کرد: مدیریت کلمات، احساسات و هیجانات ما در ارتباطات بیشترین نقش‌آفرینی را می‌کنند و مسیر یک رابطه درست را مشخص می‌کنند. اصل حمایت‌گری چیزی است که می‌تواند صمیمیت را هرچه بیشتر افزایش دهد. با بیان خوبی‌های دیگران، حتی افرادی که با ما خوب نیستند، می‌توانیم کیفیت ارتباطات خود را افزایش دهیم.
برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با نحوه برقراری ارتباط صحیح بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و سارا شاکری با حمید شکری خانقاه، کارشناس خانواده به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

دهه کرامت فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها