اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی اصول و راه‌های افزایش کیفیت ارتباطات با دیگران

کارشناس خانواده: باید در ارتباطاتمان با دیگران، تفر زنبور عسلی داشته باشیم و بر ویژگی‌های مثبت دیگران تمرکز کنیم

/ تفکر زنبور عسلی چیست و چه تاثیری در ارتباطات ما دارد؟

حمید شکری خانقاه، کارشناس خانواده گفت: انسان به واسطه اجتماعی بودن و علاقه به احساس تعلق داشتن به یک گروه همواره در طلب آن بوده که گروهی از دوستان و اقوام برای خود بسازد و این یک طبیعت انسانی است.  بی‌شک این مسئله تاثیر بسیاری در روح و روان انسان خواهد داشت. فرهنگ ایرانی، از گذشته، به دورهم بودن اهمیت می‌داده و این برای ایرانیان بسیار با ارزش است؛  شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد فاصله عمیقی در بین خانواده‌ها شد. فناوری‌ها، فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی با افزایش ارتباط مجازی با دیگران باعث شده‌اند که ارتباطات چهره به چهره کاهش پیدا کنند. 

وی افزود: ارتباط چهره به چهره اساس ارتباطات است و در هر ارتباط گفت‌وگو اهمیت بسیار بالایی دارد. با این وجود باید بدانیم که هر دورهمی مفید نیست و هر فاصله‌ای دوری به حساب نمی‌آید چرا که افراد در کنار یکدیگر می‌توانند همچنان غیبت یکدیگر را کنار دیگری کنند و در مقابل افرادی که از یکدیگر دور هستند می‌توانند درک بالایی از یکدیگر داشته باشند و نزدیکی را در قلبشان حس کنند. 

او اظهار داشت: اگر بتوانیم کیفیت گفت‌وگو را در جمع دوستان افزایش دهیم می‌توانیم ارتباطات خود را بهبود بخشیم. راهکار اول پذیرش اطرافیان است؛ این یعنی دیگران را با هر نوع شخصیت و سلیقه‌ای بپذیریم و گزینش‌گری نکنیم. نپذیرفتن دیگران یک مشکل ارتباطی است که باعث جلوگیری از برقراری ارتباط می‌شود. 

شکری خانقاه گفت: ما باید تفکر زنبور عسلی داشته باشیم و همواره به دنبال شیرینی‌های زندگی باشیم؛ انسان‌هایی که تفکر زنبور عسلی دارند خوبی را در دیگران می‌بینند. ما باید در ارتباطاتمان با دیگران بر ویژگی‌های مثبت دیگران تمرکز کنیم. همچنین در یک جمع باید بتوانیم حمایت‌های کلامی داشته باشیم. 

وی افزود: تایید کردن و تحسین کردن ویژگی‌های مثبت دیگران نیز از اصول مهم یک رابطه صحیح است؛ با بیان خوبی‌های دیگران می‌توانیم صمیمیت خود با آن‌ها را افزایش دهیم و این مسئله باعث می‌شود آن‌ها نیز به ما حس بهتری داشته باشند.

او تاکید کرد: مدیریت کلمات، احساسات و هیجانات ما در ارتباطات بیشترین نقش‌آفرینی را می‌کنند و مسیر یک رابطه درست را مشخص می‌کنند. اصل حمایت‌گری چیزی است که می‌تواند صمیمیت را هرچه بیشتر افزایش دهد. با بیان خوبی‌های دیگران، حتی افرادی که با ما خوب نیستند، می‌توانیم کیفیت ارتباطات خود را افزایش دهیم.
برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی مهرداد قطبی‌زاده از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با نحوه برقراری ارتباط صحیح بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها و نماهنگ صبح پارسی؛ محمد قاسمی و سارا شاکری با حمید شکری خانقاه، کارشناس خانواده به گفت و گو نشستند.

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها