اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نقش خودشناسی در برقراری ارتباط کلامی موثر

ارتباط چشمی و توانایی گوش دادن به دیگران رکن اصلی برقراری ارتباط است

  آزاده راد، دکترای کلام و سخنوری گفت: همه انسان‌ها به دنبال حلقه‌های گم‌شده در زندگی خود هستند که به اشتباه تصور می‌کنند آن حلقه ارتباط است؛ اما این حقیقت ندارد چرا که ارتباطات به خودی خود شکل می‌گیرند. آن چه واقعا حلقه گمشده ما به حساب می‌آید، نوع گفت‌وگو است.
 افراد اگر از خود شناخت درستی داشته باشند می‌توانند در ارتباط با دیگران نیز با آگاهی بیشتر پیش بروند و با توقف تفکر به هنگام گفت‌وگو مواجه نشوند. ما به خاطر نداشتن شناخت از خود و دیگران حرف‌هایی را می‌زنیم که علتی برای آن نداریم؛ اگر شناخت درستی وجود داشته باشد ما می‌توانیم جلوی این مسئله را بگیریم.
وی افزود: پدر و مادرها نباید فرزندانی که می‌توانند با دیگران ارتباط بگیرند را متوقف کنند چرا که بر اساس تحقیقات صورت گرفته، کودکانی که توانایی برقراری ارتباط را از سنین کم دارند تنها دو درصد از جامعه کودکان را تشکیل می‌دهند و از افرادی هستند که مهارت گفت‌وگوی صحیح و هوش کلامی دارند.
او اظهار داشت: اگر ما بدانیم کلام چه قدرتی دارد و باعث می‌شود چه اتفاقات بزرگی صورت دهد از آن در تمامی شرایط مانند داخل مترو، اتوبوس و تاکسی استفاده نمی‌کنیم و این نعمت را زمانی به کار می‌بریم که می‌خواهیم ارتباطی ارزشمند را شکل دهیم. راد گفت: من زمانی متوجه ارزش ارتباط کلامی شدم که خواهرم با فاصله سنی بالا از من به دنیا آمد و می‌خواستم بتوانم ارتباط درستی با او برقرار کنم؛ تلاش آن بود که بتوانم بدون در نظر گرفتن فاصله سنی و تفاوت‌هایی که وجود دارد با او صحبت کنم و صمیمی شوم و این اتفاق تنها با ارتباط کلامی درست امکان‌پذیر شد.
دکتر راد در ادامه گفت: من هفت سال در مقاطع مختلف مدارس تدریس کردم و مشاور بودم؛ یکی از نکات مهم در برقراری ارتباط صحیح، در کنار مهارت ارتباط کلامی، خوب گوش کردن است. ما باید مهارت خوب گوش کردن را بیاموزیم و بتوانیم حرف دیگران را بفهمیم. همچنین در صحبت‌ها و گفت‌وگوهایمان باید حتما از ارتباط چشمی درست استفاده کنیم. ارتباط چشمی و خوب گوش دادن از تاثیرگذار‌ترین و اصلی‌ترین نکات برای برقراری ارتباط موثر هستند.
وی افزود: فرهنگ کشور ایران با مراسمی مانند شب یلدا سعی دارد به ما درس‌هایی بدهد؛ در شب یلدا فلسفه‌ ارتباط صحیح وجود دارد و انتقال اطلاعات بین نسل‌های مختلف یک خانواده صورت می‌گیرد.
او ادامه داد: ما باید به نحوه صحبت‌ و بیان خود توجه کنیم. با استفاده از کلمات بهتر و جملات صحیح ما می‌توانیم تاثیر بسیاری بر ارتباطاتمان بگذاریم. ما باید در ارتباطات خود از کلمات زیبا و قشنگ استفاده کنیم. حرف‌ها در ذهن انسان‌ها می‌ماند و به همین دلیل باید جایگاه و ارزش کلمات را بشناسیم.
وی در پایان گفت: همچنین دانستن آن که چه زمانی اظهار نظر کنیم بسیار اهمیت دارد؛ ما با داشتن شناخت کافی از خود و دیگران می‌توانیم بدانیم چه زمانی اظهار نظر کردن مناسب است و این باعث می‌شود در ارتباطات صداقت بیشتری داشته باشیم.
گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.
 

آخرین اخبار

محرم 1403 برنامه های شبکه جام جم به مناسبت ایام محرم «پزشکیان» رئیس‌جمهور منتخب مردم ایران شد نشاط در صفهای رای گیری در آلمان جایگاه ویژه مشارکت در جمهوری اسلامی انتخابات در پاکستان رصد جدی فضای مجازی در هفته منتهی به انتخابات گفتگوی تلفنی استودیوی انتخاب ایرانی با سخنگوی ستاد انتخابات کشور مشارکت حداکثری ایرانیان مقیم کنیا در انتخابات ایرانیان مقیم مالزی و حضور پرشورشان در انتخابات حضور دکتر امین صبحی در استودیوی انتخاب ایرانی شور و حال ایرانیان مقیم کویت در انتخابات حضوری ایرانی های مقیم چین در انتخابات ریاست جمهوری سعید صادق لو کارشناس مسائل سیاسی در استودیوی شبکه جام جم علی محمد اسماعیلی کارشناس مسائل رسانه در برنامه انتخاب ایرانی افزایش 90 صندوق اخذ رأی در انتخابات دور دوم برای ایرانیان خارج از کشور "حماسه جمهور" انتخاب هر ایرانی مناظره دوم پزشکیان و جلیلی، امشب ساعت21:30 به وقت تهران اعلام زمان پخش مناظره های دور دوم انتخابات زیاست جمهوری 1403 فعالیت شعب اخذ رای در استرالیا برگزاری انتخابات در آتن انتخابات در کویت مجیدرضا پناه درباره صیانت از آرا، تاکید کرد. هموطنان ایرانی مقیم ترکیه، پای صندوق رای رفتند. تمام اقوام در داخل و خارج از كشور در انتخابات سهيم هستند. مشارکت ایرانیان مقیم تایلند در انتخابات ریاست جمهوری روند کار رای گیری در خارج از کشور انتخابات نقطه اصلي كانون قدرت مردم است. حماسه جمهور انتخاب هر ایرانی اعلام آخرین برنامه های تبلیغات انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در شبکه جام جم پنجمین و آخرین مناظره ظهر امروز به روی آنتن جام جم می رود. رقابت کاندیداها در مناظره چهارم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها، شنبه 2 تیرماه شامگاه جمعه، زمان پخش سومین مناظره نامزدهای انتخابات در راه مناظره دوم برنامه تبلیغات نامزدها در شبکه جام جم، چهارشنبه 30 خرداد "چرا رای می دهیم" برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ سه شنبه 29خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ دوشنبه28خرداد، از شبکه جهانی جام جم برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ یکشنبه27خرداد، از شبکه جهانی جام جم طنین جان بخش عرفات برنامه تبلیغات انتخاباتی نامزدها؛ شنبه۲۶خرداد، از شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی هنری دهه ولایت میزگردهای نامزدهای ریاست جمهوری روی آنتن شبکه جهانی جام جم زمان پخش برنامه های انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری چهاردهم از شبکه جهانی جام جم ویژه برنامه های شبکه جام جم در ایام 14 و 15 خرداد شبکه جام جم در سوگ مردی که خستگی را خسته کرد! بدرقه میلیونی شهید حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی و همراهان در تهران نماز وداع بر پیکر شهدای خدمت سنگ تمام مردم تبریز و قم در میزبانی از پیکرهای مطهر شهدای خدمت

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها