اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

بررسی جایگاه بازی‌ها در فرهنگ و اهمیت آن‌ها

فرهنگ و سبک‌های شناختی چه تاثیری در نوع یادگیری ما دارند؟

صابر عبدالملکی، کارشناس فرهنگ عامه گفت: سبک‌های شناختی متفاوتی برای افراد وجود دارد به طوری که برای مثال هر شخص می‌تواند در شرایط متفاوتی کتاب یا درس بخواند؛ مثلا یک نفر در محیط پرهیاهو و شلوغ تمرکز بیشتری روی مطالعه دارد تا آن که بخواهد در سکوت درس بخواند اما در مقابل نیز یک شخص تنها در سکوت کامل موفق به یادگیری می‌شود. این‌ها سبک‌های شناختی متفاوت در افراد به حساب می‌آیند. 

عبدالملکی ادامه داد: هر فرهنگی نیز روش و شیوه خاص خود را دارد و این شامل روش‌های یادگیری نیز می‌شود؛ متاسفانه در مدارس ما از آنجایی که سبک فرهنگی کودکان شناخته نمی‌شود تلاش درستی در جهت آموزش به آن‌ها از طریق سبک مورد نظر صورت نی‌گیرد و در نتیجه دانش‌آموزی که فرهنگ یک شهر یا منطقه دیگر را دارد نمی‌تواند به درستی از روش‌های آموزشی ما بهره ببرد. 

وی افزود: طی تحقیقات صورت گرفته دانش‌آموزان شرق آسیا زمانی که استادشان صحبت می‌کند بیشتر درس را می‌آموزند اما در کشورهایی مانند استرالیا زمانی که دانش‌آموزان با استاد خود صحبت می‌کنند میزان یادگیری بیشتر است. این تفاوت‌ها در تمامی قسمت‌ها وجود دارد و هر فرهنگی حتی بازی‌ها و ابزار بازی متفاوت خود را دارد.  در حوزه بازی‌ها، نوع دخترانه و پسرانه وجود دارد که بازی‌های پسرانه بسیار پر هیجان است در حالی که بازی‌های دخترانه فرهنگ ما بسیار آرام هستند. فرهنگ ما باعث شده تا بازی‌های دخترانه کم حرکت‌تر باشند.

او اظهار داشت: بازی‌ها می‌توانند انعکاسی از ابزارهای فرهنگی یک جامعه باشند که ما از آن‌ها استفاده می‌کنیم. فرهنگ روش زندگی است و بازی‌ها انعکاسی از آن هستند؛ ما با بازی کردن فرهنگ و روش زندگی را می‌آموزیم.  برای مثال در مناطق کردستان بازی‌های جنبشی و حرکتی بسیار است چرا که محیط‌های کوهستانی افرادی را می‌طلبد که از لحاظ جسمی آمادگی بیشتری دارند. یا در مناطقی مانند یزد و خراسان شمالی بازی‌ها ماهیت کلامی و موسیقیایی دارند چرا که فرهنگ این مناطق بیشتر بر روی موسیقی تمرکز دارد.

وی افزود: بسیاری از بازی‌ها از دل بازی‌های دیگر می‌آیند؛ حتی برخی از ورزش‌ها از دل بازی‌ها به وجود می‌آیند. بازی هفت سنگ خود فلسفه‌های مختلفی دارد و به بازیکنان کار تیمی، همکاری، ساختن، خراب‌ کردن و تمرکز کردن را می‌آموزیم.

او اظهار داشت: ظرفیت افراد در کودکی بسیار بالاتر است و به همین دلیل بازی‌ها بیشتر در سنین کودکی تاثیرگذار هستند. بازی نکردن سلامت روان کودکان را کاهش می‌دهد و به همین دلیل باید بر روی بازی‌ها بیشتر تمرکز کرد. بازی‌ها تجربه لذت‌بخشی برای انسان ایجاد می‌کند و باعث ترشح دوپامین در بدن می‌شود؛ به همین دلیل همه کودکان و حتی بزرگ‌سالان از بازی کردن لذت می‌برند.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود و تهیه کننده این برنامه نیز عباس درویش است. اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها