اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

صدور کارت ملی برای ایرانیان خارج از کشور در کنسولگری ها

کارشناسان "اداره ی سجلات و احوال  شخصیه وزارت امور خارجه" میهمان مشار بودند

برنامه ی "مشاور" شبکه جام جم ، یکشنبه سوم دی ماه با شادباش میلاد "عیسی مسیح" (ع) به پیروان این پیامبر بزرگ الهی آغاز شد و با پیام گرامی داشت "روز ملی ثبت احوال" ادامه یافت. هم خوان با این روز، موضوع برنامه به "ثبت احوال ایرانیان مقیم خارج از کشور" اختصاص داشت و مهمانان برنامه دو کارشناس ارشد "اداره ی سجلات و احوال  شخصیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران" بودند که علاوه بر شرح وظایف اداره ی متبوع خود، در طول برنامه به پرسش های متعدد مخاطبان پاسخ دادند.
در آغاز، "منصور مقصودی" از اداره ی متبوع خود به عنوان یکی از ادارات پرکار یاد کرد که وظایف پرتعداد مربوط به ثبت احوال، در نمایندگی های سیاسی جمهوری اسلامی ایران در خارج کشور را برعهده دارد.

وی گفت: "مواردی چون صدور شناسنامه، تعویض و المثنی، صدور و تحویل کارت ملی،ثبت ولادت و وفات و به طور کلی بیشتر امور مربوط به سجلات و ثبت احوال ایرانیان مقیم خارج کشور بر عهده ی این اداره است. این امور، در داخل کشور با مراجعه ی شخص متقاضی یا بستگان آن ها به میز خدمت اداره ی سجلات وزارت امور خارجه انجام می شود و در خارج کشور مأموران کنسولی حاضر در کنسولگری ها پاسخگوی هم میهنان عزیز هستند."
"حسین اسدزاده قلعه" کارشناس دیگر حاضر در برنامه، ارائه ی خدمات غیرحضوری از طریق سامانه های "میخک" و "سایت رسمی نمایندگی های خارج کشور" به عنوان دو سامانه ی پاسخگو یاد کرد که هم میهنان مقیم خارج کشور می توانند؛ صدور اسنادی را که نیاز به مراجعه ی مستقیم ندارد؛ از طریق آن ها درخواست کنند.

وی همچنین گفت: "مواردی چون صدور کارت ملی هوشمند که نیاز به انگشت نگاری و عکس گرم دارد؛ تنها با حضور درخواست کننده در تعدادی از کنسولگری ها انجام می شود؛ با این توضیح که در مقایسه با ایرانیان داخل کشور به مدت طولانی در صف انتظار نمی مانند و حداکثر یک ماه پس از اولین مراجعه، کارت ملی به آن ها تحویل داده می شود. حتی هنگام سفر به ایران و مراجعه به میز خدمت اداره ی سجلات و دریافت معرفی نامه، شعبه ی ثبت احوال در نزدیکی ساختمان وزارت امورخارجه درخواست صدور کارت را می پذیرد و یک هفته بعد، کارت ملی هوشمند آن ها را تحویل می دهد."
کارشناسان مهمان برنامه، در ادامه به پرسش تعدادی از مخاطبان در خصوص درخواست شناسنامه، ثبت ازدواج و طلاق، گواهی فوت، ترجمه ی مدارک، قیم نامه، گواهی نامه و اطلاعات بارگذاری شده در سامانه های یادشده پاسخ دادند.

علاوه بر این، آقای "مقصودی" در خصوص کارت ملی، به نام و نشان 10 کنسولگری صادرکننده ی کارت ملی هوشمند در خارج کشور اشاره کرد و توضیح داد که تعداد این کنسولگری ها طبق برنامه رو به افزایش است.

وی گفت: این امکان از آغاز سال 1401 از سفارت جمهوری اسلامی ایران در "مالزی" آغاز شد و در حال حاضر 10 کنسولگری در 9 کشور پاسخگوی درخواست ها هستند. تا کنون نمایندگان ما در نمایندگی های ایران در شهرهای  فرانکفورت و هامبورگ (در آلمان)، کوالالامپور (مالزی)، وین (اتریش)، باکو (آذربایجان)، واشنگتن(امریکا)، رم (ایتالیا)، بانکوک (تایلند)، استکهلم (سوئد) و اسلو (نروژ) مستقر شده اند. این تعداد تا پایان سال جاری به 23 شهر خواهد رسید و تا آخر سال 1402 همه¬ی نمایندگی های ایران پاسخگوی درخواست صدور کارت ملی هوشمند خواهند بود.
با توجه به وظایف متعدد و گستردگی خدمات اداره ی سجلات وزارت امورخارجه و محدودیت زمان برنامه، فرصت بیشتری برای  بحث و بررسی درباره ی موارد دیگر باقی نماند و ادامه ی گفتگو به آینده و برنامه ی دیگری از سلسله برنامه های مشاور موکول شد.

آخرین اخبار

سینمایی های هفتگی جام جم مستند "شکست ترمیم ناپذیر" روی آنتن شبکه جهانی جام جم شب روشنی میهمان هندی خواهد داشت ادامه سلسله مباحث مهدویت در آیات و روایات بررسی چالش مدرسان غیرایرانی در زبان فارسی در برنامه شب روشنی شب روشنی با موضوع غذای ایرانی... تحلیل و بررسی تحولات میدانی و سیاسی در فلسطین و سرزمین های اشغالی در کنکاش پیام مدیر شبکه جهانی جام جم در پی حمله پلیس آلمان به مراکز اسلامی این کشور تحلیل شخصیت والای نگارنده تفسیر المیزان در رواق نگاهی مستند به جنایات رژیم صهیونیستی بررسی مطالبه رییس جمهور در اجلاس ریاض توسط کارشناسان کنکاش رواق با موضوع مهدویت در قرآن کنکاش ویژه 13 آبان ویژه های آنتن جام جم در روز مبارزه با استکبار جهانی.... آخرین تحولات غزه و جبهه مقاومت بررسی می‌شود کنکاش، ویژه ی فاجعه انسانی در غزه به روی آنتن می رود. مستند طوفان الاقصی به آنتن جام جم رسید. رواق از زندگانی پربار کریمه اهل بیت، حضرت فاطمه معصومه(س) می گوید قوانینی که ایرانیان خارج از کشور باید درباره وقف بدانند. نبرد غزه و آینده فلسطین جنایت بزرگ اسرائیل و ابعاد عملیات طوفان الاقصی مسافر ری اهمیت توسعه صنعت نساجی کشور و لزوم سرمایه گذاری در ان، محور گفتگوی برنامه فرصت پخش زنده تجمع اعتراضی مردم در واکنش به جنایت صهیونیستها از شیکه جام جم تسلیت به تمامی آزادگان جهان بررسی عملکرد تیم ملی والیبال در مسابقات انتخابی المپیک ضرورت تأسیس وزارت خانه یا سازمان مستقل برای امور ایرانیان خارج از کشور تبیین برنامه های توسعه ی امور فرهنگی و اجتماعی برای ایرانیان مقیم خارج از کشور در برنامه مشاور بررسی تحولات سیاسی و میدانی فلسطین در کنکاش رشادتهای فرزندان مقاومت به روایت مخاطبان جام جم بررسی علل صلح امام حسن (ع) در برنامه رواق پارک های علم و فناوری؛ موتور توسعه اقتصادی کشورها نگاهی به عملکرد کاروان ورزشی ایران در بازی‌های آسیایی ملاقات تیم اعزامی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور با ایرانیان مقیم ترکیه "شکارچی شنبه" از قاب جام جم طرح مطالبات ایرانیان خارج از کشور در مشاور تحلیل حمله ترکیبی گروههای مقاومت فلسطینی به مواضع اسرائیل در برنامه تلویزیونی کنکاش رواق با موضوع هجرت معرفی و بررسی مشترکات ایران و عراق در برنامه فرصت مرور نتایج کاروان ورزشی ایران در هانگژو و والیبال انتخابی المپیک در ورزش ایران معاضدت قضایی و راه کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج کشور معرفی راه­کارهای حقوقی برای طرح و پیگیری دعاوی قضایی ایرانیان خارج از کشور کنکاش با موضوع هفته وحدت دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها