اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

نگاهی به ابعاد مختلف شخصیت بانوان در زندگی

عطیه افخمی‌ستوده: «حضرت فاطمه (س) بانوی رشد، تعالی و کمال بودند»

 عطیه افخمی‌ستوده، پژوهشگر حوزه قرآن و حدیث و فعال اجتماعی گفت: امروزه افراد گاهی تصور می‌کنند برخی از کلمات مانند تقلید بر ضرر آن‌ها است؛ اما ما باید ابتدا به این فکر کنیم که در کودکی چگونه صحبت کردن، غذا خوردن و دیگر رفتارها را آموختیم. به طور کلی افراد با دیدن دیگران و آموختن رفتارها به تکامل شخصیتی می‌رسند. انسان باید بهترین راه و الگوهای زندگی را انتخاب کند تا در این دنیا بتواند بهترین تاثیرگذاری را داشته باشد. وظیفه انسان آن است که با روش‌ها و سبک‌های زندگی مختلف آشنا باشد و بهترین آن‌ها را پیش بگیرد. 

افخمی‌ستوده اظهار داشت: با گذر زمان و رشد انسان، افراد دیگر نیازی ندارند تا به صورت کامل الگوهای زندگی دیگران را تقلید کنند و تنها است از شناخت آن‌ها بهره‌مند شوند و آگاه باشند. برای مثال در فرهنگ‌ ما آموزه‌هایی وجود دارد که نیازی به تقلید آن‌ها نیست بلکه با شناخت آن موارد می‌شود به نتیجه‌گیری‌های مهمی رسید. 

او ادامه داد: ما باید درباره الگو‌های زندگی خود اطلاعات کافی را کسب کنیم و آگاه باشیم. اکثر ما اطلاعات کافی از وجود حضرت فاطمه زهرا (س) نداریم. وقتی در رابطه با آن حضرت صحبت می‌شود معمولا درباره مادر بودن و مدیریت خانواده توسط او سخن می‌گویند اما درواقع زنان سه بعد دارند. 

وی افزود: این ابعاد فردی، خانوادگی و اجتماعی هستند؛ زنی که جامع نباشد تنها یک بعد از زنان است و کامل نیست. اولین چیزی که هر زن باید آن را پیدا کند خودآگاهی است؛ بانوان باید داشته‌ها، نقاط قوت و نقاط ضعف خود را بشناسند. زنان باید بدانند آرزوهایشان چیست، چه چیزی حالشان را خوب می‌کند و چه چیزی حالشان را بد می‌کند. یک زن زمانی که نتواند حال خوبی برای خود داشته باشد نمی‌تواند در زندگی مشترک نیز حال خوب داشته باشد. متاسفانه برخی از بانوان درگیر ایثار بیش‌ از حد می‌شوند و این جلوی پیشرفت آن‌ها را می‌گیرد.

افخمی‌ستوده گفت: بانوان همچنین باید نقش خود در خانواده را بشناسند و رسالت‌شان را بدانند. یک بانو پس از ازدواج باید بتواند استقلال داشته باشد و تعادلی بین ارتباط با خانواده و همسرش ایجاد کند به طوری که نه خانواده‌اش فراموش شوند و نه همسر او نادیده‌گرفته شود.

وی افزود: در بعد اجتماعی نیز، زنان باید حتما فعالیت اجتماعی داشته باشند که رهبر انقلاب اسلامی نیز به آن‌ها اشاره کرده‌اند. بسیاری از فعالیت‌های فرهنگی موارد مناسبی هستند که زنان می‌توانند به آن‌ها ورود کنند و در جامعه تاثیرگذار باشند. در کنار این مسئله، بسیاری اوقات نقش زنان در جامعه می‌تواند سازمانی باشد. 

او ادامه داد: ما نمونه‌ها و الگوهای بسیاری مانند حضرت فاطمه (س)، حضرت زینب (س)، حضرت فاطمه (س) در زندگی داریم. تمامی این اشخاص با تفاوت‌هایشان به درجه رشد و کمالشان رسیده‌اند. زنان به طور کلی لطیف و مقتدر هستند و حضرت فاطمه (س) نیز به این صورت بودند؛ ایشان لطافت بسیاری داشتند و در عین حال قاطع و شجاع بوده‌اند.

افخمی‌ستوده گفت: حضرت فاطمه زهرا (س) بسیار اهل علم و آموختن بودند؛ ایشان همواره در حال آموختن و یاد دادن بودند تا دیگر زنان دوران خود را پرورش دهند. ما نیز باید نگاهی به میزان فعالیت فرهنگی و علمی خود بیندازیم. حضرت فاطمه زهرا (س)‌ بسیار دقیق و منظم بوده‌اند و همچنین به خود، همسر و فرزندانشان می‌رسیدند. آن حضرت بانوی رشد، تعالی و کمال بودند.

 برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود . اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023 غذای مورد علاقه شیرازی ها در آشپزخانه برنامه امروز

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها