اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مروری بر تلاش‌های پیاپی پروفسور حسابی برای توسعه علم در ایران

وقتی غربی‌ها مراسم کریسمس را از شب یلدا به ارث بردند

ایرج حسابی، دکترای علوم سیاسی و پسر مرحوم دکتر محمود حسابی گفت: دکتر حسابی در سال ۱۳۰۴ به ایران آمدند؛ مسئولان آن زمان برای آن‌ که یک انسان درس خوانده را از خود دور کنند به او می‌گویند تا نقشه سراسری راه بوشهر و بندر را بکشد و راه سراسری خلیج فارس را بسازد. این مسئله در آن زمان بدترین ماموریت ممکن به حساب می‌آمد.
وی افزود: پروفسور حسابی می‌گفتند در آن زمان پس از شش ماه حضور در بوشهر متوجه شدند برای آشامیدن آب در آنجا، ابتدا می‌بایست آب را در جوراب ریخت تا کرم‌ها و تخم کرم‌های موجود در آب گرفته شوند. همچنین در آنجا ناچار بودند تا برای خارج کردن کرم‌ها از بدن از چوب کبریت استفاده کنند. پروفسور حسابی از بالاترین سطح تحصیلات به ایران بازگشته بودند با چنین شرایطی مواجه شدند. تنها علتی که ایشان کار در ایران را ادامه داند علاقه قلبی به کشور بود چرا که از کودکی عشق خدمت در وطن درون دکتر حسابی شکل گرفته بود. 
او ادامه داد: آن زمان سواد در ایران آنقدر کم بود که مردم برای محاسبه متراژ از معیار پرش‌های آهو استفاده می‌کردند؛ زمانی که پروفسور حسابی شرایط را مشاهده کردند، در زیرزمین سازمان دارایی کوره ریخته‌گری درست می‌کنند و متر و کیلو را به بازار وارد کردند تا فرهنگ و علم کشور را توسعه دهند. 
حسابی افزود: دکتر حسابی به تنهایی عرض جغرافیایی را با کمترین امکانات ممکن محاسبه کردند و سپس با گرین‌ویچ مذاکره داشتند تا ساعت را در ایران مشخص کنند. مسئولان گرین‌ویچ به دلیل احترام بالای پروفسور حسابی، دو مسئول را به ایران می‌فرستند و در نهایت زمان ساعت در ایران ثبت می‌شود. 
وی افزود: پروفسور حسابی تعریف می‌کردند؛ زمانی که دانشگاه‌ها تاسیس شد مردم به دلیل فرهنگ ناقصی که وجود داشت سینه‌زنی برای امام حسین و سفره هفت‌سین انداختن برای نوروز را کوچک می‌شمردند؛ پروفسور برای ایجاد دلبستگی بین مردم یک جامعه مراسمی را برای بزرگداشت نوروز برگزار می‌کنند و از یک قاری قرآن دعوت می‌کنند در آن حضور پیدا کند. این مراسم با قرائت قرآن آغاز شد و سپس پروفسور حسابی سخنرانی خود را آغاز کردند. 
او اظهار داشت: دکتر حسابی مراسم و تاریخ ایران را بسیار با ارزش می‌دانستند و در حفظ آن‌ها تلاش داشتند؛ او فلسفه تمامی اعیاد ایرانی مانند شب یلدا، عید نوروز و مراسم دیگر مانند چهارشنبه سوری را از سالیان پیش می‌دانستند. ما نیز باید این اعیاد را بزرگ بشماریم؛ فرهنگ‌های غربی زمانی که به قدرت رسیدند نخواستند تا فرهنگ ایرانی شب یلدا را با خود به همراه ببرند در نتیجه تصمیم گرفتند تا تولد حضرت عیسی را بهانه کنند و در تاریخی که ما یلدا را جشن می‌گیریم آن‌ها هم عیدی داشته باشند. متاسفانه ما از فلسفه‌های عید‌ها مطلع نیستیم. 
حسابی اظهار کرد: دکتر حسابی عادت داشتند به کشورها و شهرهای مختلف که می‌رفتند دونه‌های درختان مختلف را در کیف خود که خاک داشت می‌کاشتند و آن‌ها را به ایران می‌آوردند. ایشان همچنین تخم پرندگان را با خود به ایران می‌آوردند در نتیجه اکنون در خانه قدیمی او چندین نوع درخت و پرنده وجود دارد. 
وی اظهار داشت: پروفسور حسابی باور داشتند قصه و داستان خواندن در ذهن انسان‌ها و به خصوص کودکان تاثیر بسیاری می‌گذارد و می‌تواند در ثبت تجربه در ذهن و همچنین پرورش خلاقیت کمک کننده باشد.

آخرین اخبار

سفره نور با طعم عدالت درباره سبک زندگی سالم بیشتر بدانیم. در کنکاش 12 فروردین خواهیم دید: اهمیت الگوگیری از زندگانی حضرت خدیجه (س) در پیشرفت و درخشش بانوان شب نشینی نوروزی در یازدهمین روز سال جدید ملاقات ۶۰۰ عالم روحانی برای نوشتن یک کتاب! میهمانان سفره نور شب نشینی در شب دهم نوروز میهمانی از عرصه پزشکی گرد سفره نور قدردانی از خدمات اورژانس کشور در شب نشینی سفره نور به نور قرآن پربرکت می شود. اساتید عرصه شعر و سخن و بیان، میهمان شب نشینی می شوند. میهمانانی از دایره ادب و پژوهش سفره نور رنگین به روزی حلال نقش پررنگ بانوان در خدمت‌رسانی و روحیه‌بخشی به رزمندگان جنگ میهمان جمع سفره نور باشید خواننده رسمی ارکست سمفونی تهران به شب نشینی می آید اهمیت امید در زندگی انسان فرشی از عشق در نوروز امسال پهن می شود نقش امید در زندگی انسان خردمند زوج علمی مخترع  در شب نشینی دیدگاه مخاطبان شبکه جهانی جام جم در خصوص شعار سال شب نشینی با بوی قرآن و رمضان شب نشینی میزبان یکی از ارکان موج سوم شعر انقلاب و دفاع مقدس می شود گفتگوی شب نشینی با بازیگر قدیمی تلویزیون شب‌نشینی‌ در ایام نوروز در کنار شما است جام جم به استقبال ماه خدا می رود. ماه مبارک رمضان ویژه برنامه نسیم نوروزی، دو میهمان ویژه داشت. گفت‌وگو با اولین بانوی وزنه‌بردار ایرانی نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان کیفیت ساخت فیلم غریب از نگاه دختر شهید محمد بروجردی خاطره هادی عامل از وقتی که گشتی‌گیران ایرانی آمریکایی‌ها را در کشورشان شکست دادند شهیدی که تمام زندگی‌اش را شهیدانه گذراند عمارت مسعودیه تهران، میزبان گروه برنامه ساز شب نشینی پیام نوروزی مدیر شبکه جهانی جام جم ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده خدمات کنسولی و تسهیلات بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش برادر مشوق در موفقیت یک ورزشکار سفره رنگین نوروزی شبکه جهانی جام جم در نوروز 1402 شب‌نشینی‌ با موضوع ورزشی اجرا می‌شود گنجینه های ما - سری سوم، ویژه نوروز 1402 سال نو مبارک جام جم با نسیم نوروزی در سال تحویل به استقبال بهار1402 می رود. اهمیت فرهنگسازی در کاهش ظاهربینی میان مخاطبان در کنکاش خواهید دید: شب‌نشینی‌ میزبان یک کارگردان می‌شود کنترل چربی خون در آستانه ماه مبارک رمضان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها