اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

مروری بر تلاش‌های پیاپی پروفسور حسابی برای توسعه علم در ایران

وقتی غربی‌ها مراسم کریسمس را از شب یلدا به ارث بردند

ایرج حسابی، دکترای علوم سیاسی و پسر مرحوم دکتر محمود حسابی گفت: دکتر حسابی در سال ۱۳۰۴ به ایران آمدند؛ مسئولان آن زمان برای آن‌ که یک انسان درس خوانده را از خود دور کنند به او می‌گویند تا نقشه سراسری راه بوشهر و بندر را بکشد و راه سراسری خلیج فارس را بسازد. این مسئله در آن زمان بدترین ماموریت ممکن به حساب می‌آمد.
وی افزود: پروفسور حسابی می‌گفتند در آن زمان پس از شش ماه حضور در بوشهر متوجه شدند برای آشامیدن آب در آنجا، ابتدا می‌بایست آب را در جوراب ریخت تا کرم‌ها و تخم کرم‌های موجود در آب گرفته شوند. همچنین در آنجا ناچار بودند تا برای خارج کردن کرم‌ها از بدن از چوب کبریت استفاده کنند. پروفسور حسابی از بالاترین سطح تحصیلات به ایران بازگشته بودند با چنین شرایطی مواجه شدند. تنها علتی که ایشان کار در ایران را ادامه داند علاقه قلبی به کشور بود چرا که از کودکی عشق خدمت در وطن درون دکتر حسابی شکل گرفته بود. 
او ادامه داد: آن زمان سواد در ایران آنقدر کم بود که مردم برای محاسبه متراژ از معیار پرش‌های آهو استفاده می‌کردند؛ زمانی که پروفسور حسابی شرایط را مشاهده کردند، در زیرزمین سازمان دارایی کوره ریخته‌گری درست می‌کنند و متر و کیلو را به بازار وارد کردند تا فرهنگ و علم کشور را توسعه دهند. 
حسابی افزود: دکتر حسابی به تنهایی عرض جغرافیایی را با کمترین امکانات ممکن محاسبه کردند و سپس با گرین‌ویچ مذاکره داشتند تا ساعت را در ایران مشخص کنند. مسئولان گرین‌ویچ به دلیل احترام بالای پروفسور حسابی، دو مسئول را به ایران می‌فرستند و در نهایت زمان ساعت در ایران ثبت می‌شود. 
وی افزود: پروفسور حسابی تعریف می‌کردند؛ زمانی که دانشگاه‌ها تاسیس شد مردم به دلیل فرهنگ ناقصی که وجود داشت سینه‌زنی برای امام حسین و سفره هفت‌سین انداختن برای نوروز را کوچک می‌شمردند؛ پروفسور برای ایجاد دلبستگی بین مردم یک جامعه مراسمی را برای بزرگداشت نوروز برگزار می‌کنند و از یک قاری قرآن دعوت می‌کنند در آن حضور پیدا کند. این مراسم با قرائت قرآن آغاز شد و سپس پروفسور حسابی سخنرانی خود را آغاز کردند. 
او اظهار داشت: دکتر حسابی مراسم و تاریخ ایران را بسیار با ارزش می‌دانستند و در حفظ آن‌ها تلاش داشتند؛ او فلسفه تمامی اعیاد ایرانی مانند شب یلدا، عید نوروز و مراسم دیگر مانند چهارشنبه سوری را از سالیان پیش می‌دانستند. ما نیز باید این اعیاد را بزرگ بشماریم؛ فرهنگ‌های غربی زمانی که به قدرت رسیدند نخواستند تا فرهنگ ایرانی شب یلدا را با خود به همراه ببرند در نتیجه تصمیم گرفتند تا تولد حضرت عیسی را بهانه کنند و در تاریخی که ما یلدا را جشن می‌گیریم آن‌ها هم عیدی داشته باشند. متاسفانه ما از فلسفه‌های عید‌ها مطلع نیستیم. 
حسابی اظهار کرد: دکتر حسابی عادت داشتند به کشورها و شهرهای مختلف که می‌رفتند دونه‌های درختان مختلف را در کیف خود که خاک داشت می‌کاشتند و آن‌ها را به ایران می‌آوردند. ایشان همچنین تخم پرندگان را با خود به ایران می‌آوردند در نتیجه اکنون در خانه قدیمی او چندین نوع درخت و پرنده وجود دارد. 
وی اظهار داشت: پروفسور حسابی باور داشتند قصه و داستان خواندن در ذهن انسان‌ها و به خصوص کودکان تاثیر بسیاری می‌گذارد و می‌تواند در ثبت تجربه در ذهن و همچنین پرورش خلاقیت کمک کننده باشد.

آخرین اخبار

دیدار با پدر سم شناسی ایران در مسیر ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها