اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

رشد شصت برابری تولید محصولات پتروشیمی از ابتدای انقلاب تا به امروز

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران: «ذخیره گاز اثبات شده ایران ۵۵ تیریلیون متر مکعب است»

مرتضی شاهمیرزایی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: برای بالندگی یک صنعت مولفه‌های مختلفی وجود دارد که در کنار سرمایه انسانی متخصص، مهم‌ترین مولفه خوراک آن صنعت است؛ خوشبختانه به لطف خداوند، ملت ایران بالاترین میزان ذخایر نفت و گاز در ایران وجود دارد. در حال حاضر ذخایر اثبات شده کشور ما ۷۱۱ میلیارد بشکه نفت خام به ضریب ۲۵ درصد دریافت است. همچنین ما در کشور ۵۵ تریلیون متر مکعب گاز اثبات شده در عمق زمین وجود دارد. ذخایر گاز کشور ما معادل با ۱۱۰۰ میلیارد بشکه نفت خام است. از این رو ذخایر نفت و گاز ما مقام اول در جهان را دارد و صنعت پتروشیمی می‌تواند سالیان سال از این ذخایر استفاده کند. 

شاهمیرزایی ادامه داد: بسیاری از صنایع پتروشیمی در دنیا به حالت نیمه تعطیل قرار دارند چرا که خوراکی ندارند؛ ما شاهد تعطیلی بسیاری از مراکز پتروشیمی در اوکراین و کشورهای اروپایی هستیم چرا که مشکلات بسیاری را در این حوزه پشت سر می‌گذارند و ذخایری ندارند. من از تمامی ایرانیان و سرمایه‌گذاران ایرانی در سراسر دنیا دعوت می‌کنم تا به سرمایه‌گذاری در ایران و صنعت پتروشیمی‌ کشورمان فکر کنند چرا که این یک پتانسیل فوق‌العاده در دنیا است. اولویت اول برای سرمایه‌گذاری، ایرانیان در سراسر دنیا هستند و ما همیشه با آغوشی باز سرمایه‌گذاران ایرانی را می‌پذیریم. 

وی افزود: صنعت پتروشیمی شکوفایی عظیمی طی چهل و دو سال اخیر داشته است؛ در ۸ دی ماه سال ۱۳۴۲ اولین مجتمع پتروشیمی ایران افتتاح شد و این بسیار روز مهمی برای تمدن ایرانی است. از روز شروع فعالیت اولین شرکت پتروشیمی تا آغاز انقلاب اسلامی ما یک و نیم میلیون تن تولید صنعت پتروشیمی داشتیم اما محصولاتمان محدود بود. امروز در پنجاه و نهمین سالروز تاسیس اولین مجتمع پتروشیمی، ما از مرز نود میلیون تن تولید گذشته‌ایم. این یعنی از اولین روز انقلاب اسلامی تاکنون بیش از ۶۰ برابر رشد در این صنعت داشته‌ایم.

او اظهار داشت: مدیریت سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی پذیرای سرمایه‌گذاران ایرانی است و شرایط را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. در حال حاضر حدود ۸۰ میلیارد دلار بسته‌های سرمایه‌گذاری در بخش بالا دست صنعت پتروشیمی در حال اجرا است. در بخش پالایشگاه میان دست پتروشیمی‌ نیز چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار بسته‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد. این سرمایه‌گذاری‌ها دربخش بالادست و ملی عموما دولتی است، در بخش میان‌دست و پتروپالایشگاه‌ها دولتی و خصوصی است اما در قسمت پتروشیمی ۱۰۰ درصد سرمایه‌گذاری‌ها خصوصی است.

شاهمیرزایی گفت: در حال حاضر ۷۰ مجتمع پتروشیمی کار تولید محصولات را بر عهده دارند که سرجمع توانسته‌اند ۹۰ میلیون تن تولید طی ۴۳ سال گذشته داشته باشند. این شرکت‌ها بیش از ۱۰۰ طرح اجرایی دارند که در برنامه هفتم و هشتم توسعه اجرا می‌شوند. اجرای طرح‌ها و تولیدات صنعت پتروشیمی ما را از واردات در این حوزه بی‌نیاز می‌کند. شعار صنعت پتروشیمی در حال حاضر تکمیل زنجیره ارزش است.

او ادامه داد: خوشبختانه ما توانسته‌ایم تولید‌های خود را طی ۴۳ سال از ۵ محصول به ۵۵۰ مورد برسانیم؛ این در شرایطی است که تحریم‌های بسیاری برای ایران وجود داشت. ما آماده‌ایم تمامی فعالان، متخصصان و شرکت‌های دانش‌بنیان را بپذیریم تا با آن‌ها در صنعت پتروشیمی همکاری داشته باشیم.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها