اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

رشد شصت برابری تولید محصولات پتروشیمی از ابتدای انقلاب تا به امروز

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران: «ذخیره گاز اثبات شده ایران ۵۵ تیریلیون متر مکعب است»

مرتضی شاهمیرزایی، مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران گفت: برای بالندگی یک صنعت مولفه‌های مختلفی وجود دارد که در کنار سرمایه انسانی متخصص، مهم‌ترین مولفه خوراک آن صنعت است؛ خوشبختانه به لطف خداوند، ملت ایران بالاترین میزان ذخایر نفت و گاز در ایران وجود دارد. در حال حاضر ذخایر اثبات شده کشور ما ۷۱۱ میلیارد بشکه نفت خام به ضریب ۲۵ درصد دریافت است. همچنین ما در کشور ۵۵ تریلیون متر مکعب گاز اثبات شده در عمق زمین وجود دارد. ذخایر گاز کشور ما معادل با ۱۱۰۰ میلیارد بشکه نفت خام است. از این رو ذخایر نفت و گاز ما مقام اول در جهان را دارد و صنعت پتروشیمی می‌تواند سالیان سال از این ذخایر استفاده کند. 

شاهمیرزایی ادامه داد: بسیاری از صنایع پتروشیمی در دنیا به حالت نیمه تعطیل قرار دارند چرا که خوراکی ندارند؛ ما شاهد تعطیلی بسیاری از مراکز پتروشیمی در اوکراین و کشورهای اروپایی هستیم چرا که مشکلات بسیاری را در این حوزه پشت سر می‌گذارند و ذخایری ندارند. من از تمامی ایرانیان و سرمایه‌گذاران ایرانی در سراسر دنیا دعوت می‌کنم تا به سرمایه‌گذاری در ایران و صنعت پتروشیمی‌ کشورمان فکر کنند چرا که این یک پتانسیل فوق‌العاده در دنیا است. اولویت اول برای سرمایه‌گذاری، ایرانیان در سراسر دنیا هستند و ما همیشه با آغوشی باز سرمایه‌گذاران ایرانی را می‌پذیریم. 

وی افزود: صنعت پتروشیمی شکوفایی عظیمی طی چهل و دو سال اخیر داشته است؛ در ۸ دی ماه سال ۱۳۴۲ اولین مجتمع پتروشیمی ایران افتتاح شد و این بسیار روز مهمی برای تمدن ایرانی است. از روز شروع فعالیت اولین شرکت پتروشیمی تا آغاز انقلاب اسلامی ما یک و نیم میلیون تن تولید صنعت پتروشیمی داشتیم اما محصولاتمان محدود بود. امروز در پنجاه و نهمین سالروز تاسیس اولین مجتمع پتروشیمی، ما از مرز نود میلیون تن تولید گذشته‌ایم. این یعنی از اولین روز انقلاب اسلامی تاکنون بیش از ۶۰ برابر رشد در این صنعت داشته‌ایم.

او اظهار داشت: مدیریت سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی پذیرای سرمایه‌گذاران ایرانی است و شرایط را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. در حال حاضر حدود ۸۰ میلیارد دلار بسته‌های سرمایه‌گذاری در بخش بالا دست صنعت پتروشیمی در حال اجرا است. در بخش پالایشگاه میان دست پتروشیمی‌ نیز چیزی حدود ۹۰ میلیارد دلار بسته‌های سرمایه‌گذاری وجود دارد. این سرمایه‌گذاری‌ها دربخش بالادست و ملی عموما دولتی است، در بخش میان‌دست و پتروپالایشگاه‌ها دولتی و خصوصی است اما در قسمت پتروشیمی ۱۰۰ درصد سرمایه‌گذاری‌ها خصوصی است.

شاهمیرزایی گفت: در حال حاضر ۷۰ مجتمع پتروشیمی کار تولید محصولات را بر عهده دارند که سرجمع توانسته‌اند ۹۰ میلیون تن تولید طی ۴۳ سال گذشته داشته باشند. این شرکت‌ها بیش از ۱۰۰ طرح اجرایی دارند که در برنامه هفتم و هشتم توسعه اجرا می‌شوند. اجرای طرح‌ها و تولیدات صنعت پتروشیمی ما را از واردات در این حوزه بی‌نیاز می‌کند. شعار صنعت پتروشیمی در حال حاضر تکمیل زنجیره ارزش است.

او ادامه داد: خوشبختانه ما توانسته‌ایم تولید‌های خود را طی ۴۳ سال از ۵ محصول به ۵۵۰ مورد برسانیم؛ این در شرایطی است که تحریم‌های بسیاری برای ایران وجود داشت. ما آماده‌ایم تمامی فعالان، متخصصان و شرکت‌های دانش‌بنیان را بپذیریم تا با آن‌ها در صنعت پتروشیمی همکاری داشته باشیم.

آخرین اخبار

میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار با میهمانان عیدانه شب روشنی همراه شوید کمدین و بازیگر خنده بازار به شب روشنی می‌آید بازیگری که همواره نقش‌های بزرگ‌تر از سن خود را بازی کرده است! بازیگر سریال جیران به شب روشنی می‌آید

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها