اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ارائه نمایندگی تولیدی؛ زیرکانه‌ترین اقدام برای شرکت‌های دانش‌بنیان

دستاورد جدید شرکت دانش بنیان ، تولید فیلتر خودروی مناسب برای محیط زیست است

سیدعلی اقدس‌پور، فعال دانش‌بنیان، متخصص در زمینه طراحی و ساخت ماشین‌آلات، صادرکننده مطرح ماشین‌آلات به بیش از ۱۰ کشور همسایه، هشتم دی ماه در استودیوی جام جم حضور پیدا کرد و با مجریان برنامه شب‌نشینی به گفت‌وگو نشست. او در این برنامه از فعالیت‌های دانش‌بنیان خود و تاثیر تولیدات دانش‌بنیان بر بازار کشور سخن گفت.  
وی درباره طراحی و تولید ماشین‌آلات گفت: یکی از فعالیت‌های اصلی ما طراحی و ساخت ماشین‌آلات جهت تولید فیلتر هوای خودرو است؛ به طور کلی به دلیل استفاده بسیار از خودروها در کشور، تحقیق و تلاش بسیاری در زمینه‌های زیست‌محیطی آن صورت نگرفته و فیلترهای موجود در بازار پس از پایان عمرشان همچنان در چرخه باقی می‌مانند. از طرف دیگر کشورهای پیشرفته محصولات فیلترهوای خودروهای خود را از حالت کاغذی به الیافی در آورده‌اند و تغییرات مهمی در این حوزه انجام داده‌اند. 

اقدس‌پور ادامه داد: ما نیز بر اساس نیاز بازار داخلی و ارزیابی خودروهای مختلف توانستیم فیلتر هوای مناسب با هر یک از خودروهای داخلی را طراحی کنیم. اکنون در کشور ما ۱۵ مدل خودروی داخلی وجود دارد که مصرف بسیاری دارند و باعث ایجاد آلودگی بسیار می‌شوند. ما سعی کردیم به صورت تخصصی در این حوزه وارد شویم و از مرحله اول الیاف تشکیل دهنده فیلتر هوا را تولید کنیم. پس از آن ماشین‌آلات فرم دهنده الیاف برای شکل‌دادن به فیلترها را طراحی کردیم و اکنون نیز سعی داریم در گام بعدی پس‌ماند‌ها را بازیافت کنیم و به چرخ صنعت برگردانیم.

وی در رابطه با مزیت‌های رقابتی محصول شرکت خود اظهار کرد: طی آزمایش‌های انجام شده، محصول ما باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش شتاب خودرو می‌شود؛ از همه مهم‌تر آن است که تولید این محصول باعث ایجاد اشتغال می‌شود و ما از روش تولید بدون کارخانه استفاده می‌کنیم. به این صورت که در سراسر ایران حق نمایندگی ارائه می‌دهیم و تولیدکنندگان می‌توانند محصول ما را در سراسر ایران تولید کنند و به بازار ارائه دهند. 

او در رابطه با اهداف ابتدایی شرکت دانش‌بنیان خود گفت:‌ هدف ورود به حوزه تولید، اشتغال‌زایی بود که خوشبختانه اکنون توانسته‌ایم بیش از ۶۰ نمایندگی در سراسر ایران داشته باشیم. تمامی این نمایندگی‌ها با ماشین‌آلاتی که به آن‌ها ارائه دادیم فعالیت می‌کنند. این روش از هزینه‌های اولیه جلوگیری می‌کند، باعث می‌شود نمایندگی‌ها در مناطق مختلف از محصول ما صیانت کنند و همچنین کیفیت تمامی محصولات توسط ما مورد بررسی قرار می‌گیرد. هر نمایندگی در شهر باعث ایجاد اشتغال می‌شود و در کم‌ترین حالت ۱۵ نفر می‌توانند از این راه صاحب شغل شوند. 

اقدس‌پور در خصوص عدم تولید انحصاری محصول‌ها گفت: روش‌های قدیمی برای تولید محصولات منسوخ شده‌اند و در سراسر دنیا تولید‌کنندگان به سمت تولید بدون کارخانه حرکت کرده‌اند؛ برای احداث مجموعه‌ها در مناطق مختلف به سبک قدیمی بنیان‌گذاران نیاز دارند تا مبالغ هنگفتی را هزینه کنند. همچنین، از آنجایی که هدف اصلی ما ایجاد اشتغال بوده این روش بیشتر ما را به آن هدف نزدیک می‌کند. 

وی درباره جلوگیری از واردات فیلترهای خودرو گفت: تولیدات ما باعث کاهش و جلوگیری از واردات فیلترهای غیر ایرانی می‌شود؛ در حال حاضر افراد برای تهیه فیلترهای قدیمی باید کاغذ‌ آن را از کشورهایی مانند چین تهیه کنند. فعالیت ما از خروج ارز جلوگیری کرده است؛ ما حتی ماشین‌آلات تولیدیمان را به صورت بومی طراحی کرده‌ایم و از کشورهای دیگر وارد نکرده‌ایم.

او درباره آغاز فعالیت خود گفت: فعالیت ما از سال ۱۳۸۸ آغاز شد؛ من و یکی از دوستانم روزگاران سختی را برای ورود به عرصه تولیدی گذراندیم و در ابتدا با شکست مواجه شدیم اما با گذر زمان و کسب تجربه توانستیم به نتیجه برسیم. من معتقدم اگر توانستیم به موفقیتی برسیم به آن دلیل بوده که در شغل خود استمرار داشته‌ایم و در مسیر باقی‌مانده‌ایم.

اقدس‌پور در ادامه اظهار داشت: ما در این صنعت شاهد رشد و پیشرفت بسیاری از افراد بودیم؛ ما مجموعه‌های کارگاهی را راه‌اندازی کردیم که توانستند با گذر زمان به کارخانه تبدیل شوند. ایجاد اشتغال و فعالیت در این زمینه از یک علاقه قلبی سرچشمه می‌گیرد. لذت وجود در صنعت و تاثیر در تولید محصولات بسیار متفاوت است و حس فوق‌العاده‌ای دارد.

او در رابطه با ورود به حوزه دانش‌بنیان گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان دلایل پیشرفت و رشد کشورها هستند؛ وظیفه افرادی مانند من آن است که بازار کشور خود را مورد سنجش قرار دهیم و با توجه به نیاز کشور فعالیت دانش‌بنیان داشته باشیم. ما امیدواریم تا بتوانیم با توکل به خدا بیش از دو هزار نفر را صاحب شغل کنیم. ما برای این هدف خود هفت فاز در نظر گرفته‌ایم که طی آن هفت محصول نوآورانه را به بازار ارائه می‌دهیم.

وی در خصوص صادرات محصولات دانش‌بنیان اظهار داشت: ما برخی از ماشین‌آلات‌مان را به کشورهای حاشیه خلیج‌ فارس مانند عمان و همچنین کشورهای همسایه مانند عراق صادر کرده‌ایم و اکنون نیز سعی داریم بازاریابی در کشور سوریه را انجام دهیم. در تمامی مسیرهای طی شده ما از مجموعه‌های مختلف تجربیات جدیدی یاد گرفتیم که طی گذر زمان به ما بسیار کمک کرد.
گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود .

 اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

مجله اقتصادی فرصت صنایع دستی، پیوند هنر و معنویت است "دکتر معرفت نجفی" (قاضی دیوان عالی کشور) گفت: آنچه شما از بخش آشپزی درخواست داشته اید: عملکرد تیم ملی تکواندو، موضوع ورزش ایران این هفته اوتمیل هم مقوی و هم رژیمی دعاوی خانوادگی ایرانیان مقیم خارج از کشور، موضوع مورد بحث مشاور کنکاش در نیمه خرداد آیتم های امروز خانه مهر دبیر اتحادیه پایاپای اسیایی خبر داد: "رخ خورشید" بر تارک جام جم تابستان، میوه های تابستانی و انواع ویروسها و باکتری ها پخش زنده بازی استقلال مقابل پرسپولیس ۱۰ خرداد 1402 از شبکه جام جم مجله اقتصادی جام جم روانه آنتن می شود. مشتاقان خورش گوجه سبز، بخش آشپزی امروز را ببینند. با رویدادهای هفتگی ورزش ایران همراه باشید چطور با رژیم، کیک بخوریم؟ عشق رضا با دلهای عاشق چه می کند؛ از استادی دانشگاه تا فراشی در آستان امام رئوف "محمد امین غفارزاده" (معاون امور دانشجویی و بورس مدارس خارج از کشور وزیر امور خارجه) به استودیوی مشاور آمد دستور پخت چلوخورش امین الدوله در آشپزخانه خانه مهر در دیدار مسئولان وزارت امور خارجه و سفیران جمهوری اسلامی ایران با رهبر انقلاب چه گذشت؟ اهمیت انتخاب نیک برای کودکان بیماران دیابتی گفتگوی پزشکی خانه مهر امروز را ببینند هر کس به زبانی صفت حمد تو گوید..... زرشک پلو با مرغ در همه جای دنیا طرفداران خاص خود را دارد. دل روشنی ؛ ویژه ی دهه کرامت با هنر فیروزه بافی آشنا شویم. بانوان قهرمان معرفی شدند ادراک رسانه ای چیست؟ کارشناس مشاور گفت: در خانه مهر می بینیم. آیین تجلیل از تنوع فرهنگی همراه با مشاور در کنکاش گفتگو خواهیم کرد: قاب ویژه خانه مهر در نمایشگاه کتاب تهران برنامه های دهه کرامت شبکه جهانی جام جم فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت تغذیه سالم در پیشگیری از سرطان مهم است. گزارش های آرتا از نمایشگاه کتاب برای کودکان خارج از کشور شبکه جام جم در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران سیری در نمایشگاه کتاب تهران همراه با کتابگرد دیدار مدیر شبکه جام جم با همکاران روابط عمومی در خانه مهر می بینید. مهارت هایی که به زندگی بهتر کمک می کند. برگ های زرین جام جم هدهد در سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران کارشناس مشاور گفت: دلمه مجلسی اصفهانی را چطور بپزیم؟ کارشناس مشاور پاسخ می دهد: تحلیل دستاوردهای اکسپو 2023

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها