اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تفاوت نخبگان در جوامع متمدن و نوین اسلامی و کشورهای غربی

مجید نجف علیزاده: «نخبگان باید مانند سردار سلیمانی باشند»

مجید نجف علیزاده، پژوهشگر تمدن نوین اسلامی و معاون رییس سازمان بسیج در امور دانشجویی، جمعه نهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور داشت تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند. وی در این برنامه در خصوص تمدن نوین اسلامی صحبت کرد.

او درباره جایگاه نخبگان در تمدن اسلامی گفت: نخبه در واژگان علوم انسانی و سیاسی غرب ریشه از تفکرات افلاطون دارد، افلاطون فردی بود که معتقد بود حاکم یک کشور باید فلسفه را بشناسد و حتی فیلسوف باشد؛ فارابی نیز به این مسئله اینطور اشاره می‌کند که حاکم فیلسوف باید احکام اسلامی را بداند و همانند یک امام باشد. در تمدن نوین اسلامی آن کسی که می‌تواند جامعه و تمدن اسلامی را راهبری کند یک انسان کامل است و نخبگان جانشینان او در جامعه به حساب می‌آیند. نقش نخبگان نیز هدایت و راهبری جامعه به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی است. 

نجف‌علیزاده در رابطه با نبوغ حاج قاسم سلیمانی گفت:‌ شهید سلیمانی به واسطه نفوذ و نبوغی که داشت توانست محو مقاومت را شکل دهد؛ جنس ماهیت نخبگان در تمدن نوین اسلامی با غرب تفاوت دارد به طوری که تعریف نخبگان غربی وابسته به دید بالا به پایین است اما در در تمدن نوین اسلامی، نخبگان مانند سردار سلیمانی با مردم هستند و یکی از آن‌ها به حساب می‌آیند. 

وی در رابطه با جهاد تبیین و بصیرت‌افزایی جامعه گفت: آنچه اکنون در جامعه وجود دارد تلاش نخبگان برای بصیرت‌افزایی است؛ نخبگان نیازی به تریبون ندارند و می‌توانند در فضای محدود خود اثرگذار باشند. نخبگان بر اساس نفوذ خود حرکت می‌کنند و تاثیرگذار هستند. نخبگان باید منظومه فکری رهبر معظم انقلاب را بدانند تا جهاد تبیین تاثیرگذاری مانند حاج قاسم سلیمانی داشته باشند. 

او درباره موانع تمدن نوین اسلامی گفت: تمدن نوین اسلامی مراحل مختلفی دارد که شامل انقلاب، امت، دولت و تمدن اسلامی می‌شود؛ ما اکنون در مرحله امت اسلامی هستیم. گاهی نخبگان ما از مردم عادی ما عقب میفتند؛ این نخبگان باید وارد جامعه شوند و از داخل جمع مردم به دیگران کمک کنند. نخبگان باید همانند سردار سلیمانی باشند و از بین جمع مردم و دل جامعه دیگران یا یاری کنند.

آخرین اخبار

سفره نور با طعم عدالت درباره سبک زندگی سالم بیشتر بدانیم. در کنکاش 12 فروردین خواهیم دید: اهمیت الگوگیری از زندگانی حضرت خدیجه (س) در پیشرفت و درخشش بانوان شب نشینی نوروزی در یازدهمین روز سال جدید ملاقات ۶۰۰ عالم روحانی برای نوشتن یک کتاب! میهمانان سفره نور شب نشینی در شب دهم نوروز میهمانی از عرصه پزشکی گرد سفره نور قدردانی از خدمات اورژانس کشور در شب نشینی سفره نور به نور قرآن پربرکت می شود. اساتید عرصه شعر و سخن و بیان، میهمان شب نشینی می شوند. میهمانانی از دایره ادب و پژوهش سفره نور رنگین به روزی حلال نقش پررنگ بانوان در خدمت‌رسانی و روحیه‌بخشی به رزمندگان جنگ میهمان جمع سفره نور باشید خواننده رسمی ارکست سمفونی تهران به شب نشینی می آید اهمیت امید در زندگی انسان فرشی از عشق در نوروز امسال پهن می شود نقش امید در زندگی انسان خردمند زوج علمی مخترع  در شب نشینی دیدگاه مخاطبان شبکه جهانی جام جم در خصوص شعار سال شب نشینی با بوی قرآن و رمضان شب نشینی میزبان یکی از ارکان موج سوم شعر انقلاب و دفاع مقدس می شود گفتگوی شب نشینی با بازیگر قدیمی تلویزیون شب‌نشینی‌ در ایام نوروز در کنار شما است جام جم به استقبال ماه خدا می رود. ماه مبارک رمضان ویژه برنامه نسیم نوروزی، دو میهمان ویژه داشت. گفت‌وگو با اولین بانوی وزنه‌بردار ایرانی نگاهی به وجود عدد هفت در فرهنگ ایران و افغانستان کیفیت ساخت فیلم غریب از نگاه دختر شهید محمد بروجردی خاطره هادی عامل از وقتی که گشتی‌گیران ایرانی آمریکایی‌ها را در کشورشان شکست دادند شهیدی که تمام زندگی‌اش را شهیدانه گذراند عمارت مسعودیه تهران، میزبان گروه برنامه ساز شب نشینی پیام نوروزی مدیر شبکه جهانی جام جم ایرانیان مقیم خارج از کشور، سرمایه های ارزشمند و موجب افتخار سرزمین مادری تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده تاثیر بازی‌های جمعی در ایجاد صمیمیت در خانواده خدمات کنسولی و تسهیلات بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور نقش برادر مشوق در موفقیت یک ورزشکار سفره رنگین نوروزی شبکه جهانی جام جم در نوروز 1402 شب‌نشینی‌ با موضوع ورزشی اجرا می‌شود گنجینه های ما - سری سوم، ویژه نوروز 1402 سال نو مبارک جام جم با نسیم نوروزی در سال تحویل به استقبال بهار1402 می رود. اهمیت فرهنگسازی در کاهش ظاهربینی میان مخاطبان در کنکاش خواهید دید: شب‌نشینی‌ میزبان یک کارگردان می‌شود کنترل چربی خون در آستانه ماه مبارک رمضان

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها