اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تفاوت نخبگان در جوامع متمدن و نوین اسلامی و کشورهای غربی

مجید نجف علیزاده: «نخبگان باید مانند سردار سلیمانی باشند»

مجید نجف علیزاده، پژوهشگر تمدن نوین اسلامی و معاون رییس سازمان بسیج در امور دانشجویی، جمعه نهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور داشت تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند. وی در این برنامه در خصوص تمدن نوین اسلامی صحبت کرد.

او درباره جایگاه نخبگان در تمدن اسلامی گفت: نخبه در واژگان علوم انسانی و سیاسی غرب ریشه از تفکرات افلاطون دارد، افلاطون فردی بود که معتقد بود حاکم یک کشور باید فلسفه را بشناسد و حتی فیلسوف باشد؛ فارابی نیز به این مسئله اینطور اشاره می‌کند که حاکم فیلسوف باید احکام اسلامی را بداند و همانند یک امام باشد. در تمدن نوین اسلامی آن کسی که می‌تواند جامعه و تمدن اسلامی را راهبری کند یک انسان کامل است و نخبگان جانشینان او در جامعه به حساب می‌آیند. نقش نخبگان نیز هدایت و راهبری جامعه به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی است. 

نجف‌علیزاده در رابطه با نبوغ حاج قاسم سلیمانی گفت:‌ شهید سلیمانی به واسطه نفوذ و نبوغی که داشت توانست محو مقاومت را شکل دهد؛ جنس ماهیت نخبگان در تمدن نوین اسلامی با غرب تفاوت دارد به طوری که تعریف نخبگان غربی وابسته به دید بالا به پایین است اما در در تمدن نوین اسلامی، نخبگان مانند سردار سلیمانی با مردم هستند و یکی از آن‌ها به حساب می‌آیند. 

وی در رابطه با جهاد تبیین و بصیرت‌افزایی جامعه گفت: آنچه اکنون در جامعه وجود دارد تلاش نخبگان برای بصیرت‌افزایی است؛ نخبگان نیازی به تریبون ندارند و می‌توانند در فضای محدود خود اثرگذار باشند. نخبگان بر اساس نفوذ خود حرکت می‌کنند و تاثیرگذار هستند. نخبگان باید منظومه فکری رهبر معظم انقلاب را بدانند تا جهاد تبیین تاثیرگذاری مانند حاج قاسم سلیمانی داشته باشند. 

او درباره موانع تمدن نوین اسلامی گفت: تمدن نوین اسلامی مراحل مختلفی دارد که شامل انقلاب، امت، دولت و تمدن اسلامی می‌شود؛ ما اکنون در مرحله امت اسلامی هستیم. گاهی نخبگان ما از مردم عادی ما عقب میفتند؛ این نخبگان باید وارد جامعه شوند و از داخل جمع مردم به دیگران کمک کنند. نخبگان باید همانند سردار سلیمانی باشند و از بین جمع مردم و دل جامعه دیگران یا یاری کنند.

آخرین اخبار

دهه کرامت فراخوان مسابقه فرهنگی، هنری دهه کرامت برنامه های شبکه جهانی جام جم به مناسبت هفته کتاب و دهه کرامت تحلیل خیزش سراسری دانشگاههای آمریکا علیه صهیونیست ها میم مثل معلم "وعده صادق" در جام جم جشن بزرگ عید فطر با شب روشنی در آذربایجان غربی _ماکو ویژه های جام جم به مناسبت عید فطر نگاهی بر چالش‌های زندگی روزمره ناشنوایان از بودا تا اسلام؛ بانوی ژاپنی که به دین اسلام روی آورد شیرینی خادمیت امام رضا (ع) از زبان ابراهیم ناجیان مرور خاطرات شیرین عید از زبان مینا نوروزی بازیگر خردسال سریال شمعدونی ۱۷ ساله شد! شبهای احیا در شبکه جام جم خاطره عجیب آقای بازیگر!! حال و هوای ماه رمضان و روزه داری در پروژه های فیلمسازی از نگاه بازیگران آئین‌های زیبای نوروزی استان گیلان از زبان بازیگر تئاتر جهش تولید با مشارکت مردم خاطره ای جالب از خواب ۳۸ ساعته خانم بازیگر! پیام تبریک مدیر شبکه جهانی جام جم در آستانه سال نو ویژه برنامه شب روشنی به مناسبت آغاز سال ۱۴۰۳ بالاخره آبگوشت هم به شب روشنی آمد. آیا پول چرک کف دسته؟ باغ شادونه در بهار حال و هوای عید از زبان مختار سائقی بازیگر مهربان و خوش اخلاق "در پناه تو" در شب روشنی بازیگر سریال "حکایت‌های کمال" به شب روشنی می‌آید فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نوروزی های رمضانی جام جم یک فنجان چای تازه دم با شب روشنی آشنایی با تار و پود پارچه در دورهمی شب روشنی سنت نذری بهانه ای برای ارادت پای قورمه سبزی به شب روشنی هم باز شد. تجربه لذت‌بخش سقوط آزاد از زبان بانوی چترباز فراخوان جشن سفره های نور و نوروز نگاهی بر ورزش چتربازی بانوان در شب روشنی استعدادیابی نونهالان توسط مربی دفاع‌شخصی ارتش مروری بر فعالیت شعرای امروز ایران تسکین و تسلی در سایه زیارت جرئیات اثر ماندگار «معلم» از زبان محمد گلریز خوشنویسی هنری فراتر از تکنیک فوت و فن پخت غذاهای شمالی از زبان بازیگر گیلانی مدرسه؛ خانه دوم، مکانی برای آفرینش فرداها زورخانه نماد فتوت و جوانمردی چرا مسجد امام اصفهان برترین سازه ایرانی است؟ خجسته باد این پیروزی..... میهمانی از دیار معابد بازیگر سریال کوچه اقاقیا که رتبه ۱۱ کنکور شد! رج به رج خیال از فرش تا عرش جزئیات جالب زندگی ابراهیم شفیعی، بازیگر مجموعه خنده‌بازار

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها