اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

تفاوت نخبگان در جوامع متمدن و نوین اسلامی و کشورهای غربی

مجید نجف علیزاده: «نخبگان باید مانند سردار سلیمانی باشند»

مجید نجف علیزاده، پژوهشگر تمدن نوین اسلامی و معاون رییس سازمان بسیج در امور دانشجویی، جمعه نهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور داشت تا با مجریان برنامه صبح پارسی به گفت‌وگو بنشیند. وی در این برنامه در خصوص تمدن نوین اسلامی صحبت کرد.

او درباره جایگاه نخبگان در تمدن اسلامی گفت: نخبه در واژگان علوم انسانی و سیاسی غرب ریشه از تفکرات افلاطون دارد، افلاطون فردی بود که معتقد بود حاکم یک کشور باید فلسفه را بشناسد و حتی فیلسوف باشد؛ فارابی نیز به این مسئله اینطور اشاره می‌کند که حاکم فیلسوف باید احکام اسلامی را بداند و همانند یک امام باشد. در تمدن نوین اسلامی آن کسی که می‌تواند جامعه و تمدن اسلامی را راهبری کند یک انسان کامل است و نخبگان جانشینان او در جامعه به حساب می‌آیند. نقش نخبگان نیز هدایت و راهبری جامعه به سمت تحقق تمدن نوین اسلامی است. 

نجف‌علیزاده در رابطه با نبوغ حاج قاسم سلیمانی گفت:‌ شهید سلیمانی به واسطه نفوذ و نبوغی که داشت توانست محو مقاومت را شکل دهد؛ جنس ماهیت نخبگان در تمدن نوین اسلامی با غرب تفاوت دارد به طوری که تعریف نخبگان غربی وابسته به دید بالا به پایین است اما در در تمدن نوین اسلامی، نخبگان مانند سردار سلیمانی با مردم هستند و یکی از آن‌ها به حساب می‌آیند. 

وی در رابطه با جهاد تبیین و بصیرت‌افزایی جامعه گفت: آنچه اکنون در جامعه وجود دارد تلاش نخبگان برای بصیرت‌افزایی است؛ نخبگان نیازی به تریبون ندارند و می‌توانند در فضای محدود خود اثرگذار باشند. نخبگان بر اساس نفوذ خود حرکت می‌کنند و تاثیرگذار هستند. نخبگان باید منظومه فکری رهبر معظم انقلاب را بدانند تا جهاد تبیین تاثیرگذاری مانند حاج قاسم سلیمانی داشته باشند. 

او درباره موانع تمدن نوین اسلامی گفت: تمدن نوین اسلامی مراحل مختلفی دارد که شامل انقلاب، امت، دولت و تمدن اسلامی می‌شود؛ ما اکنون در مرحله امت اسلامی هستیم. گاهی نخبگان ما از مردم عادی ما عقب میفتند؛ این نخبگان باید وارد جامعه شوند و از داخل جمع مردم به دیگران کمک کنند. نخبگان باید همانند سردار سلیمانی باشند و از بین جمع مردم و دل جامعه دیگران یا یاری کنند.

آخرین اخبار

شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها