اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

ماجرای کتابی که هیچ‌وقت به دست حاج قاسم نرسید

بارز‌ترین ویژگی حاج قاسم سلیمانی چه بود؟

مجید سانکُهن، نویسنده دوشنبه دوازدهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجری برنامه شب‌نشینی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه درباره کتاب‌های «حاج قاسم سلام» و «یک قاسم دو کربلا» سخن گفت. 

مجید سانکُهن، نویسنده درباره کتاب‌ «حاج قاسم سلام» گفت: من به مدت بیست سال به این فکر بودم که چگونه اسناد حوزه دفاع مقدس را به شکلی درآورم که باب میل عموم مردم باشد؛ چگونگی این فرآیند همیشه برای من سوال بود چرا که به دلیل سخت بودن جنس اسناد دفاع مقدس معمولا عامه مردم به آن‌ها مراجعه نمی‌کنند.  تا مدتی راهکاری پیدا نکردم و نمی‌توانستم قالب درستی پیدا کنم تا آن که حمیدرضا فراهانی، یکی از راویان حاج قاسم سلیمانی طی درگیری‌های سوریه خاطرات والفجر هشت را به چهل نامه تبدیل کردند و می‌خواستند برای شهید سردار سلیمانی بفرستند اما این اتفاق صورت نگرفت. 

 این ایده به ذهن من رسید که نوشتار را در قالب نامه‌ها انجام دهم؛ در طی مسیر ما به یک مثلث طلایی اسناد از راوی، دفترچه راوی و نوار ضبط رسیدیم. روند نوشتن کتاب یک سال و نیم به طول انجامید و در این مدت سه مرتبه بازنویسی شد. ما سعی داشتیم کتاب را ابتدا به حاج قاسم سلیمانی بدهیم تا این اثر را مطالعه کند؛ در دوازدهم دی ماه ۹۸ تمامی نامه‌نگاری‌های لازم برای ارسال کتاب به دفتر شهید سلیمانی در چهاردهم دی ماه صورت گرفت اما متاسفانه ایشان در ۱۳ دی ماه به شهادت رسیدند. 

وی افزود: یکی از تلاش‌های اصلی ما آن بود که ماجرا را غیرواقعی نکنیم و چهره اصلی یک فرمانده را به نمایش بگذاریم که می‌تواند در جایی ناراحت باشد یا در قسمتی دیگر امیدوارانه پیش برود. این اتفاق در هر دو اتفاق صورت گرفت.  

او درباره کتاب «یک قاسم دو کربلا»  اظهار کرد: کتاب دوم روایت آقای نوروزشاد از فعالیت حاج قاسم در کربلای چهار و پنج بود؛ آقای نوروزشاد از آنجایی که خبرنگار بودند صحبت‌های آن زمان را هم می‌نوشتند و هم ضبط می‌کردند. این صحبت‌ها در قرارگاه‌های تاکتیکی و کانال ماهی نوشته شده است. یکی از ماجراهای نوشته شده در روایات آقای نوروزشاد به وسیعت‌نامه نوشتن مرتضی قربانی می‌پردازد. در آن زمان شهید سلیمانی و مرتضی قربانی هر دو وسیعت‌نامه نوشتند چرا که به دلیل شدت حملات دشمن در کانال ماهی تصور می‌کردند تا لحظاتی دیگر شهید می‌شوند. 

سانکُهن ادامه داد: در آن زمان شهید زنگی‌آبادی جانشین فرماندهی سردار سلیمانی بود. او لحظه‌ای به پیش حاج قاسم آمد و رفت و سپس شهید شد؛ حاج قاسم سلیمانی از شهادت وی خبری نداشت تا آنکه پس از ده روز به ایشان اطلاع دادند. زمانی که شهید سلیمانی از شهادت زنگی‌آبادی باخبر شد اعلام کرد که جنگ نیز به زودی تمام می‌شود چرا که شهدای بسیاری داده‌ بودیم و خدا در نظر داشت تا جنگ تمام شود.

وی درباره نحوه آشنایی خود با حاج قاسم سلیمانی گفت: اولین آشنایی من با اسناد راویان سردار سلیمانی بود؛ من در ابتدا به عنوان یکی از فرماندهان جنگ با ایشان آشنا شدم تا آن که حاج قاسم را تحریم کردند و به دنبال آن مسئله شناخت بیشتری از ایشان پیدا کردم. 

او درباره آثار حماسی در سینما و تلویزیون اظهار داشت: یکی از مسائلی که اکنون وجود دارد تنبلی در حوزه فرهنگ است؛ بسیاری از فعالان از وقت گذاشتن بر روی آثار جنگ خودداری می‌کنند و تنها می‌خواهند بزرگ‌ترین اتفاقات را از بین آن‌ها بردارند و خود را به اولین نفری تبدیل کنند که درباره چنین موضوعی فیلم ساخته است. گوش دادن به نوارهای ضبط آثار جنگی بسیار سخت است و به همین دلیل هر کسی نمی‌تواند این پیچ حرفه‌ای را رد کند. اکنون بیش از ۶۰ هزار نوار ضبط از دوران جنگ وجود دارد که افراد می‌توانند درباره آن‌ها تحقیق کنند.

سانکُهن از ویژگی‌های شخصیتی حاج قاسم سلیمانی گفت: واقعی بودن انسانیت حاج قاسم بیشتر از هر چیزی برای من جذابیت داشت؛ ایشان بسیار زیبا با دیگران ارتباط برقرار می‌کردند و هیچ زمان راویان را از خود دور نمی‌کردند. حاج قاسم با وجود آن که فرمانده بودند همیشه کار دیگران را پیگیری می‌کردند و به همه افراد اهمیت می‌دادند.
 برنامه «شب نشینی» از شنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۲۲:۳۰ به وقت تهران و ۲۱ به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می‌رود.

 اطلاعات بیشتر درباره «شب نشینی» و مهمان‌های برنامه هر روز در صفحه اینستاگرامی @shabneshini. irani بارگذاری می‌شود.

آخرین اخبار

هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان حلول ماه ربیع الاول مبارک تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات تحلیل منافع عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای کارشناس مشاور خبر داد: نگاهی به عملکرد تیم ملی وزنه برداری نوجوانان و جوانان در برنامه ورزش ایران جزئیات قوانین بیع و اجاره در ایران «حقوق بشر به سبک آمریکایی» ۱۴ مرداد، روز حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی؛ موضوع مورد بحث کنکاش

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها