اپلیکیشن شبکه جام جم
دریافت نسخه اندروید

مشاهده خبر

حرف نگاری چیست و چگونه در ایران شکل پیدا کرد؟

خلق اثر شهید سردار سلیمانی با هنر تایپوگرافی ادای دین به این شهید باغیرت بود

مسعود پورزارعی، صاحب اثر و هنرمند در جشنواره جان فدا روز سه‌شنبه سیزدهم دی ماه در استودیوی شبکه جام جم حضور پیدا کرد تا با مجریان برنامه صبح‌پارسی به گفت‌وگو بنشیند؛ وی در این برنامه به صحبت درباره هنر گرافیک و حرف نگاری پرداخت .

او گفت: ضمن پیشرفت و به روز شدن هنر گرافیک در دنیای امروزی، کار با حروف یا تایپوگرافی نیز بسیار باب شده است. ما معادل فارسی آن را حروف نگاری می‌نامیم که البته هنوز هم بر سر نام‌گذاری آن تفاوت نظرهایی وجود دارد.

وی افزود: تایپوگرافی در معنای لغوی خود به معنای کار با حروف است که به فرم خوب و منسجمی در کنار هم قرار بگیرند. من این کار را در زمینه تولید محتواهای مربوط به کودکان انجام داده‌ام.

پورزارعی گفت: در این کار اینکه از چه ابزاری استفاده می‌کنید و دقیقا از چه اصولی پیروی می‌کنید اهمیتی ندارد که اصطلاحا به آن "دست آزاد" می‌گویند. یعنی شما به عنوان یک طراح گرافیک یا یک خوش‌نویس، با اصول کلی خط آشنایی دارید و تنها لازم است که با کمک گرفتن از خلاقیت خود، فرمی جذاب و جدید را خلق ‌کنید. به علاوه خوانایی نیز مساله مهمی است که همواره باید به آن توجه کرد.

وی اظهار داشت: در اروپا از همان موقع که چاپ به وجود آمد، تایپوگرافی نیز با آن زاده شد. در ایران نیز در طی ۴۰، ۵۰ سال اخیر، به واسطه استادان توانایی که در این زمینه فعالیت داشتند، از جمله استاد نجابتی و استاد عابدینی، انقلابی در زمینه تایپوگرافی یا به اصطلاح خوشنویسی توام با گرافیک به وجود آمد. 

او افزود: با توجه به روز شدن نرم‌افزارهای گرافیکی، نیاز به خلق تایپوگرافی در کنار تصاویری که از فرم حقیقی خود فاصله دارند نیز حس می‌شود. این شد که من تصمیم به خلق اثری گرفتم که تصویر گرافیکی از سردار قاسم سلیمانی را در کنار اسم ایشان نشان می‌دهد. هدف من از خلق این اثر این بود که بتوان آن را روی انواع محصولات کاربردی چاپ کرد و از آن‌ها استفاده کرد. به هر حال ایران مدیون خدماتی است که سردار قاسم سلیمانی به عنوان یک ایرانی با غیرت تمام‌عیار برای این جامعه انجام داده است.

آخرین اخبار

ویژه برنامه رواق در هفته وحدت نگاهی به بازی‌های آسیایی هانگژو در ورزش ایران ارائه ی خدمات از طریق درگاه کنسولی دیجیتال به ایرانیان مقیم کانادا و برنامه ی گسترش آن شکوه زبان فارسی در خارج از مرزها تنوع خدمات کنسولی به ایرانیان خارج از کشور دستاوردهای فاخر دفاع مقدس هفته دفاع مقدس هفته دفاع مقدس در قاب جام جم ویژه برنامه رواق به مناسبت هفته دفاع مقدس پذیرش مدارک مربوط به کفالت و معافیت پزشکی در کنسولگری ها و صدور کارت کفالت نگاهی به عملکرد تیم ملی فوتبال امید دل روشنی روانه آنتن می شود. جایگاه ایرانیان خارج از کشور در معادلات سیاسی جهان تحلیل و بررسی ناآرامی های 1401 در کنکاش پخش مستند غبار از آنتن جام جم کنکاش ویژه سالگرد اغتشاشات 1401 تحلیل دیدگاه های دولت در حوزه تعاون و سرمایه گذاری ویژه برنامه کنکاش به مناسبت سالگرد اغتشاشات ۱۴۰۱ در کشور روایت «غبار» از نوبراندازان اجاره ای و خشونت طلب کارگروه فرهنگ و رسانه در شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور و نقش تأثیرگذار شبکه جام جم به عنوان حلقه ی ارتباط همراه با شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور ضرورت بصیرت در وضعیت کنونی جهان تبیین تفاوت اصطلاحات «بیع نامه» با «توافق نامه» و «قولنامه» در برنامه مشاور مستند "علمدار"، روایت گستره مدار قیام عاشورا . گفتگو درباره آشنایی ایرانیان خارج از کشور با اسناد مالکیت و نکات کلیدی قراردادها در مشاور راز ماندگاری سرداری که تاریخ ساز شد. گفتگویی دیگر برای پیداکردن فرصت های جدید ایرانگردی در جام جم تحلیل و بررسی هفته دوم والیبال قهرمانی آسیا در برنامه ورزش ایران ارائه ی بیش از 130 خدمت کنسولی به هم میهنان مقیم خارج از کشور تحلیل و بررسی خدمات پر تعداد کنسولگری ها به ایرانیان خارج از کشور در برنامه مشاور. گفتگوي صميمانه رييس قوه قضاييه با ايرانيان خارج كشور به زودی از شبکه جهانی جام جم بریکس در چشم‌انداز آینده ایران نظم جدید از شبکه جهانی جام جم مجله اقتصادی فرصت در آستانه هفته دولت سفری کوتاه به نقاط مختلف کشورمان با آیتم های شب روشنی توضیحات مدیر کل املاک سازمان ثبت اسناد و املاک کشور درباره قوانین جدید املاک ایرانیان خارج از کشور و قانون الزام ثبت رسمی معاملات اموال غیر منقول کودتای ۲۸ مرداد به زبان ساده؛ دخالت خارجی‌ها و سقوط مصدق تضمین صندوق توسعه ملی درباره تهران این شهر شلوغ و دوست داشتنی گفتگو می کنیم. ادبیات فارسی و هویت ایرانی ایران سرزمین فرصت های سرمایه گذاری است پیشنهاد تأسیس سازمان مهاجرت نخبگان برای ایجاد وحدت رویه نگاهی به عملکرد کاروان اعزامی ایران به یونیورسیاد دانشجویان جهان ۲۰۲۳ چین با نام «علمداران» نیمه دوم تابستانی پربار با تازه های جام جم جنایتی دیگر در شاهچراغ جایگاه و اهداف برگزاری همایش سالانه اساتید و دانشجویان ایرانی خارج از کشور تعامل و همکاری دانشجویان خارج از کشور با شبکه جهانی جام جم صدای پای انتخابات

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها